KOŠECA. Obec vydala ešte v roku 2008 všeobecné záväzné nariadenie (VZN), v ktorom ide aj o zmenu sadzby poplatkov za ostatné plochy.
O rok neskôr schválili poslanci podobné nariadenie. Týka sa aj pozemkov v lokalite Veľké Komárno. V nej prenajalo Urbárske pozemkové spoločenstvo ešte v roku 2007 parcely spoločnosti Štrkopiesky Hrubá Borša s.r.o.
Zmena v katastri
Spor medzi obcou a spoločnosťou sa začal potom, ako obec postupovala podľa nových VZN a žiadala od firmy daň za roky 2009 a 2010. Nájomca si trvale trávnaté porasty prostredníctvom vydaného územného rozhodnutia dal vyňať z pôdneho fondu a urobil z nich oficiálne ostatné plochy. Ak by sa tak nestalo, dane by boli nižšie. Takto sa vyšplhali za dva roky na viac ako šesťdesiattisíc eur.
„Daňovník v roku 2009 nepodal daňové priznanie. Následne sa odvolal voči platobnému výmeru, aj za rok 2009, aj za rok 2010. Daňové riaditeľstvo nám odporučilo niektoré detaily vo výmeroch prepracovať, čo sme urobili. Daňovník ich nenapadol, čím uznal ich platnosť. Stali sa vymáhateľné. Vtedy však daňovník podal protest na prokuratúru,“ hovorí starosta Košece.
Postupovali podľa zákona
„Zákon nám umožňuje stanoviť rôznu sadzbu dane pre rôzne časti katastra obce. Ako platcu dane sme podľa pomôcok určili spoločnosť, ktorá si pozemky prenajala,“ povedal starosta Košece Radomír Brtáň.
Všeobecné záväzné nariadenia firma napadla a podala protest na okresnú prokuratúru. „Konaním starostu Košece som bol prekvapený. Prišlo to ako blesk z čistého neba! Myslím si, že konal protiprávne. Nič sme v danej lokalite zatiaľ nezačali robiť. Nezmenili sme ani vzhľad pozemkov. Napriek tomu nám obec nečakane vyrúbila vysokú daň,“ reagoval na kroky obce konateľ spoločnosti Zdeněk Oliva.
Protest zamietli
O proteste sa starosta dozvedel v roku 2010 po tom, ako si prokuratúra vyžiadala schválené a platné VZN. „Až vtedy sme sa dozvedeli o napadnutí vo veci zákonnosti VZN. Potrebné doklady sme doložili. Prokuratúra rozhodla, že nie je dôvod na ich zrušenie,“ konštatoval starosta Košece.
Spoločnosť sa odvolala na krajskú prokuratúru a poslala v júni tohto roka obci námietku na výzvu o nedoplatku na daniach. „V zárodku zadusili dobrú vec. Mohli získať päťdesiat pracovných miest, dane... Starosta by mal podporovať podnikanie. Vyrúbili nám daň za nič!“ tvrdí Oliva.
„V súčasnosti, keď obracajú mestá a obce každý cent, tieto financie nám chýbajú. Budeme čakať na oficiálne vyjadrenie krajskej prokuratúry. Zatiaľ nebudeme pohľadávku vymáhať exekučne,“ skonštatoval starosta.
Rozhodnutie o výške daní vždy schvaľuje obecné zastupiteľstvo, nie je to v kompetencii starostu obce.
Kraj im nevyhovel
„Krajská prokuratúra v Trenčíne sa stotožnila s rozhodnutím Okresnej prokuratúry v Trenčíne a opakovaný podnet spoločnosti Štrkopiesky Hrubá Borša s.r.o. ,odložila,“ informoval hovorca prokuratúry Marián Sipavý.
„Sme rozhodnutí ísť na generálnu prokuratúru a na najvyšší daňový úrad. Ak bude treba, aj do Štrasburgu. V tomto prípade netreba na pochopenie celej veci právnikov. Stačil by sedliacky rozum, ale ten sa v tomto prípade stratil,“ povedal Zdeněk Oliva.
Ako nás informoval starosta obce, spoločnosť po rozhodnutí krajskej prokuratúry nedoplatky uhradila. „Neevidujeme nedoplatok na dani z nehnuteľnosti, týkajúci sa Štrkopieskov,“ povedal Brtáň.
Či bude firma pokračovať v právnych krokoch tak, ako avizovala, sa nám zistiť nepodarilo.