POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dôležitá je aj kontrola vodných tokov. Zaberie množstvo času, no opatrenia, ktoré z nej vzídu, môžu zabrániť katastrofe.
Prejsť niekoľkokilometrový úsek je teoreticky jednoduché, no odstrániť závady na jeho úseku býva často nemožné. Kontrolóri musia zistiť, na koho pozemku poruchy sú. Dotyčného potom kontaktujú, a žiadajú o ich odstránenie. Niekedy bezvýsledne.
Ťažká kontrola
Vladimír Biely z považskobystrického mestského úradu uviedol, že kontrola kilometrového úseku zaberie niekoľko hodín. „Okrem kanálových hrádzí v Považskej Bystrici a Považskom Podhradí sú možnou hrozbou všetky ostatné potoky. Napríklad v mestských častiach Jelšové alebo Zemiansky Kvašov. Ľudia často prehradia pletivom samotný potok. Neuvedomujú si, čo sa môže stať,“ tvrdí.
Argumentmi sú chovanie husí, kačiek, kureniec. Horšie sú smetiská, ktoré na okraji potokov skrývajú komunálny odpad či stavebnú suť.
„Niekedy nerozmýšľajú nad tým, čo môže spôsobiť voda, ktorá narazí na odpadovú biomasu. Konáre, hlina, drevo.... To všetko vie koryto upchať a problém je na svete. Potom sa ľudia čudujú, že ich vytopilo. Už je neskoro nariekať. Škoda, že sú nepoučiteľní,“ dodáva Biely.
Opatrenia
Tie by mali byť vždy pred tým, ako dôjde k pohrome. „Snažíme sa predchádzať tomu najhoršiemu. Najnutnejšie veci a problémy chceme odstrániť preventívne. Často však zlyhá ľudský faktor,“ hovorí o opatreniach Biely.
Posledné týždne mu dávajú za pravdu. Konštatuje, že ak by mesto nevyčistilo priepust v Dolnom Moštenci či v Považskom Podhradí za firmou Raven, dažde, ktoré narobili paseku na Dedovci, by vytopili aj objekty v týchto mestských častiach.