Zástupcovia spoločnosti v Dubnici získali podvodne od Úradu práce v Trenčíne takmer 160-tisíc eur. Obvinení majú blízko k strane Smer.
BRATISLAVA. Slovenská polícia odhalila finančný podvod, ktorý sa podľa nej stal ešte v roku 2009.
Istá firma z úradu práce získala takmer 160-tisíc eur, ktoré predstavovali štátny príspevok na školenie nových zamestnancov. Napokon sa vraj žiadne školenie neuskutočnilo.
Podľa informácií TV Markíza polícia obvinila piatich ľudí - dvoch Kórejčanov a troch Slovákov. Podľa portálu tvnoviny.sk majú obvinení Slováci blízko k strane Smer.
Podozrivý je aj manžel poslankyne Smeru
Jedným z nich má byť súčasný primátor Novej Dubnice Peter Marušinec (kandidoval za Smer, SNS a HZDS a je okresným predsedom strany).
Ďalší podozrivý je podnikateľ Ivan L., ktorý má byť podľa portálu manželom poslankyne Ivety Liškovej (Smer). Treťou podozrivou je žena, ktorá vo firme pracovala ako ekonómka.
Primátora Novej Dubnice sa redaktori snažili osloviť už v utorok, no povedal, že má rokovanie. Neskôr už nedvíhal telefón a neodpovedal ani na SMS. Dnes už si podľa informácií z úradu čerpá dovolenku.
"Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil zo zločinu subvenčného podvodu a zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev štyroch mužov a jednu ženu. Ide o 49-ročného Ivana L., 30-ročného Petra M., dvoch kórejských občanov vo veku 39 a 52 rokov a 29-ročnú Silviu K.“ potvrdila informácie aj Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Podvodom získali 160-tisíc eur
Podľa policajných zistení v období od februára do decembra roku 2009 zástupcovia výrobnej spoločnosti v Dubnici nad Váhom podvodne od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne získali takmer 160-tisíc eur.
"Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v tomto prípade poskytol finančný príspevok z európskych fondov na vzdelávanie a prípravu pre trh práce zamestnancov tejto spoločnosti. Silvia K. a Peter M. ako zástupcovia spoločnosti komunikovali s úradom práce o možnosti získať finančné prostriedky na vzdelávanie zamestnancov, vybavili potrebné doklady. Robili tak so súhlasom dvoch kórejských majiteľov a konateľov firmy. Podmienkou na poskytnutie príspevku bolo zabezpečenie vzdelávacej agentúry. Zástupcovia spoločnosti náhodne oslovili Ivana L., majiteľa firmy zaoberajúcou sa vzdelávaním,“ povedala Baloghová.
Peniaze použili na mzdy
V čase odstávok vo výrobe majitelia spoločnosti nemali finančné prostriedky na mzdy zamestnancov. Preto časť mzdy refundovali čerpaním finančných prostriedkov cez úrad práce.
Zamestnanci spoločnosti mali absolvovať školenia, napríklad kurz anglického jazyka pre začiatočníkov a pokročilých, manažérsky kurz a pod. Dohodnuté školenia sa vôbec neuskutočnili.
Obvinení však pripravili všetky podklady pre úrad práce tak, ako keby sa realizovali. Postupne bola na účet spoločnosti prevedená suma vo výške takmer 160 000 eur. Tým, že zástupcu úradu práce uviedli do omylu, spôsobili škodu Slovenskej republike vo výške takmer 40 000 eur.
Zároveň použili prostriedky z rozpočtu Európskych spoločenstiev na iný účel, ako boli pôvodne určené, čím umožnili spôsobenie sprenevery vo výške takmer 120 000 eur.
Obvineným po preukázaní viny hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Stíhaní sú na slobode.
Marušinec sa vzdal postu v Smere
Primátor Marušinec sa vzdal funkcie okresného šéfa Smeru a pozastavil si členstvo v tejto strane až do vyšetrenia prípadu.
TASR to potvrdil hovorca Smeru Erik Tomáš s tým, že Marušinec nechce stranu vťahovať do svojich súkromných problémov.
Strana Smer sa bude podľa jej hovorcu prípadom vrátane možných personálnych konzekvencií zaoberať na najbližšom predsedníctve.
"Na rozdiel od pani Radičovej nemlčíme, je potrebné nechať príslušné orgány, aby konali, poskytnúť im súčinnosť a umožniť tak, aby potvrdili alebo vyvrátili podozrenia," reagoval Tomáš.