Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Každý obraz nerozlučnej dvojice má zaujímavú históriu

V nejednej domácnosti v Púchove a okolitých obciach skrášľujú domácnosti obrázky známych starších púchovských výtvarníkov. Dielka Štefana Filiača, Janka Lendela, krajinkára Cekula či pestré výtvory jediného akademického zástupcu, Ivana Brečku, alebo zaují

Janko Kadlečík (vľavo) a Vlado Kvarda.Janko Kadlečík (vľavo) a Vlado Kvarda. (Zdroj: JK)

mavé výtvory Jožka Golda.

Ďalší vystavujú v nových priestoroch a kaviarňach, ktoré sa stali aspoň na čas galériami. Patria k umeleckej komunite a objavujú sa v rôznych projektoch. Pomáhajú posúvať mesto kultúrne dopredu. Aspoň to o nich hovorí Roman Hvizdák, ktorému pomáhajú splniť sen. Práve s jeho priateľmi sme sa porozprávali o maliaroch i umení v Púchove.

Vladimír Kvarda a Ján Kadlečík tvoria nerozlučnú dvojicu. Zaujímaví ľudia, ktoré vedia hovoriť o zašlých časoch slávy kultúry v Púchove hodiny. Pamätajú si na každý svoj obraz, výstavu a rozprávanie o nich vedia doplniť zaujímavými historkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Naivné začiatky

Vladimír Kvarda študoval v roku 1976 v Lednických Rovniach. „Je to veľmi dávno. Mal som „sklárčinu“, potom som pokračoval na reklamnom výtvarníctve v Leviciach. Maľovaním a rôznymi technikami som prešiel postupne. Boli to nádherné roky. V Púchove bolo vtedy v kultúrnom dome päť divadiel, dva folklórne súbory, výtvarníci ovia fotografi. Každému sa spočiatku darilo,“ spomína Vlado.

Naivné začiatky začínal nahrádzať skúsenosťou, začal sa zdokonaľovať. Do Púchova chodili maliarske kapacity, lektori, ktorí vedeli tých, ktorí to chceli dokázať a mali aspoň trošku talentu, niečo naučiť.

Stretnutie s Máriou

Spomína na Kožára či Šestáka, od ktorých sa veľa naučil. Postupne sa zdokonalil aj vďaka lektorom a aj talentu, ktorý podľa nich v ňom driemal. „Mal som tú možnosť stretnúť sa na Giliánke za Bolešovom s Máriou Medveckou. Bolo to tesne pred jej smrťou. Bola staručká, nemaľovala už. Dali sme si spolu trochu vína. Boli to neuveriteľné dotyky s maľovaním,“ dodáva maliar.

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavy regionálnych maliarov v Púchove a okolitých mestách bývali pravidelne. Prezentoval sa aj tam, hoci ako hovorí, nikdy nemal veľké ambície. Spomenie na časy, keď navrhoval kostýmy pre divadelníkov. Červená karavána, Hamlet štvrtý...

„Bola to zvláštna doba, ktorá priala i nepriala. Pracoval som v Makyte, kde sme prevažne spracovávali návrhy pre politickú reklamu a výstavy. Tridsať percent tvorili Víťazný február a 1. máj. Ostatné veci sa točili okolo módy. Tam som sa dostal k sieťotlači, možno ako prvý Púchovčan. Škoda, že som ju nevyužil viac na umelecké ciele. Taká bola doba, a my sme mohli tlačiť iba sério-vo hlúposti na tričká,“ komentuje Vlado vtedajšie roky.

Ťažká doba

Vlado tvrdí s úsmevom, že jeho čas príde až po jeho smrti. Zatiaľ maľuje iba preto, aby niekoho potešil. „Maľujem stále, hoci je doba zlá. Chýba kúpna sila. Farby a všetok materiál niečo stoja. Výtvarníci živoria, robia kade–tade, len aby sa uživili. Ja som si našiel prácu a mám konečne stály príjem. Človek potrebuje žiť ale všetko je príliš drahé,“ dodáva Vladimír Kvarda.

Skryť Vypnúť reklamu

Portréty

„Je príliš skromný,“ zapája sa do debaty Janko Kadlečík a dodáva: „U mnohých jeho priateľov a známych visia obrázky hríbikov a makovičiek, či už ako darček, alebo ich získali za symbolické pivo,“ dodáva Janko. Kvardove portréty zvierat, a hlavne psíkov, sú známe aj za hranicami našej republiky.

Ale ani portréty osôb nie sú Vladimírovi cudzie, o čom svedčí séria, na ktorých spodobnil celú rodinu spoločného priateľa Petra Čarneckého. Tie sú už teraz nadčasové a hodné obdivu. Veselú i vážnu púť životom stvárnil Vladimír v uhľovom dvojportréte Metamorfózy Janka Kadlečíka.

Posledným dielom Vlada Kvardu je dlhoočakávaný kombinovaný portrét, ktorý dozrel akurát na Jankovu päťdesiatku. Znázorňuje Vlada a jeho najbližších priateľov, šťaby pomyselnú kvetinu v jednom džbáne. Bohužiaľ, dvaja z nich už nie sú medzi nami. Ak to má podľa Janka pokračovať v smere hodinových ručičiek, ďalším na rade je Vlado.

Samouk

Vyučený kníhviazač Janko Kadlečík pracoval v Matadore Púchov v kníhviazačskej dielni. Neskôr na propagačnom oddelení. „Tam som sa zoznámil so senzačným človekom - priateľom, Petrom Rosinom. Ten, už bohužiaľ, nie je medzi nami. Naučil ma v podstate všetky základy. Milovať a chápať, ak sa to dá, výtvarné umenie, hudbu a život, ako taký. Robili sme spolu nespočetne veľa plagátov, bulletinov, pozvánok... Dokonca sme spolu vydali aj prvé noviny v dejinách Viesky-Bezdedova,“ spomína Janko.

S Petrom zabrúsil aj na tenký ľad výtvarného umenia. Jankove prvé chabé pokusy boli vždy späté s jeho láskavou kritikou a odborným výtvarným dozorom.

„Mám s ním aj krásne spomienky na matku miest - stovežatú Prahu. Všetky významnejšie miesta a objekty v Prahe vždy neomylne nájdem podľa najbližšej krčmy! Peťo, ešte raz vďaka za všetko, a veľa inšpirácie vo výtvarnom nebi. Ľudia síce tvrdia, že si spáchal samovraždu, ale neverím tomu. Veď, kto by už skákal z druhého poschodia,“ vyznáva sa Janko Kadlečík.

Janko začal, ako on sám skromne hovorí, „prplať“ až začiatkom roka 2000. Dovtedy to boli len sporadické pokusy, či darčeky pre priateľov a známych. Keď sa v roku 1999 pri vianočnej večeri plánovali a dávali predsavzatia, vyslovil sa, že by chcel vytvoriť obraz pre svoju sestru, prípadne by ich mohlo byť viac. Jeho priateľovi Marošovi Jelčicovi nemohlo v tej chvíli prísť na um nič smiešnejšie a nemožnejšie.

„Stavili sme sa. Do troch kráľov boli na svete štyri obrazy – asambláže,“ spomína Janko.

Od gatí k Stalingradu

Ján vytvoril s Vladimírom Kvardom viacero diel. Najznámejším je určite Stalingrad, ktorý dodnes visí v púchovskom Army pube pri Lachovci. Má pätnásťročnú genézu, a málokto vie, že pod vojnovým motívom boli kedysi na podklade nalepené staré gate a slučka.

„V Nitre som videl film Stalingrad. Veľmi ma oslovil. Na jeho výrobu som použil starý podklad, na ktorom boli gate a slučka. Obraz som nazval vtedy Osraté spodky obesenca. Prerobil som ho, doplnil nábojmi, lebkou... Dlho som ho mal doma v komore. Dolepil som ďalšie nábojnice, poľnú fľašu, nabielil som ho, ale opäť zostal niekoľko rokov za skriňou,“ spomína Kadlečík. Mladý výtvarník Marek Dutka mal vtedy v Army pube pri Lachovci zavesený veľkoformátový obraz psov, dobermanov. Nakoľko ho chcel dať preč a vedel o rozrobenom „obraze“, poradil majiteľovi, že Jano má doma presne to, čo on do pubu potrebuje.

„Oslovil som Vladimíra, aby mi pomohol s poslednými kolorovacími prácami. Obraz sme oprášili a začali u mňa na dvore maľovať. Každý z jednej strany. Nakoniec ma od skoro dokončeného obrazu zahnal, že mu ho kur..., pardón, kazím, a dokončil ho sám,“ dodáva Kadlečík.

Napokon skončil obraz na spomenutom mieste, za symbolickú cenu. Ale aspoň bolo za čo zavlažiť hrdlo na Vladovu päťdesiatku.

Na návšteve u Janka

Janko Kadlečík sa snaží zachovať aspoň časť kamarátových diel. Má ich doma, kde visia aj diela známych a kamarátov. Hovorí o nich s láskou a o každom vie do detailov všetko.

„Tento sa volá sa Izbe číslo 44. Strávil som noc v hoteli v Brne, kde som čakal na jednu dievčinu potom, ako sa rozišla s priateľom. Dostali sme izbu číslo 44, a toto zostalo, ako spomienka na krásne chvíle,“ ukazuje obraz jeho autor.

Kúsok ďalej visia na stene návrhy Vlada Kvardu z hry Červená karavána. „Sú prepracované do detailov, nádherná práca,“ pochváli kamaráta.

Stretnutie s Romanom

Dá sa iba súhlasiť s tvrdením známych, že posledné roky vlial do žíl dvojice novú krv mladý muž, ktorý sa s ňou stretol už dávno. Trojica vstúpila do tej istej rieky po rokoch znova, ale v zmenenom garde.

„Vyhodili ma zo školy. Mama ma priviedla za uši do kultúrneho domu. Pamätám sa, že pripravovali veľký plagát k filmu Pocahontas. Tvrdila mi, že pri výtvarníkoch nebudem fajčiť, piť a túlať sa po parkoch. Oni ma hneď poslali pre pivo. Dali mi robiť návrhy na novoročné priania pre Makytu a ďalšie podniky,“ spomenie stretnutie s dvojicou Roman Hvizdák. Po rokoch sa opäť stretli. „Oslovil som ich s myšlienkou, aby sme začali konečne niečo robiť. V meste sa dvadsať rokov nič nedialo. Poďme robiť to, o čom sme doteraz iba kecali!“ dodáva Roman.

Prišli prvé úspešné projekty. Všetko sa začalo Detskou paletou, neskôr prišli výstavy v galériách po meste, ďalšie projekty. O Romanovi, mladom charizmatickom výtvarníkovi, hudobníkovi a básnikovi, budeme určite ešte počuť.

Do umeleckého sveta si pomaly razí cestičku aj Romanov rovesník, skromný mladý výtvarník Marcel Mušák. Ten dokáže vo svojom miniateliéri v Dohňanoch namaľovať veľké plátna nielen formátom, ale najmä obsahovo. Robí vraj zatiaľ iba do zásuvky, ale na jeho autorskú výstavu nebudeme určite dlho čakať.

Janko rozpráva s Romanom Hvizdákom o ďalšom projekte pre onkologické oddelenia. Spomenú na detský domov, ktorý tento nápad naštartoval. Bolo to jedno z viacerých podujatí, na ktorom sa Janko Kadlečík a Vladimír Kvarda podieľali. Vlado vtedy povedal: „Roman roztočil konečne mlyny. Deje sa niečo podstatné!“

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 5 224
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 795
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 599
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 431
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 550
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 164
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 139
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 090
 9. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 1 961
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 954

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 3. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 4. Miro Jankes: Januárový výber
 5. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 6. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (2.)
 7. Eva Gallova: Storočné fotografie
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 531
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 075
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 335
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 924
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 188
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 175
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Juraj Mokráš ako člen štvorbobu na OH v Soči 2014 tretí zľava.

JURAJ MOKRÁŠ (30) z Považskej Bystrice má za sebou olympijskú skúsenosť, v Soči 2014 bol posádkou slovenského štvorbobu.


25. jan
Ilustračná foto

Psychológovia hovoria o narastajúcom probléme, o ktorom sa nehovorí. Sexuálna výchova v rodinách je tabu a deti tak získavajú skreslené informácie. Za svoju sexualitu sa hanbia.


25. jan
Cesta Milochov

Na úseku železničnej trate medzi Považskou Bystricou a Púchovom bol otvorený už druhý železničný tunel. Železnice Slovenskej republiky finišujú s najnáročnejšou stavbou v ich histórii a sľubujú rýchlejšiu a plynulejšiu jazdu vlakom cez Považie. Paralelne s otvorením tunela v Milochove bola do predčasného užívania spustená aj nová cestná komunikácia, ktorá vznikla na opustenom železničnom telese


25. jan

Zapojte sa do najväčšieho prieskumu zameraného na závislosti ako alkohol, fajčenie, drogy a mobil. Vyplnením ankety sa automaticky zaradíte do súťaže.


16. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Pacientom bude k dispozícii niekoľko nových lekárov aj centrum včasnej intervencie.


24. jan

Covidový paradox v Poltári.


24. jan

Minulý týždeň pri kontrole dodržiavaní protipandemických opatrení zistila polícia na území Trenčianskeho kraja 27 priestupkov.


SITA 24. jan

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 3. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 4. Miro Jankes: Januárový výber
 5. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 6. Jozef Sitko: Moje novinárske príbehy a príhody (2.)
 7. Eva Gallova: Storočné fotografie
 8. Michal Feik: Situácia na Ukrajine: Myslite kriticky, logicky a pozitívne
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 531
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 075
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 335
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 924
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 188
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 175
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu