PÚCHOV. Už na začiatku zastupiteľstva informoval primátor mesta Marián Michalec, že poslanci budú hovoriť a snažiť sa vyriešiť problémy oboch športov v súvislosti s ich zotrvaním v meste.
Mesto Púchov prevzalo v roku 2004 do svojho majetku športoviská, ktoré patrili predtým klubom či ich sponzorom. Podľa Michalca hľadalo vždy riešenie a možnosť, ako ich uchrániť.
Podpora mesta
„Ako jediní na Slovensku sme prijali možnosť, že sa tento majetok môže predať iba po vypísaní referenda, v ktorom by s tým súhlasili občania. Vždy sme hľadali spôsob, ako riešiť technický stav športovísk a v rámci svojich možností podporovať športy,“ skonštatoval Michalec.
Mesto podľa jeho slov prispieva na prevádzku a fungovanie športu každý rok platením energií. „Zimný štadión dostane približne stotisíc eur, plaváreň dvakrát toľko. Futbal dostane približne šesťdesiattisíc eur a volejbalová hala asi tridsať tisíc eur,“ upresnil čísla primátor. Dodal, že na počet obyvateľov vynakladá na energie, rekonštrukcie či opravy mesto oproti iným omnoho viac prostriedkov.
„Vždy sme sa snažili nájsť sponzora alebo partnera. Situácia v Púchove je momentálne rovnaká ako v mnohých slovenských mestách, kde hrozí kolaps a zatváranie klubov a športovísk, ako je to v Dubnici nad Váhom či Trenčíne,“ povedal Michalec.
Snažia sa nájsť nový model
Futbalový klub požiadal mesto o dotáciu stotisíc eur. Tie by mali byť mimo zaplatenia energií. Prostriedky by sa mali čerpať na tréningové procesy mládeže, trénerov i cestovanie na zápasy. Klub má finančné problémy dlhodobo, a dokonca mu hrozilo vylúčenie zo súťaže.
Pomocnú ruku podal sponzor, ktorý však podmieňuje ďalšiu spoluprácu niekoľkými požiadavkami.
Klamali
Marián Hanták vysvetlil poslancom, prečo je dôležité, aby sa mesto podieľalo na financovaní futbalu. „Finančná analýza ukázala, že na svoj chod potrebuje šesťstotisíc eur. Hovoríme o koncepcii, ktorá zahŕňa všetko. Od tréningového procesu, hráčov, regeneráciu, dopravu... Ne-chceme, aby sa stávali z tridsaťročných hráčov mrzáci. Ak sa rozpočet okreše, môžeme hovoriť zhruba o polovičke, aj keď to už nie je ono. Koncepcia je pripravená na desať rokov, počas ktorých by družstvo mužov malo hrať druhú ligu,“ skonštatoval Hanták, ktorý predstavil predtým projekt športového centra, s ktorého realizáciou sa už začalo.
„Skláňam sa pred tými, ktorí sa snažili futbal po tie roky udržať. Na druhej strane za akú cenu. Za cenu klamstva. My sme na stretnutí s rodičmi detí garantovali, že súťaže sa dohrajú. Klubu sme zatiaľ požičali peniaze, no to nie je riešenie. Neprišiel som vás prosiť o peniaze. Ak mesto nepomôže, a my nebudeme mať garancie, investovať do futbalu nemôžeme,“ dodal Hanták.
Problém tu už bol
S futbalom sa už poslanci zaoberali. Vtedajšia možnosť bola aj taká, že futbalový klub by musel fungovať od začiatku. Družstvá by boli zaradené do najnižších súťaží.
„Vyvolali sme vtedy viacero rokovaní s Jaroslavom Rosinom. Bohužiaľ, žiadne sa dodnes nekonalo. Klub mal problémy, družstvo mužov nevycestovalo na zápasy. Napokon sa súťaž podarilo zachrániť, no jeho zotrvanie v meste je stále neisté,“ povedal primátor.
„Môže sa stať, že najlepší hráči i talentovaná mládež odídu do iných klubov, čo sa už v desiatich prípadoch stalo. Denne trénuje na štadióne tristo detí. Chceme, aby tu futbal zostal a budovať družstvo mužov na vlastných odchovancoch. Nepochovajme storočnú tradíciu!“ povedal tréner Ján Jozefovič.
Kde vziať peniaze
Ak by poslanci podporili klub stotisícovou investíciou, bolo by to po prvý raz, čo by sa mesto na chode niektorého zo športov podieľalo inak ako platením energií.
„Je ľahké povedať hneď nie. Myslím si, že ďalej by sme ani nepokračovali. Ja, na rozdiel od iných kolegov, na futbal chodievam. Mesto by malo nájsť prostriedky, aby sa najrozšírenejší šport v meste zachoval. Viem, že to nebude na úrovni barcelonských čias, ale zachránime ho,“ skonštatoval poslanec Rado Varga.
„Mesto má finančné problémy, a bude ťažké okresať výdaje niektorých oddelení. Stotisíc eur je priveľa finančných prostriedkov. A ak sa k tomu priráta financovanie klubu na desať rokov,“ povedala jeho kolegyňa Hedviga Šulcová.
Pripomienky poslancov
Poslanci v zásade súhlasili s pomocou, no suma sa im zdá vysoká. „Ak odsúhlasíme pomoc futbalistom, odsunieme tým ostatných na vedľajšiu koľaj, a dnes sa už napríklad o pomoci hokeju ani nemusíme baviť,“ tvrdil Miroslav Kubičár.
Rudolf Marman skonštatoval, že je na čase, aby si mesto určilo, ktoré športy bude podporovať. Ďalší tvrdili, že mesto by sa malo pokúsiť zohnať ďalších sponzorov.
Rozhodnú na ďalšom zastupiteľstve
Návrh na riešenie ponúkol Rado Varga. „Nestalo by sa tak po prvý raz, ak by sme prešli rozpočet mesta a upravili ho. Myslím si, že tak by sme potrebné prostriedky dali dohromady,“ skonštatoval poslanec s tým, že mestská spoločnosť Medial Púchov s. r. o. by mohla zo svojho rozpočtu dať päťtisíc eur.
Napokon sa poslanci dohodli, že k ďalšiemu zastupiteľstvu pripravia podklady pre možnú zmluvu s klubom i investorom. O tom, či sa nájdu pre futbal v Púchove potrebné peniaze, sa rozhodne 14. septembra.