POVAŽSKÁ BYSTRICA. PBlog v spolupríci s inými nadšencami a organizáciami pripravuje podujatie Strojartne. Dočasne chcú do nevyužitých priestorov bývalej gigantickej fabriky preniesť netradičné dianie.
Mladí ľudia tak chcú poukázať na to, že priemyselné objekty majú historickú a kultúrnu hodnotu, a tiež estetický rozmer, ktorý tvorí špecifikum industrializovaného Považia.
Pôvod myšlienky
„Nápad vznikol tak, že všetci sme teraz skončili školy a všetci v takých odboroch, ako je kulturológia, antropológia, architektúra. Všetci sme aj v približne rovnakom veku a vieme, že strojárne sú veľkým fenoménom v tomto meste, ktorý ho ovplyvňuje svojou históriou aj identitou. Keď sme raz tak sedeli a rozprávali sme sa o tom, nikto z nás si nevedel reálne predstaviť priestor, kde sa nachádzali. Nikto z nás tam totiž nikdy nebol. Keď vystúpime zo železničnej stanice, ani nám nenapadne ísť smerom doprava, ale vždy len smerom do centra mesta. Ale my sme sa pustili iným smerom,“ hovorí o počiatkoch nápadu Ivana Rumanová.
Dodáva, že ľudia z PBlogu sa začali v priestoroch bývalej fabriky motať, rozprávať sa s bývalými zamestnancami. „Veľmi nám pomohol pán vrátnik. Pracuje tu už štyridsať rokov a je zároveň archivárom. Lákal nás potenciál tohto priestoru. Kedysi to bolo centrum, okolo ktorého sa aj v meste koncentrovalo všetko dianie. Prispôsobila sa mu aj celá infraštruktúra mesta. Teraz je to priestor, ktorý láka svojou neurčitosťou,“ vysvetľuje Rumanová.
Kino, divadlo a výstava v prevodovkárni
Po počiatočných peripetiách sa podarilo nájsť aj priestor pre realizáciu zámeru.
„Ide o bývalú prevodovkáreň, ktorá je čiastočne využitá ako sklad. Chceme skúsiť, či sa ho podarí zmeniť na divadelnú, koncertnú sálu, výstavnú miestnosť či priestor pre realizáciu iných aktivít,“ upresňuje Ivana. Podujatie pripravuje PBlog na 16. až 17. septembra. Bude založené na spolupráci súčasných umelcov pôsobiacich mimo mesta aj priamo v ňom. „Ide s nami do toho folklórny súbor Považan, ZUŠ I. W. Kráľa, profesorské divadlo Napíšte si výpoveď a tiež študentské divadlo Kurz improvizácie. Spolupracujeme aj so závodom DV2 a občianskym združením lokálpatriotov, aby sme dokázali do akcií zakomponovať aj život takého fenoménu v meste, ako sú bývalé Považské strojárne, ale máme pomoc aj z iných strán,“ upresňuje Rumanová.
Sochy zo súčiastok
Program vyzerá zaujímavo. V piatok bude vernisáž výstavy. Na nej budú vystavovať svoje diela umelci, ktorí pracujú s industriálnym materiálom.
„Pôjde o diela, kde budú rôzne priemyselné súčiastky, prípadne priemyselný odpad, zakomponované do sôch alebo objektov. Vystavené budú diela sochárov a výtvarníkov ako Milan Lukáč, Ján Vasilko a Jozef Syrový. Zároveň zbierame výrobky domácich majstrov, ktorí si z rôznych súčiastok vyrábajú svoje domáce zlepšováky, prípadne robia aj umelecké predmety,“ hovorí o výstave Rumanová.
Japonský štýl prezentácií
Pripravený je aj moderný štýl prezentácie, tzv. Pecha Kucha.
„Ide o špeciálnu formu prezentácie prác väčšieho počtu ľudí. Každý má dvadsať obrázkov alebo fotografií a každý zostáva na obrazovke dvadsať sekúnd. Takže má k dispozícii dvadsať krát dvadsať sekúnd časového priestoru na to, aby predstavil svoju prácu. Je to niečo absolútne nové, čo sa zrodilo v Japonsku pri prezentáciách architektov. Ide o sviežu a veľmi svižnú formu prezentácie, kombináciu vizuálneho a hovoreného, ktorá nenudí," vysvetľuje Rumanová. Organizátori pozvali na prezentáciu opäť ľudí, ktorí pracujú s industriálnymi materiálmi, buď vyrábajú sochy, alebo hudobné nástroje a zároveň ľudí z Považskej Bystrice, s činnosťou ktorých je život strojární nejako spätý, súvisí s ňou.
Dobrodružstvo na motorkách a filmy z archívu
Zaujímavé bude aj vystúpenie skupiny Vrbovskí víťazi. Ide o kapelu, ktorá hrá na vlastných hudobných nástrojoch vyrobených z rôznych priemyselných produktov. Pripravený je aj workshop, na ktorom sa budú vyrábať z priemyselných odpadov hudobné nástroje alebo rôzne umelecké predmety. Na druhý deň bude potom prezentácia toho, čo vznikne.
Lahôdkou je aj premietanie filmov. „Bude v sobotu v priestoroch bývalej jedálne. Objednali sme ich z filmového ústavu oficiálne rešeršom. Týkajú sa Považských strojární. Premietanie bude spojené s výstavou motocyklových veteránov, ktoré sa tu vyrobili, a tiež príde na návštevu do skupinka chalanov, ktorí sú veľkými fanúšikmi motocyklov, ktoré sa tu vyrábali. Práve na nich absolvovali minulý rok deväťtisíc kilometrov dlhú cestu do Kazachstanu. Premietnu aj krátky film a niečo aj porozprávajú,“ dodáva Rumanová.