TRENČÍN. Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja vyzvali premiérku a dvoch ministrov vlády, aby zaradili tri nemocnice v kraji do pripravovaného procesu oddlženia zdravotníckych zariadení.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že nie je možné oddlžovať to, čo štát nevlastní.
Výzva premiérke a ministrom
Poslanci zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) rokovali o situácii v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja a konštatovali výrazné rozdiely vo financovaní jednotlivých regionálnych nemocníc v porovnaní s nemocnicami, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.
Vyzvali predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, ministra financií Ivana Mikloša a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, aby zaradili tri nemocnice s poliklinikou, a to NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach, Považská Bystrica a Myjava, do pripravovaného procesu oddlženia zdravotníckych zariadení na Slovensku. „Vytvorili by sa tak podmienky na zrovnoprávnenie poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa vo výzve.
Ministerstvo zdravotníctva
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že štát nemôže oddlžovať spoločnosti, ktoré nevlastní. „Majiteľmi týchto nemocníc sú samosprávne kraje, ktoré plne zodpovedajú za ich hospodárenie. V prípade štátnych nemocníc a ich oddlženia ide o finančnú stabilizáciu majetku štátu jeho vlastníkom, to znamená štátom pomocou finančných prostriedkov nad rozsah bežného štátneho rozpočtu. Nič nebráni samosprávam, aby postupovali rovnako a finančne stabilizovali svoj majetok. Pritom tiež môžu použiť riadne rozpočtové zdroje alebo ísť cestou mimoriadnych zdrojov nad rozsah bežného rozpočtu kraja,“ vysvetľuje Katarína Zollerová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.
Dodáva, že transformácia štátnych príspevkových organizácií na akciové spoločnosti je v zmysle zákona, pri legislatívnej úprave, ktorého nebol návrh zo strany samosprávy o zaradenie zdravotníckych zariadení spadajúcich do pôsobnosti samospráv do tohto zákona.
Ministerstvo financií
Veľmi podobne reagovalo na výzvu aj ministerstvo financií, ktoré tvrdí, že prebiehajúca transformácia a finančná stabilizácia sa týka zdravotníckych zariadení vo vlastníctve štátu.
„Oddlžovanie bude pritom spojené s transformáciou na právnu formu, ktorá prinúti nemocnice hospodáriť zodpovedne, efektívne a s prehľadným účtovníctvom. Vláda SR nemá kompetencie prijímať takéto opatrenia ohľadom majetku, ktorý nie je vo vlastníctve štátu. To patrí do kompetencie zastupiteľstva samosprávneho kraja,“ hovorí Martin Jaroš, hovorca ministerstva.
Hovorca úradu vlády informoval, že premiérka nebude na výzvu reagovať a odporučil nás na príslušné ministerstvá.
Odpustenie dlhu
Ministerstvo zdravotníctva ďalej hovorí, že pomoc nemocniciam v pôsobnosti krajov sa už realizovala pri odpustení návratnej finančnej výpomoci, ktorá bola poskytnutá 25 organizáciám v roku 2009 vo výške 130 mil. eur. Boli medzi nimi aj tri nemocnice v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Oslobodenie sa týka iba istiny, teda 130 miliónov eur a nie úrokov. Nemocniciam zostáva ešte uhradiť približne 4,4 milióna eur.
Informácie o odpustení návratnej finančnej výpomoci potvrdil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček. „Ide o sumu 6,2 milióna eur,“ konkretizoval sumu pre nemocnice Trenčianskeho kraja. Na oddĺženie nemocníc v kraji je teraz podľa Sedláčka potrebných 15,7 milióna eur.