Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR údajne plánuje zrušiť niektoré pracoviská obvodných úradov životného prostredia. V prípade pracoviska v Ilave by sa niektorým obyvateľom okresu predĺžila cesta na úrad o desiatky kilometrov.
ILAVA. Primátori a starostovia Ilavského okresu spísali petíciu za zachovanie úradu, odoslali ju na MŽP. "Sme jednoznačne proti zrušeniu pracoviska v Ilave. Má svoj význam, svoju agendu a využíva ho nielen Ilava, ale aj ostatné obce okresu. Považujem to za krok zúfalstva zo strany štátnych orgánov. Na jednej strane utekajú oveľa väčšie peniaze a tam sa tie diery nevedia zapchať, na druhej strane sa to zachraňuje tam, kde sa možno narobia ešte väčšie škody," zdôraznil primátor Ilavy Štefan Daško s tým, že najbližšia priama komunikácia s úradom životného prostredia by bola zrejme až v Trenčíne a okrem časovej straty je otázkou, ako bude fungovať a či nebude preťažený.
Podľa starostu koncovej obce Vršatské Podhradie Pavla Husára by zrušenie ilavského pracoviska úradu životného prostredia skomplikovalo nielen vybavovanie obecnej agendy, ale aj dochádzku obyvateľov na úrad. "Vzhľadom na vzdialenosť našej obce od Trenčína by bolo zrušenie pracoviska Obvodného úradu životného prostredia v Ilave nešťastným riešením," povedal Husár s tým, že obyvateľom obce by sa cesta na úrad životného prostredia predĺžila asi o 50 kilometrov.
Prednosta Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne Jozef Letko si myslí, že petícia prišla predčasne, pretože zatiaľ situácia nie je v štádiu, že by sa pracovisko v Ilave malo rušiť. "Je pravda, že sa prehodnocuje rentabilita a zmysel stálych pracovísk. Ministerstvo nás požiadalo, aby sme mu dodali štatistické údaje a prehodnocuje sa efektivita pracovísk. My budeme argumentovať tým, že stále pracoviská v kraji majú svoj zmysel. Akékoľvek zmeny nie sú v našej kompetencii, ale v kompetencii ministerstva životného prostredia," ozrejmil Letko s tým, že v Trenčianskom kraji je päť stálych pracovísk obvodných úradov životného prostredia.
Dodal, že otázny je aj finančný efekt prípadného rušenia pracovísk. Práca úradov životného prostredia si vyžaduje časté výjazdy do terénu a je možné, že čo sa usporí na nájmoch a energiách, stratí sa na cestovnom.
"Vzhľadom na racionalizačné opatrenia, ktoré sú v súlade s úlohami vlády, pripravuje envirorezort komplexnú analýzu všetkých stálych pracovísk obvodných úradov životného prostredia, ktorých je 26. S petíciou, ktorá bola doručená na ministerstvo životného prostredia, bude naložené v súlade so zákonom a ministerstvo sa ňou pri konečnom rozhodnutí bude zaoberať," informovala hovorkyňa ministerstva Beatrice Hudáková.
Pripomenula, že návrhy na racionalizáciu a podrobné analýzy predložia ministerstvu do 15. septembra prednostovia krajských úradov životného prostredia a konečné rozhodnutie ministerstva bude známe do konca tohto roka.