DUBNICA NAD VÁHOM. Minulý rok museli organizátori festivalu bojovať s nepriazňou počasia.
Tento rok zasa s tropickými horúčavami. Ani tie však neodradili návštevníkov od toho, aby vyrazili do ulíc mesta a vychutnali si festivalovú atmosféru.
Burčiaku konkurovala ľadová triešť
Štvordňový festival sa začal predstavením dubnických ochotníkov v divadelnej hre Ženský zákon. Večer patril Trenčianskej škole tanca a posedeniu pri dychovke.
Piatkové festivalové ráno je už neodmysliteľne spojené s jarmokom a trhmi umeleckých remesiel. Nechýbali predajné stánky s oblečením, cukrovinkami, medovníkovými srdiečkami a hlavne stánky, v ktorých predvádzali svoje umenie remeselníci. Jeden kreslil na sklo, druhý ponúkal výrobky z dreva a kože, ďalší zasa predával vlastnoručne vyrobené medené šperky. Pre tých, ktorí počas jarmoku vyhladli alebo vysmädli, bolo pripravené tradičné občerstvenie v podobe burčiaku, medoviny, cigánskej pečienky alebo varenej kukurice.
„Musím povedať, že tento rok mi burčiak veľmi nechutí. Ale to bude asi tým teplom,“ priznal Dubničan Juraj.
S ním zrejme súhlasili viacerí návštevníci festivalu. Oproti minulým rokom, keď bolo vidieť pri stánkoch s burčiakom dlhé rady, sa tento rok čakalo v zástupoch na osviežujúcu ľadovú triešť.
Otvorili bránu kaštieľa
V popoludňajších hodinách už všetci netrpezlivo čakali na to, kedy sa otvorí brána Dubnického kaštieľa. Po jeho sprístupnení si mohli návštevníci pozrieť aj priestory múzea. Expozícia ľudí očarila a z útržkov rozhovorov bolo jasné, že ich potešila možnosť vidieť aj nové priestory. Pozornosť lákala aj kaplnka nachádzajúca sa v kaštieli, ktorú mohli návštevníci vidieť po prvýkrát.
Po prehliadke sa už pohľady sústredili na pódium, kde vystúpil indonézsky súbor Gamelan. Exotické vystúpenie sa divákom páčilo. „Festival mám rada najmä pre to, že tu môžem vidieť aj zahraničné súbory. Môžem tak spoznávať aj iné kultúry,“ povedala pani Anna z Ilavy, ktorá na festival prišla spolu s vnučkou Simonkou. Malej návštevníčke sa najviac páčil farebný kroj indonézskej tanečnice.
Piatkový večer v kaštieli už potom patril folklórnemu súboru Technik a domácemu súboru Vršatec, ktorý sa predstavil v programe Po svojom. Medzitým boli aj vystúpenia na Dutafe.
Tanec a spev zneli od rána
Návštevníci festivalu sa zobudili do slnečného sobotného rána. Všetci sa už tešili na obľúbený sprievod súborov mestom, ktoré sa postupne presunuli na javisko pred OD ABC. V programe Všetci, čo sme sa tu zišli, sa v krátkych reprezentačných vystúpeniach postupne predstavili všetky účinkujúce súbory a skupiny.
Návštevníci festivalu si spomenuli aj na Mikuláša Senka. Práve jemu je venovaná súťaž, v ktorej si každoročne zmerajú sily rôzne súbory.
Vyvrcholenie v podobe galaprogramu
Hlavný program festivalu sa aj tento rok sústredil na sobotu. Súčasne s tým, ako boli vystúpenia na Dutafe, žilo folklórom aj nádvorie kaštieľa. Veľký potlesk zožal folklórny súbor Ekonóm, ktorý prilákal veľa divákov. Dobrá nálada sa stupňovala a sobotný program ukončil veľký hudobný ohňo-stroj.
Nedeľa sa už tradične začala slovensko-poľskou omšou a rannými pozdravmi. Tí najmenší si nenechali ujsť rozprávku Šípková Ruženka v predvedení Dubnického divadla. Divadelné predstavenie sa odohralo na netradičnom mieste. Dubnických ochotníkov „zastrešila“ grotta s vyhliadkovou vežou.
Všetko vyvrcholilo galaprogramom v mestskej športovej hale. Nezabudnuteľné vystúpenia zúčastnených súborov, vynikajúca atmosféra a obrovský potlesk urobili bodku za štvordňovým festivalom s medzinárodnou účasťou. Dubnický folklórny festival opäť raz potvrdil, že aj malé mesto môže očariť veľkolepým podujatím.