DUBNICA NAD VÁHOM. Nespokojnosť pedagógov je aj v našom regióne. Z okresu Ilava ich cestovalo na míting, ktorý sa konal minulý týždeň v utorok, takmer dvesto.
„Nebola to demonštrácia, skôr sme chceli, ako učitelia radi pripomínajú žiakom povinnosti, pripomenúť nielen tejto vláde, ale aj predchádzajúcim, ich sľuby. Pred voľbami vždy sľubujú, že školstvo budeš prioritou, zvýšia sa prostriedky zo štátneho rozpočtu, no po nich na nás zabúdajú, sú iné priority,“ povedal Ferdinand Brunovský zo základnej školy Centrum II.
Oznámení bolo málo
Oznámenie o zatvorení škôl dostal krajský školský úrad len šesť. „Máme informáciu, že v utorok bolo zatvorených päť obecných škôl a jedna trenčianska,“ hovorí prednosta krajského školského úradu Karol Divinský.
Doplnil, že podľa legislatívy, ktorá platí od januára, už nemusia riaditelia o udelenie riaditeľského voľna žiadať, len ich informujú. Úrad ani nemôže riaditeľov sankcionovať, ak im voľno nenahlásia, túto povinnosť majú len voči zriaďovateľovi.
Zatvorených škôl bolo viac
V Trenčianskom kraji bolo škôl, v ktorých mali žiaci riaditeľské voľno, viac. Deň voľna navyše si užívali aj žiaci v Dubnici nad Váhom. „Do protestu učiteľov sa zapojili učitelia zo všetkých troch základných škôl. V školách sa nevyučovalo, žiaci mali riaditeľské voľno. Mali však možnosť využiť stravovanie v školách,“ informoval hovorca mestského úradu Juraj Džima.
Brunovský doplnil, že podľa jeho informácií bolo z okresu Ilava v Bratislave zhruba 180 učiteľov. „Prišli aj kolegovia z Ilavy, Košece a ďalší obcí.Z niektorých bolo len zopár učiteľov, ktorých kolegovia suplovali, ale za zastupovanie nebudú žiadať príplatok za nadčas a protest podporili takouto formou,“ vysvetlil.
Nešlo len o platy
Brunovský ďalej povedal, že dôvodom účasti na mítingu neboli len platy pedagógov. „Síce aj tie sú dôležité, pretože ako riaditeľ základnej školy veľmi dobre viem, že začínajúci učitelia nemajú dostatočné finančné ohodnotenie, aby mohli prežiť. Majú hypotéky, pôžičky, takže popoludní namiesto toho, aby sa pripravovali na vyučovanie, rozmýšľajú nad tým, ako si nájsť ďalšie zamestnanie. Ide aj o financie na prevádzku škôl. Mnohé majú veľké problémy. Napríklad naša škola má smolu, že nie je zateplená, tak teraz doplácame ešte za minulú vykurovaciu sezónu a čaká nás už ďalšia.“
Možno aj ostrý štrajk
Požiadavky odovzdali odborári na úrade vlády. Tvrdia, že ak nebudú splnené, môže prísť na rad aj ostrý štrajk. Do všetkých škôl by sa mal dostať obežník, cieľom ktorého je získať podpisy zamestnancov, či súhlasia s ostrým štrajkom.