POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obnova Bystrického hradu zaujíma aj študentov. Študentský parlament zorganizoval brigádu, počas ktorej vyzbierali odpadky a urobili výkopové práce na prístupovej ceste.
Združenie Bystrického hradu, ktoré sa stará o jeho obnovu, uvítalo iniciatívu.
Práce a dôvody aktivity
Predseda študentského parlamentu Martin Všelko hovorí, že mladí ľudia si uvedomujú, aká vzácna je to historická pamiatka. „Mesto ju má aj vo svojej symbolike. Aj preto sme sa chceli zapojiť. Veľmi nás teší, že sa začalo s obnovou hradu, považujeme to za dôležitú vec,“ povedal.
Študenti strávili na hrade piatkové dopoludnie, počas ktorého vyčistili prístupové cesty a okolie hradu, na ceste tiež vykopali niekoľko odvod-ňovacích rigolov. „Prišli študenti parlamentu, dobrovoľníci i študenti gymnázia. Vždy pri akciách oslovujeme jednu triedu z nejakej školy, teraz to bola trieda z gymnázia,“ vysvetlil Všelko.
Musia byť organizované
Občianske združenie, ktoré pracuje na obnove pamiatky, uvítalo aktivitu. Jeho podpredseda Miroslav Tichý však upozorňuje, že akákoľvek iniciatíva nemôže byť svojvoľná.
„Vítame tieto aktivity študentov, neprekážajú nám. Činnosť však musí byť nejako skoordinovaná, buď s mestom, alebo s nami. Musí to niekto zastrešovať, aby mali práce nejaký zmysel a nadväznosť na to, čo sa na hrade robí,“ upozornil Tichý zo Združenia Bystrického hradu.
Záchrana veží a nový prístup
Obnova hradu aj tento rok výrazne postúpila. Združenie pracovalo hlavne na obrannej a bránovej veži. V obrannej veži zrekonštruovali špaletu strieľňového otvoru, stropné trámy, ktoré išli do obytného krídla, a tiež sa obnovili stropné trámy, ktoré vytvárali strop vo vnútri veže. Na bránovej veži kompletne obnovili špalety na východnom vstupe, celý segmentový záklenok a z exteriérovej časti sa premurovalo lícne murivo v hrúbke šesťdesiat až sedemdesiat centimetrov k ďalšiemu podlažiu. Na západnom vstupe zrekonštruovali ľavú špaletu, kde sa nechala v náznakoch jazva po vylomenom ostení, ktoré obyvatelia hradu z neznámeho dôvodu odstránili a otvor celý zamurovali.
„My sme ho zamurovali len do polovice, aby sa dalo cez bránovú vežu prejsť. Robili sme to hlavne preto, aby sa na budúci rok celý nápor turistov do hradu premiestnil do bránovej veže. Podkovitá bašta, ktorá je na opačnej strane a do hradu sa cez ňu doteraz vchádzalo, sa totiž bude opravovať. Dúfam, že sa nám podarí do úspešného konca dotiahnuť projekty,“ vysvetľuje Tichý.
Čistenie
Záchrancovia hradu museli tiež vyčistiť pri prácach hrad od sutiny. „Odstránili sme asi sedemdesiat metrov kubických,“ hovorí Tichý. Ide o množstvo, ktoré by sa zmestilo do niekoľkých nákladných áut.
Financie
Finančné prostriedky na práce, ktoré sa vykonávajú na Bystrickom hrade, získava občianske združenie jednak z mesta, ale tiež prostredníctvom nadácie Pontis a z dotácií z ministerstva kultúry.
Koncom júla prišiel na obhliadku hradu aj minister kultúry Daniel Krajcer, ktorý počas leta navštívil viacero slovenských hradov. Bystrický hrad má veľkú šancu byť zaradený do rozsiahleho projektu záchrany pamiatok. Má ich byť spolu pätnásť.