PÚCHOV. Organizátori sa pripravili veľmi dobre a neponechali nič na náhodu. Pokiaľ sa v piatok sústredili viac na kultúru, sobota patrila jarmočníkom.
Stredoveký večer
Piatkový podvečer bol určený milovníkom starej hudby. Postupne sa na pódiu predstavili Koncertný zbor učiteľov Základnej umeleckej školy v Púchove a Zbor starej hudby Arcus zo Žiliny.
Aj sobotňajšie otvorenie sa nieslo v duchu zašlých čias. Postaral sa oň šermiarsky a historický klub Wagus z Trenčína.
Na jarmoku
Okrem tradičných stánkov s burčiakom a občerstvením sa asi najväčšia pozornosť návštevníkov sústredila na stánky remeselníkov. Čipky, kraslice, košíky, varešky, opasky... Stačilo si iba vybrať. Tí, ktorí mali chuť na sladké, nepohrdli domácimi koláčmi žien z Lednice či medovníkmi.
„Boli sme na kolotočoch, zatiaľ manželka nakúpila vajíčka,“ tvrdil Peter Janek. „Burčiak som už ochutnal, ale všetkého s mierou. Sme na návšteve, a ja popoludní budem šoférovať,“ zasmial sa Jozef Lokšík, keď skonštatoval, že kontrola viac ako dva poháre nedovolí, a ukázal smerom na manželku.
Ľudia sledovali zručnú prácu remeselníkov. „Vyrobiť niečo zo železa nie je jednoduché. Ľudí to však zaujíma,“ tvrdil kováč Juraj Špalek, ktorého sme pochválili za krásnu ružu zo železa.
Bohatý program
„Mne sa páčia tí vysokí ujkovia,“ tvrdila malá Alžbeta. Vranovské chodúľové divadlo deti určite zabavilo, rovnako, ako vystúpenia detí z CVČ Včielka a Základnej umeleckej školy v Púchove.
Pamätalo sa aj na dospelých. Pre tých boli určené vystúpenia folklórnych súborov z Púchova, Streženíc. Potlesk zožali postupne Štepnická skala, Púchovská seniorka, Biela voda, Púchovček, Váh a ich ľudové hudby. Popoludní rozospieval Púchov Pavol Hammel. Myslelo sa nielen na potešenie uší, ale aj očí. V Župnom dome bola sprístupnená výstava obrazov Evy Činčalovej a v informačnom centre bola prezentácia šperkov. Púchovský jarmok sa opäť vydaril, čo skonštatovali organizátori, remeselníci i návštevníci.