Nielen vo fakultných nemocniciach organizuje lekárske odborové združenie akciu, ktorou chce donútiť ministerstvo, aby sa začalo vážne zaoberať problémami nemocníc, znižovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a postavením lekárov. Je to aj v regionálnych nemocniciach.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výpovede lekárov sa zbierajú aj v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici. Neoficiálne sa hovorí o tom, že na viacerých oddeleniach už podpísala väčšina štátnych lekárov.
„Podpisy sa stále zbierajú, je ich dosť. Neviem povedať presne,“ hovorí Renáta Piačková, predsedníčka Lekárskeho odborového združenia v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici.
Požiadavky
Lekári podľa Piačkovej požadujú dodržiavanie Zákonníka práce a tiež minimálne personálne požiadavky, ktoré sú stanovené zákonom, dostatočnú platbu na pacienta zo strany poisťovní, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, uzákonenie zvýšenia základných platov lekárov na poldruha až trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Toto by sa malo uplatniť vo všetkých typoch nemocníc. Mzdy by sa mali zvýšiť podľa dosiahnutého vzdelania a dĺžky praxe.
Pracujú bez oddychu, je väčšie riziko omylu
Najväčším problémom regionálnych nemocníc je nedodržiavanie Zákonníka práce, čo môže doslova ohrozovať pacienta. „Lekárov je nedostatok. Aby sa zabezpečila zdravotná starostlivosť, ide to na úkor dodržiavania Zákonníka práce vo vzťahu k lekárom. Nie je možné, aby lekári odchádzali po nočnej službe domov oddýchnuť si. Robia teda dvadsaťštyri plus osem hodín nepretržite, čo je tridsaťdva hodín,“ hovorí Piačková.
Lekár pracuje neoddýchnutý, môže sa potom skôr pomýliť. Pri práci, kde sa zachraňuje život, to môže mať fatálne následky. Piačková hovorí, že lekári majú pracovné víkendy častejšie, ako by to malo byť. „Cez víkendy im pre služby tiež málokedy vychádza, aby mali dva voľné dni po sebe. To by tiež nemalo takto byť,“ upresňuje Piačková.
Nedostatok lekárov a periférne nemocnice
Nedostatok lekárov je podľa nej v považskobystrickej nemocnici na všetkých oddeleniach. Je to dlhodobý a veľmi vážny problém takzvaných periférnych nemocníc, ktoré sú však potrebné, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti a nebolo ohrozené zdravie či život pacienta. „Je to dané aj tým, že sú dosť veľké rozdiely v platoch vo fakultných nemocniciach a v regionálnych. Fakultné nemocnice preto také problémy so Zákonníkom práce nemajú ako my. Nedostatkom lekárov sú najviac postihnuté periférne nemocnice. Keby sa splnila aj požiadavka, že zvýšenie platov by sa rovnako týkalo všetkých typov nemocníc, vyriešil by sa tento dlhodobý problém. Keď nie je lekár viazaný nejako na rodinu a bydlisko, je pre neho výhodnejšie zostať v Bratislave alebo inom väčšom meste. Tak to aj väčšinou je,“ hovorí Piačková.
Kto je organizátorom?
Organizátorom akcie lekárov sú slovenské lekárske odbory združené v Lekárskom odborovom združení. Podávanie hromadných výpovedí podporila Slovenská lekárska komora, ale aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. „Ak podmienky lekárov nebudú splnené, dajú aj lekári na Slovensku, rovnako ako v Čechách, naraz výpovede. V prípade, že k tomu dôjde, bude ochromená zdravotná starostlivosť. Záleží od ministra, ako na túto situáciu zareaguje,“ hovorí.
Dodáva, že výpovede musí, aby mala akcia význam, podpísať väčšina lekárov z nosných oddelení nemocnice.
Ako uviedol denník SME, v sobotu sa stretli odborárski predáci lekárov v Bratislave a rozhodli, ako budú postupovať ďalej. Mali sa dohodnúť aj na termíne, kedy hromadne odovzdajú podpísané výpovede svojim zamestnávateľom.
Nevyjadril sa
O stanovisko k situácii v považskobystrickej nemocnici sme požiadali aj jej riaditeľa Petra Rendeka. Povedal nám, že nám ho poskytne až tento pondelok, lebo je pracovne veľmi vyťažený.