POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto dva dni hostilo renomované dychovky z celého Slovenska, ktoré sa zúčastnili celoštátnej súťažnej prehliadky veľkých dychových dychových orchestrov. Podujatie by malo tvoriť základ novej tradície, ktorá nahrádza dlhé roky známy Pádivého Trenčín.
Jedno z najvyšších ocenení získal aj dychový orchester ZUŠ Považská Bystrica.
Dva v jednom
Ako povedal Ján Jamriška, predseda Združenia dychových orchestrov na Slovensku, podujatie v Považskej Bystrici malo dva ciele. Prvým a hlavným bola súťažná prehliadka pod názvom Vyšehradské dni, druhým devätnásty ročník Dychfestu. Diváci tak mali možnosť sledovať nielen vystúpenia renomovaných orchestrov, ale aj menších dychoviek. „Vyšehradské dni by mali svojím spôsobom nahradiť Pádivého Trenčín, ku ktorému sa mesto začalo v poslednom období správať dosť macošsky. S riaditeľom Národného osvetového centra sme tradíciu súťažnej prehliadky veľkých dychových orchestrov chceli zachovať. Otázkou však bolo, kde by sa malo konať. Pochopenie sme našli v Považskej Bystrici, ktorá je dlhé roky známa silným zázemím pre dychové orchestre,“ vysvetlil Jamriška.
Doplnil, že v jej prospech hralo, okrem špičkového orchestra v základnej umeleckej škole, aj to, že podujatie zostane v Trenčianskom kraji.
Prečo práve Vyšehradské dni?
Nové podujatie dostalo nový názov, a to Vyšehradské dni dychovej hudby. „Naším cieľom je, aby sa do súťaže zapojili veľké dychové orchestre zo všetkých štyroch krajín V4,“ objasňuje Jamriška.
To, že pri premiérovom ročníku sa tento zámer nepodarilo splniť na sto percent, nepovažuje za neúspech. „Žiaľ, teraz nám to nevyšlo. Verím však, že o tri roky bude účasť orchestrov potvrdzovať náš zámer a prídu k nám z Poľska, Česka i Maďarska. Sme veľmi radi, že prišli hudobníci z Chorvátska, ktorí spolupracujú s považskobystrickou základnou umeleckou školou,“ konštatoval.
Nestorovi dychovej hudby Karolovi Pádivému však zostali hudobníci verní. V úvode galaprogramu zahrali všetky zúčastnené orchestre, čo je stopäťdesiat muzikantov, tri jeho skladby – Júlia, Pre moju najmilšiu a Defilé, pod taktovkou renomovaných dirigentov.
Spev bez skúšky
Iniciatívu kladne ohodnotila aj europoslankyňa Katarína Neveďalová. K hudbe má podľa jej slov veľmi blízky vzťah, spievala s dychovým orchestrom aj s folkloristami. „Myslím si, že kultúra je veľmi dôležitou súčasťou nášho života a občas na ňu zabúdame,“ objasnila motiváciu pre patronát. „Som veľmi rada, že Považská Bystrica sa podujala na takéto podujatie a chcú šíriť dychovú hudbu. Takýchto miest je veľmi málo.“
Svoj vzťah k dychovej hudbe a spevu ukázala aj naživo. Bez skúšky si zaspievala s folkloristami známe melódie zo Záhoria.
Súťažná prehliadka
V prvom ročníku sa predstavili štyri veľké dychové orchestre. Medzi nim aj hudobníci zo ZUŠ Považská Bystrica. Potvrdili, že im právom patrí zaradenie medzi špičkové orchestre. Získali zlaté pásmo cum laude s pochvalou. Okrem toho do školy išlo aj ocenenie za najlepšiu dramaturgiu a najlepšie sólové výkony na flaute pre Ivanu Kuciakovú a Martina Záhoru.
Dirigent a riaditeľ ZUŠ Michal Bróska bol s výkonmi veľmi spokojný. „Určite sa vyskytli nejaké drobné chybičky, ale vzhľadom na to, že nemáme veľa možnosti na skúšanie, pretože naši muzikanti sú z celého Slovenska, môžem byť ozaj spokojný,“ ohodnotil kolegov.
Trocha sklamaný bol z nižšej účasti divákov. „Možno to bolo organizačnou chybou, možno malou propagáciou, ťažko mi je hodnotiť. Z vlastných skúseností však viem, že záujem o takéto podujatia je. Napríklad v Holandsku, kde sa konalo na štadióne, prišlo dvadsaťtisíc ľudí. Možno je to aj tým, že dychovku veľmi nepočuť v rozhlase ani v televízii. Ak sa však podujatie ujme, určite bude veľkým prínosom nielen pre mesto, ale najmä rozvoj kultúry v ňom,“ dodal.
Autor: vž