POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ján Keresteš mladší, konateľ považskobystrickej spoločnosti NIKA, zaoberajúcej sa výrobou, predajom a exportom mliečnych výrobkov, zavedenie eura hodnotí kladne.
"Náklady na výmenu a nákup rôznych mien voči slovenskej korune predstavovali minimálne 5 percent objemov všetkých transakcií. Zavedením eura sa bankové poplatky prakticky eliminovali a nepremietli sa tak do konečnej ceny našich produktov. V praxi to znamená, že menový kôš bol nahradený jedinou menou, a tá prispela k výraznému sprehľadneniu a stabilite cien pre nás strategických surovín mlieka a energetických zdrojov. Prinieslo to nižšie realizačné ceny pri zachovaní rovnakej obchodnej marže," priblížil Keresteš s tým, že zavedenie eura tiež odstránilo cenové turbulencie spôsobené rôznymi menami v jednotlivých krajinách a z nich vyplývajúce kurzové riziká.
Ako dodal, v porovnaní so slovenskou korunou výrazne klesla cena peňazí v súvislosti s úvermi. Nižšie úrokové sadzby dovolili podľa neho zvýšiť úvery a ísť do rozvojových programov, ktoré pôvodná mena neumožňovala kvôli vysokým nákladom na splácanie dlhu.
Zdôraznil, že vďaka euru majú podnikatelia k dispozícii až o polovicu viac finančných zdrojov za rovnaký poplatok. "Vďaka euru sa na Slovensku eliminovala neodbornosť slovenskej politickej scény a neadekvátne rozhodnutia politikov, rovnako ako mocenský boj záujmov sa neprejavil v poklesoch a rastoch tak, ako by to bolo pri pôvodnej slovenskej mene," pripomenul Keresteš.
Uviedol, že na špekulatívnych kurzoch zarábali menoví obchodníci, čo sa však v ekonomike prejavovalo zbytočným rastom nákladov spôsobených kurzovými rozdielmi. Tie boli podľa neho súčasťou cien výrobkov, no euro za rovnakej profitovosti umožnilo udržať nižšie ceny.
"Veríme, že Európa vyrieši dlhovú krízu a udrží euro ako jednotnú menu. V eure vidíme jednoznačný pozitívny význam a efektivitu v porovnaní s pôvodnou slovenskou korunou. Zároveň núti politické špičky v jednotlivých krajinách k zodpovednej politike a hospodáreniu," dodal.