POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podať výpoveď v považskobystrickej nemocnici sa rozhodlo tridsať percent lekárov. Na röntgeno-logickom oddelení tak urobili všetci, na ostatných kľúčových oddeleniach väčšina skúsených lekárov, na ktorých stojí ich činnosť. Informovala o tom predsedníčka Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri NsP v Považskej Bystrici Renáta Piačková.
Riaditeľ sa k situácii nevyjadril pre pracovnú zane-prázdnenosť, námestník pre lekársku starostlivosť Igor Steiner, ktorý je primárom na detskom oddelení, nevedel verejne zadefinovať, ako to môže ovplyvniť chod nemocnice, lebo nemal k dispozícii ešte nič konkrétne.
Kľúčové oddelenia
Odborová predáčka LOZ z považskobystrickej nemocnice Renáta Piačková, ktorá pracuje ako lekárka na ARO oddelení, informovala novinárov ešte vo štvrtok, že výpoveď podalo tridsať jeden lekárov, čo je tridsať percent z celkového počtu. Percento sa na celom Slovensku blíži k päťdesiatke.
„Najväčšie percento v považskobystrickej nemocnici je z oddelenia röntgenologické- ho, výpoveď podali vlastne všetci. Dosť ich je aj z chirurgie, anesteziologicko-resuscitačného, ortopedického oddelenia či gynekológie a hematológie,“ upresnila Piačková. Ide teda o kľúčové oddelenia.
Zostanú len mladí
Dodala, že lekári neuvažujú zatiaľ o tom, že by si hľadali prácu niekde inde. „Lekári nechcú odísť z nemocnice a nechať pacientov bez ošetrenia. Chceme len upozorniť na to, aký zlý stav je v zdravotníctve, že treba zmeniť systém. Je to forma protestu, lebo inú nemôžeme uplatniť. Štrajk hlavne preto, aby sme neohrozili pacientov, neprichádza do úvahy. Zodpovednosť, čo bude ďalej, sa prenáša na ministerstvo zdravotníctva. My sme len zamestnanci a na výpoveď máme právo,“ konštatovala Piačková.
Výpovede podala väčšina lekárov kľúčových oddelení, ktorí pracujú vo svojich odboroch už dlhšie. „Výpovede nemohli podať nastupujúci lekári, ktorí sú v skúšobnej dobe, lebo by museli odísť hneď na druhý deň. Títo teda výpoveď nepodávali. Ostatní však áno. Na oddeleniach tak zostanú len mladí lekári. Základná zdravotná starostlivosť sa teda bude dať zabezpečiť, ale určite nie dvadsať-štyrihodinová, lebo by nemal kto byť v službách,“ vysvetlila Piačková. Lekárom, ktorí podali výpoveď, plynie výpovedná lehota.
Z každého oddelenia podali výpovede starší, atestovaní lekári, mimo primárov, a zostali by tak len tí najmladší.
Nevyjadrili sa
Vo štvrtok popoludní vedenie Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici neevidovalo podľa agentúrnych správ žiadnu výpoveď lekárov. S riaditeľom Petrom Rendekom sa nám skontaktovať nepodarilo, na sekretariáte sme sa dozvedeli, že je pracovne veľmi zaneprázdnený a v piatok v nemocnici nebude. Vyjadrenie nám prisľúbil tento pondelok. Kontaktovali sme ho telefonicky ešte cez víkend, nebral nám však telefón. Námestník riaditeľa nemocnice Igor Steiner vo štvrtok povedal, že majú informácie o pripravovaných výpovediach. On sám však nič konkrétne nevedel, preto sa nedokázal vyjadriť, ako to môže ovplyvniť chod oddelení či nemocnice.
Odborová predáčka informovala, že lekári by mali výpovede zamestnávateľovi doručiť prostredníctvom advokátskej kancelárie.
Problém aj v Žiline a Trenčíne
Pacienti z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava chodia za ošetrením i do nemocníc v Trenčíne a Žiline. Aj tie však musia riešiť problém s výpoveďami lekárov. V trenčianskej fakultnej nemocnici dalo výpovede tiež vo štvrtok 144 lekárov, čo je 61,28 percenta všetkých lekárov v nemocnici. Informovala o tom námestníčka riaditeľa Terézia Drobná. Výpadok lekárov bude vedenie nemocnice riešiť v pondelok na gremiálnej porade u riaditeľa nemocnice. „Pokiaľ sme nemali definitívne čísla, bolo ťažké pripravovať nejaké scenáre. Ani jedno oddelenie nie je také, že by tam podali výpovede všetci lekári, čiže zdravotnú starostlivosť nejako zabezpečíme,“ ozrejmila Drobná.
V žilinskej fakultnej nemocnici dala výpoveď polovica lekárov, vedenie nemocnice sa situáciu chystá riešiť spolu s ministerstvom zdravotníctva. Ako ďalej uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Lihanová, pacientov sa výpovede zatiaľ nedotknú, 115 lekárom len 1. októbra začala plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Od decembra by niektoré oddelenia v žilinskej nemocnici mohli zostať bez lekárov. Na gynekológii, neu-rochirurgii, ARO, úrazovke či urológii dali výpovede takmer všetci lekári. Výpovede podali lekári cez advokátsku kanceláriu. Lihanová zatiaľ nevedela povedať, či a za akých okolností by ich lekári mohli stiahnuť. O stiahnutie výpovede zatiaľ nepožiadal žiadny lekár.