Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Podarilo sa im oživiť strojárne

Festival STROJartNE ponúkol netradičný pohľad na fenomén bývalého závodu Považských strojární. Ľudia hovoria o akcii, ktorá sa ponímaním, aj tým, čo a ako to ponúkla, vymyká tomu, čo sa bežne v meste organizuje.

Výstup z podzemia. Vykladalo sa tu uhlie pre tepláreň v priemyselnom parku.Výstup z podzemia. Vykladalo sa tu uhlie pre tepláreň v priemyselnom parku. (Zdroj: (DP))

Podujatie, ktoré pripravili mladí ľudia zo združenia PBlog, bolo rozdelené do dvoch dní. Navštívili sme ho v sobotu.

Organizátori začali exkurzom do histórie fabriky, ktorá ovplyvňovala a doteraz ovplyvňuje životy mnohých Považskobystričanov. Podujatie končilo efektnou kultúrnou bodkou.

Strojárne ako telo

Exkurzia priemyselným areálom pod názvom Strojárne ako telo bola pripravená v spolupráci s Pavlom Mikušom. Počas nej technickí odborníci a lekár hľadali a aj našli paralely životných funkcií človeka a strojov. Napríklad tepláreň a jeho rozvody fungovali vo fabrike ako tráviaca sústava, čistiareň odpadových vôd ako obličky a pečeň.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ľutujem, že sme to nestihli a prišli sme až v polovici, lebo prehliadka priestorov, kde sa vozilo a vykladalo uhlie pre tepláreň, bola super. Najviac sa mi však páčil ten záver pri teplárenskom komíne," prezradil Martin Gálik. Jeho priateľka Monika doplnila, že sa jej páčilo, ako to bolo pripravené.

imgp3182.jpg

Podujatie pritiahlo hlavne mladých ľudí.

Pod 199 metrov vysokým komínom, ktorý nikdy nedymil, minútu ľudia dýchali aj zaň, kvarteto mladých hudobníkov trúbilo na jeho počesť. Bola to elegantná bodka za prehliadkou fabriky.

„Zaujalo ma podzemie uhoľných skladov, ktoré sa onedlho zasype. Boli sme možno poslední ľudia, ktorí si ho mohli pozrieť. Prišiel som aj dnes. Program, ktorý bol v piatok, bol tiež výborný," povedal Juraj Šajdík. „Z prehliadky fabriky som mala zmiešané pocity, lebo mnohé časti areálu sú prázdne a spustnuté. Pritom som si v mysli premietala, že zopár rokov dozadu museli byť plné života. A videla som nielen priestory, ale aj ľudské osudy, takže mi bolo tak trochu aj smutno," prezradila Jurajova sestra Katarína.

Skryť Vypnúť reklamu

Rád sa o starých objektoch strojární dozvedel viac aj Zdeno Metzker mladší. „Keď si o chvíľu pozriem filmy z archívu o Považských strojárňach, možno spoznám niektoré priestory a dám si to do súvislostí. Uvidíme," povedal Zdeno. Na prehliadke bol aj so svojím starým otcom, konštruktérom z vývojovej dielne motocyklov.

Z filmového archívu

Filmy o fungovaní viacerých závodov bývalých Považských strojární, o ľuďoch, ktorí tu pracovali, ale aj reklamné spoty o niektorých výrobkoch, poskytol štátny filmový archív. Premietalo sa v priestoroch bývalej závodnej jedálne. Po náročnom dni bol pre ľudí pripravený guláš.

„Bol to zážitok, oživili sa mi spomienky. Pracoval som tu, takže som poznával miesta, tváre ľudí. Niektorí už nežijú," prezradil Peter Lovíšek. Dodal, že ho veľmi potešila iniciatíva mladých ľudí, ktorí prišli s nápadom zrealizovať niečo podobné.

Skryť Vypnúť reklamu

imgp3020.jpg

Takéto niečo vzniklo počas tvorivých dielní.

„Som smutný z toho, ako strojárne dopadli. Teší ma, že mladí ľudia oživujú tradíciu strojárskej výroby, ktorá tu stále je," pochválil ešte akciu Lovíšek.

„Mnohé filmy boli veľmi zaujímavé. Napríklad postup výroby ložísk bol spracovaný tak trochu aj umelecky. S dobrou hudbou to bolo príjemné pozeranie," vyjadril sa jeden z mladších divákov.

Bláznivá cesta na pionieroch

Priestor dostal aj čerstvý roadmovie mladých Banskobystričanov, ktorí sa vydali nedávno na motocykloch pionier do Ázie.

Divoká osemtýždňová jazda k Aralskému jazeru trvala pri rýchlosti 40 km/h 8 týždňov. Chalani prešli na motorkách jedenásťtisíc kilometrov, a tak si so sebou pre istotu vzali aj štyri náhradné prevodovky a motory. Pioniery však považujú na stroje veľmi dobré na takéto cesty.

„Prvýkrát som si na pioniera sadol, ešte keď som bol malý chlapec v garáži u kamaráta. Tá motorka ma už vtedy očarila. Takže sa k nej viažu detské spomienky. Potom, je to zároveň najlacnejšia motorka, ktorá môže jazdiť po cestách, samozrejme, ak má ŠPZ. Tak som si ju aj s kamarátmi, keď som bol starší, kúpil. Možno by sme aj mali na inú, ale tento motocykel je veľmi štýlový, nádherne cestovateľský. Prvýkrát sme sa s pioniermi vybrali na cestu okolo Slovenska, zvládli sme to v pohode, a tak boli plány smelšie, na poznávanie sveta. Naposledy mal kamarát Ďuro Číž nápad s cestou do Kazachstanu. Zapáčilo sa mi to, a tak sme šli,“ hovorí, ako vznikol vzťah k motocyklom, ktoré sa vyrábali v Považských strojárňach aj o podnete pre cestu k Aralskému jazeru Marek Slobodník.

Opravíš ju aj na kolene

Marekovi kamaráti, ktorí s ním prišli do Považskej Bystrice, sú tiež nadšenými cestovateľmi. Plánujú sa vydať na ďalšie cesty s pioniermi. Aj oni obdivujú jednoduchosť a spoľahlivosť stroja. Najnovšie snívajú o ceste okolo sveta.

„Na tejto motorke je fantastické to, že sa dá všetko opraviť a v podstate na kolene, veľmi ľahko, stačí základné náradie, zopár náhradných dielov so sebou a motorka vás nesklame. Nie je tam žiadna elektronika fungujúca na čip, s ktorým keď si neporadíte, neopravíte to a s cestou ste skončili. To sa vám pri pionieri nestane,“ hovorí Michal Miháľ.

Jeden z konštruktérov bývalej vývojovej dielne na motocykle Zdeno Metzker starší sa usmieva. Otvorene priznáva, že vďaka tomu, čo chlapci urobili a povedali ľuďom na podujatí Strojartne, je ešte viac hrdý na prácu ľudí z fabriky. „Filozofia sa mi páči, v jednoduchosti je naozaj nielen krása, ale aj spoľahlivosť. Tak to bolo aj myslené a konštruované. Pri moderných strojoch sa bez servisu nezaobídete. Treba pomoc automechanika a opravy sú často finančne veľmi náročné. U pioniera, ako hovorí tento mládenec, je to inak a nás to teší,“ usmieva sa spokojne pán Metzker. „Presvedčilo ma po rokoch, že filozofia, na základe ktorej sa motocykel konštruoval, bola dobrá.“

imgp2814.jpg

Obdivovatelia pionierov sa stretli s ich konštruktérom.

Metzker dodáva, že história výroby začala v Prahe, ale Považská Bystrica potom na nej samostatne pracovala, až sa to dotiahlo do dokonalosti. „V tých motocykloch je veľa umu aj práce. Vyrobili to naši ľudia, ktorých dobre poznám, takže pochvala chlapcov sa veľmi dobre počúva. Veľmi ma teší, že sa našli odvážlivci, ktorí si vytýčili tento neľahký cieľ. Vybrať sa skúšať motocykle do púšte, na to musia byť dostatočne šialení, samozrejme, v dobrom slova zmysle. Takých skúšobných jazdcov by sme potrebovali aj pred rokmi,“ hovorí Metzker.

Krásna klasika, už i kult

Že pri jazdení na pionieroch ide o zobúdzanie starej nádhernej klasiky, svedčí aj reakcia Kamila Snopka. „Ide o kultovú záležitosť. Usudzujem tak podľa reakcií ľudí. Je to fantastické, keď na nej fičíte a starí chlapi, hlavne takí päťdesiatnici, keď nás vidia na ulici či inde, pokrikujú – Hej, to je pionier! Aj ja som mal takého, keď som mal pätnásť rokov. Super, chlapci!“ hovorí Kamil Snopko.

Výstava, divadlo, tanec, folklór i koncert v hale

Sobotňajší program však nebol len o histórii fabriky, jej súčasnosti a tom, čo by bolo, keby s ňou nebolo to, čo sa stalo, ale aj o kultúre. Tá dostala priestor v opustenej hale bývalej prevodovkárne.

Pripravená bola výstava umeleckých objektov a kutilských vynálezov využívajúcich industriálny materiál. Našli ste tu diela sochárov a výtvarníkov, ako Milan Lukáč, Ján Vasilko a Jozef Syrový. Vystavené boli aj výrobky domácich majstrov, ktorí svoje zlepšováky poskladali doma z rôznych súčiastok, aj umelecké predmety z týchto materiálov. Pripravená bola aj multimediálna inštalácia Daniely Krajčovej v skrytých priestoroch haly.

Hralo sa aj divadlo. Gymnaziálne divadlo sa pod vedením Ivy Posluchovej predstavilo s hrou R.U.R. Pospájané priestory sociálnych zariadení v hale využili divadelníci veľmi originálne na podarenú recesiu. Predviedli tu živý orloj s úderníčkami, udržbármi, telovýchovnými činovníkmi, konštruktérmi a podobne.

Speváčky z Považanu s halovými trávnicami dali podujatiu trošku iný, poetický rozmer. Ten pokračoval tancom Lucie Kašiarovej s vysokozdvižným vozíkom, na ktorý čakali všetci s napätím. Nikto netušil, čo sa za týmto bodom programu skrýva.

Netradičné a nebezpečné

Tanec krehkého dievčaťa s veľkým strojom nakoniec vyvolal nadšené reakcie. „Bolo to super, nič podobné som ešte nevidel," povedal Vlado Majerčák.

„Nádhera. Zmes adrenalínu, elegancie, zvláštnosti a šikovnosti. Keď vozík tesne míňal to dievča ležiace na zemi, mal som všelijaké pocity," reagoval iný muž v stredných rokoch.

Absolútna pohoda

Po tomto vystúpení sa nakoniec hala ponorila do tmy, aby hudobníci pod vedením Marka Piačeka ozvučili archívne filmy a Angakkut predstavili skladbu so zakomponovanými zvukmi strojární. Ľudia sa po hale prechádzali, vnímali súzvuk tónov viacerých hudobných nástrojov, sledovali pritom filmy, tu a tam prehodili šeptom s ostatnými reč, aký majú dojem. Mladučká tínedžerka sa vyjadrila, že išlo o absolútne vypnutie a uvoľnenie počas príjemnej masáže viacerých zmyslov.

„Som pyšný na to, že sa v našom meste organizuje aj niečo iné ako klasické jarmoky. Podujatie má slušnú úroveň, program dokážu organizátori správne načasovať. Všetko je neokukané a originálne. Keby nebolo toto podujatie, určite sa do týchto miest nepozriem. Je to zaujímavý spôsob, ako pozvať obyvateľov poznávať mesto, kde žijú, “ skonštatoval večer Martin Halmeš.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 4. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 5 494
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 4 678
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 870
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 440
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 340
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 3 288
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 251
 8. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 166
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 961
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 909
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Máš chuť zmeniť svoje podnikanie a nevieš ako na to? Zdá sa ti, že doba dnes nepraje odvážnym ľuďom? Nepremeškaj diskusiu, ktorá dá cenné informácie podnikateľom každého zamerania. Sleduj nás už v pondelok o 11:00 hod.


29. júl

Policajtka Obvodného oddelenia v Považskej Bystrici obvinila 60-ročného muža z prečinu krádeže.


SITA 30. júl
Bianka Vörösová.

Polícia vyhlásila pátranie po 16-ročnej Bianke Vöröšovej z Dubnice nad Váhom. Na sociálnej sieti to uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne.


SITA 30. júl
K obnove židovského cintorína sa pripojilo viacero dobrovoľníkov.

Na históriu mesta nezabúdajú. Zo záľuby vznikol unikátny projekt, ktorý zaujal ľudí z celého Slovenska.


30. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mesto hygienikov o konaní hromadnej akcie neinformovalo.


30. júl

Na mieste zasahoval aj vrtuľník.


23 h

Najmenej zaočkovaná je Radôstka, najviac Snežnica.


a 1 ďalší 30. júl

Pri dopravnej nehode sa zranili štyria ľudia, z toho dve deti.


30. júl

Už ste čítali?