PÚCHOV. S pomocou Športcentra sa podarilo Púchovčanom dokončiť súťaže. Spoločnosť prejavila záujem o pôsobenie v klube, požadovala však vstup ďalšieho subjektu, ktorým by mohlo byť mesto.
Na zastupiteľstve predostrel zámer spoločnosti Marián Hanták. Plán bol postavený na desať rokov s tým, že muži by mali hrávať druhú najvyššiu slovenskú súťaž a zámer rátal aj s mládežníckymi mužstvami.
Pomoc od mesta
Mesto malo okrem financovania energií pomôcť aj finančnou dotáciou vo výške stotisíc eur ročne. Písomný zámer pre poslancov a mesto mal obsahovať aj finančnú analýzu, ktorá by dala odpoveď na dohady, či naozaj klub potrebuje na činnosť mládeže toľko finančných prostriedkov.
„Ani klub, ani spoločnosť žiadanú analýzu neposkytli. Koncepcia, ktorá má analyzovať a prezentovať finančné potreby mládežníckych družstiev na roky 2011-2020, chýba. Preto si myslím, že dnes rozhodovať o poskytnutí žiadaného balíka peňazí nebudeme,“ povedal v úvode rozhovoru o pomoci futbalu primátor Marián Michalec.
Dodal, že v debate o športe a finančnej pomoci mesta poslanci určite nekončia, pretože bude súčasťou rozpočtu mesta na rok 2012.
Chýbali podklady
Michalec hovorí, že nie je možné postaviť seriózny vzťah na požiadavke, ktorá bola mestu predložená. „Ide o stotisíc eur ročne na dobu desať rokov, presun športoviska aj s dotá- ciou na energie a mzdy zamestnancov mesta. Okrem toho je v hre aj pohľadávka na viac ako šestnásťtisíc eur,“ dodal Michalec.
MŠK vyzvalo vedenie futbalového klubu (FK), aby predložilo zmluvy a doklady, potrebné k vyrátaniu či overeniu sumy pre mládežnícky futbal. „Ide nám o mládež. Chceli sme vidieť zmluvy trénerov mládežníckych družstiev, koľko ich je a koľko dostávajú za trénovanie. Štartovné, stravné, dopravu... Čiže koľko stojí skutočne jeden súťažný ročník mládeže. Odpoveďou FK bolo, že interné podklady klubu na základe písomnej ochrany osobných údajov neposkytne,“ skonštatoval primátor.
Kde ich vziať
O tom, či sa peniaze na futbal nájdu, mohla rozhodnúť finančná komisia. Jej predseda Radoslav Varga ubezpečoval poslancov, že potrebné finančné prostriedky sa určite nájdu.
„Ide o zabezpečenie zvyšku sezóny na tento rok, čiže posledný kvartál, čo je asi 25-tisíc eur,“ povedal Varga a vyzval poslancov, aby stav futbalu riešili okamžite.
Väčšina poslancov trvala na tom, že mesto nemá finančné prostriedky na futbal. „Kde ich vziať?“ pýtali sa viacerí. „Nie som proti športu a ani proti futbalu, hoci, ak pomoc ne- schválime, budú poslanci u futbalistov a ľudí tí najhorší. Nemáme sa o čo oprieť, klub požadované čísla a informácie neposkytol. Kde sú záruky, že okrem deklarovaných peňazí nebude pýtať ďalšie,“ oponoval poslanec Rudolf Marman.
Varga vysvetlil poslancom, že klub by dostal peniaze iba v prípade, ak by dokladoval ich použitie na mládež a zaplatením faktúry. Podľa neho sa dajú nájsť peniaze v zmene rozpočtu. „Mám vytipovaných sedem položiek v bežných výdavkoch. Viem, že ďalších rokoch bude vyšší príjem z daní z nehnuteľností, parkovné nemusí ísť z MŠK na opravu ciest či parkovísk, ale priamo do klubu. Možností je viac,“ skonštatoval poslanec.
„Ak sa nevyjadríme pozitívne dnes, v dospelej forme futbal v meste skončí. Viem, že pán Hanták rokuje o prechode futbalu z Púchova do Dubnice,“ dodal Varga. Podľa poslancov sa možný partner staval k problému neprofesionálne, a tým dal najavo, že partnerský vzťah s mestom v klube by bol rizikom.
Vstup mesta do klubu
Radoslav Varga tvrdil, že poslanci by mali nájsť strednú cestu medzi rezolútnym nie a bezhlavým áno. „Stále mi chýba profesionálny biznisplán, kam pôjdu verejné peniaze,“ tvrdil primátor. Vzápätí prečítal niekoľko bodov, ktoré si vzal poslanec Varga za svoje a navrhol ich ako uznesenie. „Som prekvapený, ako rýchlo ste ich pripravili,“ skonštatoval poslanec Kubičár.
„Chcem, aby sme našli princíp spoločnej dohody. Ja sa pripravujem na každý bod rokovania mestského zastupiteľstva,“ oponoval Michalec.
Poslanci napokon odhlasovali, že mesto pristúpi k ozdravnému procesu v organizácii futbalu v Púchove s cieľom zabezpečiť podmienky pre stabilizáciu činnosti mládežníc- kych družstiev z verejných zdrojov mesta.
Podmienky mesta
Stanovili si však podmienky, za akých sa tak môže stať. Jednou z nich je, že Športcentrum Púchov s.r.o. nahradí doterajšieho jediného vlastníka futbalového klubu Jaroslava Rosinu, ktorý sa nebude žiadnym spôsobom podieľať na činnosti a fungovaní klubu. Spoločnosť sprístupní kontrolným orgánom mesta účtovnú dokumentáciu FK. Mesto začne zabezpečovať úplné financovanie potrieb mládežníckych družstiev FK. Vynakladanie prostriedkov bude podrobené verejnej kontrole poslancami na zasadnutiach zastupiteľstva.
„V dostatočnom časovom predstihu pred uzávierkou registrácie družstiev do súťaží, organizovaných SFZ, dôjde k rozdeleniu FK Púchov a.s. na dve spoločnosti. Práva k mládežníckym družstvám a zostávajúce pohľadávky a záväzky k nim sa viažuce budú tvoriť podstatu jednej zo spoločností, ktorú odkúpi mesto Púchov. Na zaplatenie za túto novovzniknutú spoločnosť s mládežníckymi družstvami bude použitá aj jestvujúca pohľadávka voči FK Púchov a.s. vo výške 16 259,04 eura,“ navrhol okrem iného Michalec.
Hovorilo sa aj o prechode mládeže do seniorského družstva, čím sa zabezpečí plynulý prísun hráčov klubu. Poslanci návrh uznesenia schválili.
Všetko bude inak
Uplynulý pondelok sa konalo mestské zastupiteľstvo, kde padol najskôr návrh na uznesenie od poslanca Rudolfa Marmana. Navrhoval pre mládežnícky futbal na ukončenie jesennej časti päťtisíc eur. O futbale sa diskutovalo podľa poslancov opäť príliš dlho.
„Vychádzame klubu v ústrety, no ten, akoby nemal záujem. Napokon budú najhorší pre občanov poslanci, ktorí budú môcť za zlú situáciu. Všetci budú tvrdiť, že sme nechceli pomôcť,“ skonštatovala Irena Kováčiková.
Štrajk trénerov
Primátor hovoril o liste z klubu, v ktorom sa píše o štrajku trénerov. „Nebol ale podpísaný, takže neviem, či to bola pravda,“ povedal Michalec.
Tréner Vladimír Kavecký to poprel, no poslanec Marman potvrdil, že tréneri niekoľko tréningov s mládežou netrénovali. „Chápem ich. Pohár trpezlivosti určite pretiekol," skonštatoval Viliam Bršiak.
Kavecký skonštatoval, že mládežnícke družstvá musia odohrať aj turnaje, organizované Slovenským futbalovým zväzom. Mesto môže prevziať podľa Michalca futbal ako taký s tým, že prioritou je mládež. Ľuboš Talda z FK však upozornil, že ak vypadne družstvo mužov, ktoré mesto podporovať nebude, príde Púchov o útvar talentovanej mládeže.
„My sme podľa podkladov od trénerov prišli k sume 40-55-tisíc eur, ktoré potrebuje mládež na sezónu. Od klubu sme dostali číslo viac ako trikrát vyššie. Mám záujem stretnúť sa s trénermi i rodičmi detí, pretože v klube sa od apríla nič nezmenilo,“ povedal Michalec.
Napokon poslanci poverili rokovať primátora s dopravcami, aby sa zabezpečil odvoz mládežníckych družstiev na sedem zostávajúcich zápasov na ihriskách súperov. Ak by družstvá neodohrali tri zápasy, budú vylúčené zo súťaží. To isté platí aj u mužov, ktorí nenastúpili na pôde súpera dvakrát. Mládežníci raz.