Dlhodobo nezamestnaní majú problém nájsť si zamestnanie. Jednou z foriem, ako si získať pracovné návyky sú aj práce na protipovodňových opatreniach. Zapojených je do nich viac ako tridsať ľudí.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Považskobystrický úrad práce má na pridelených takmer 139-tisíc eur na protipovodňové opatrenia. Zatiaľ nie je zazmluvnených 24-tisíc eur, ktoré by mohli pomôcť dvanástim dlhodobo nezamestnaným.
Príspevok zatiaľ využili tri obce.
Protipovodňové opatrenia
Projekt protipovodňových opatrení je v súčasnosti v druhej etape. „V tejto etape boli v projekte vybrané dve obce v pôsobnosti nášho úradu, a to Lazy pod Makytou a Hatné, ktoré však odstúpilo. Dôvodom boli nevyjasnené vlastnícke vzťahy pri vodnom toku,“ povedala Alena Tršková z považskobystrického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. „Momentálne máme pridelených 138 825 eur. Zatiaľ nemáme zazmluvených viac ako 24-tisíc, čo je zhruba dvanásť pracovných miest,“ dodala Tršková s tým, že záujem majú aj ďalšie obce, zatiaľ však o príspevok nepožiadali.
Do prvej etapy bola zapojená aj Považská Bystrica. Vodozádržné prvky budovali v troch mestských častiach - v Považskej Teplej v dvoch lokalitách, v Zemianskom Kvašove v troch lokalitách a v Považskom Podhradí v dvoch lokalitách.
Protipovodňové opatrenia robia v rámci prvej etapy aj v Hornej Marikovej. Zdrže budujú najmä v lesoch, aby voda nestekala prudko do údolí a nespôsobovala škody.
Tršková doplnila, že úrad má uzatvorenú dohodu aj s Hornou Breznicou, ktorá v projekte nie je zaradená. „Obce môžu príspevok využiť aj mimo vládneho projektu. Rozdiel je v tom, že v takomto prípade si samé hradia materiál, my im preplácame 95 percent prostriedkov na mzdy a poistné,“ upresnila.
Príspevok z úradu práce
V rámci aktivačných prác možnosť zapojiť sa do pracovného procesu dostalo viac ako tristo ľudí. V minulosti ich bolo podľa Trškovej viac. „Nie je to ale z dôvodu, že by ľudia nemali záujem. Zákon presne definuje, kedy môžeme na dlhodobo nezamestnaných poskytnúť príspevok na aktivačné práce. Podmienkou, samozrejme okrem dlhodobej nezamestnanosti, je aj to, že klient musí byť v hmotnej núdzi, poberať príplatky k hmotnej núdzi a nesmie byť opakovane viac ako dvakrát zaradený na aktivačnú činnosť. Preto obce viac využívajú zamestnávanie v rámci drobných obecných služieb, čo im vyplýva zo zákona o obecnom zriadení, pričom náklady na materiál a organizovanie práce si financujú samé,“ informovala.
V tomto roku poskytli príspevky pre 183 dlhodobo nezamestnaných v okrese Považská Bystrica, 126 v okrese Púchov. Alena Tršková dodala, že považskobystrický úrad práce dostal na päťročné obdobie (od roku 2008 do roku 2013) takmer 580-tisíc eur. V zostávajúcom období môžu ešte obce čerpať 245-tisíc eur.