Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Postup pri poskytovaní majetku MŠK do nájmu údajne smrdel

Mestské športové kluby zverejnili zámer prenájmu wellness centra. Jeden z uchádzačov upozornil na chyby, pre ktoré nemôže byť súťaž platná. Na zastupiteľstve padlo viacero podozrení. Primátor sľúbil kontrolu, mimoriadne zasadala dozorná rada.

Riaditeľ MŠK priznal formálne chyby. Tvrdil, že veci sa dali odkomunikovať aj inak.Riaditeľ MŠK priznal formálne chyby. Tvrdil, že veci sa dali odkomunikovať aj inak. (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V súvislosti so zámerom Mestských športových klubov v Považskej Bystrici na prenechanie wellness centra v športovej hale upozornil jeden z uchádzačov na nekorektné podmienky a viaceré chyby. Nastavenie podmienok súťaže kritizoval aj poslanec zastupiteľstva a člen dozornej rady MŠK Juraj Smatana. Primátor prisľúbil kontrolu.

Mimoriadne zasadla o niekoľko dní po zasadnutí zastupiteľstva aj dozorná rada MŠK. Poslanci, ktorí sa jej zúčastnili, hovoria o zrušení súťaže a nastavení nových podmienok. Určité pochybenie pripustil už na zasadnutí zastupiteľstva aj riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič, k závažnému pochybeniu však podľa neho nedošlo, zmluva podpísaná nie je. Poslanec František Matušík hovoril, že pre divadlo na zastupiteľstve môžu prísť MŠK o vážneho záujemcu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdil, že nedodržali termín

Verejne na zasadnutí zastupiteľstva vystúpil Otto Meheš, ktorý hovoril o viacerých pochybeniach v súvislosti so zámerom MŠK.

„Mám výhrady k postupu. Keď som totiž zavolal na MŠK, kedy bude výberové konanie, nejaká slečna alebo pani mi odpovedala, že výberové konanie už bolo,“ uviedol, okrem iného, Meheš. Dodal, že zostal prekvapený. MŠK však podľa neho nedodržali predpísané lehoty a podmienky uverejnené vo výzve boli zavádzajúce. Chcel vysvetlenie, zaslal na MŠK otázky.

Odpovede potvrdili jeho podozrenie. „Dočítal som sa v nich aj to, že bol 16. septembra vybraný z počtu záujemcov jeden, jeden jediný uchádzač. To by bolo v poriadku, až na to, že to má jednu chybičku krásy, a síce, že to nebolo 20 dní od zverejnenia, čo bola lehota uvedená v zámere uverejnenom v mestských novinách. Súťaž nemôže byť platná. Skúsme rátať všetci, od 30. 8. do 16. 9. je koľko dní? Ako môže ktosi niečo takéto spraviť?“ upozornil na jeden z nedostatkov, ktoré si všimol, Meheš.

Skryť Vypnúť reklamu

imgp4045.jpg

Svoje výhrady prezentoval Otto Meheš verejne na zasadnutí zastupiteľstva.

Postup sa nepozdával ani poslancovi zastupiteľstva a členovi dozornej rady MŠK Jurajovi Smatanovi. „Zisťujem z materiálu, ktorý predložil poslancom občan Meheš, že MŠK vytvorili ponuku do súťaže, ktorá neobsahovala dátum, dokedy majú byť ponuky predložené, to máme pred sebou, to nemusíme prešetrovať. Mám skopírované pravidlá účasti v súťaži, ktoré si mohli občania prevziať. Nie je v nich dátum, kedy sa bude rozhodovať, čo je teda nonsens. Je to pritom nadviazané na uverejnenie v mestských novinkách, kde to vyšlo dvakrát, ak som dobre informovaný. Lenže občan nie je povinný čítať všetky novinky, on si prečítal druhé a spoliehal sa na to, že ide do súťaže a má na to dvadsať dní. Zrazu príde osemnásty deň a súťaž už prebehla. To vyžaduje vážne preskúmanie,“ upresnil Smatana.

Skryť Vypnúť reklamu

V súvislosti s termínmi pripustil riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič formálne chyby.

Ako sa disponuje s majetkom?

Meheš upozornil aj na iné veci a poslanec Smatana aj v súvislosti s týmito upozorneniami vyjadril vážne pochybnosti.

„Výklad, ktorý tu zaznel, a síce, že MŠK majú právo disponovať majetkom nad 40-tisíc eur bez zastupiteľstva, toto, prosím, vysvetliť. Veľmi by ma prekvapilo, keby my sme mali také zásady hospodárenia s majetkom mesta, ktoré by riaditeľovi MŠK dávali vyššie právomoci, ako má primátor. Vy, pán primátor, môžete bez zastupiteľstva rozhodovať do sumy 40-tisíc eur. A tu by mal riaditeľ MŠK, čo je, ak sa nemýlim, právnická osoba zriadená mestom, rozhodovať o väčšom majetku?“ pýtal sa Smatana. Podľa neho je tento majetok vyšší ako 40-tisíc eur.

Meheš poukázal aj na to, že sa v zámere uvádzajú neplatné doplnky nariadenia mesta.

„V zámere je asi desať riadkov, čo všetko treba, sú tu vymenované zákony a spomínajú sa aj zásady hospodárenia s majetkom mesta. Spomína sa tu dodatok č. 1 zásad zo 17. 3. 2011. Máme však nový dodatok 2 z 10. 6. 2011. Ten zo 17. 3. na stránkach mesta nenájdete, len ten z 10. 6. Čím sa to teda riadi? V zásadách hospodárenia s majetkom mesta sa píše, že zastupiteľstvo schvaľuje prenájom alebo výpožičku nehnuteľného majetku samostatne nad hodnotu 40-tisíc eur. Zaujímalo ma, kto rozhodol o prenechaní užívania majetku mesta. Z MŠK som dostal odpoveď, že rozhodnutie nie je vydané a žiadne rokovanie nebolo. Je to práca pre hlavného kontrolóra mesta a žiadam, aby bolo výberové konanie zrušené,“ povedal Meheš.

Reakcia primátora a riaditeľa

K platnosti či neplatnosti doplnkov, na ktoré odkazoval v zámere Meheš, sa na zastupiteľstve nikto konkrétne nevyjadril.

Primátor Karol Janas sa vyjadril k postupu MŠK. „Niektoré veci si mýlite, pretože majetok bol prenechaný uznesením už pred niekoľkými rokmi MŠK a oni postupovali presne podľa Obchodného zákonníka. Na ne sa teda nevzťahuje nariadenie mesta, ale napriek tomu dám preveriť tento prípad kontrolórom mesta,“ odpovedal Mehešovi Janas.

Riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič tvrdil, že k žiadnej chybe v tomto smere nedošlo. „Zmluva nie je zatiaľ podpísaná s nikým a nemôže byť ani podpísaná dovtedy, pokiaľ nebude predložený návrh zmluvy na mestský úrad, ktorý sa vyjadrí, či takáto zmluva môže byť podpísaná, alebo nie. My nemôžeme podpisovať žiadnu zmluvu, ktorá by mala platnosť v akomkoľvek období,“ povedal Kubovič.

Dodal, že zatiaľ nie je urobený ani návrh zmluvy. „Bol iba spravený zámer, aby niekto mohol prejaviť záujem, či áno alebo nie. Jednotliví záujemcovia mali možnosť sa prejaviť. A na základe ich vyjadrenia by sme dospeli k iným názorom, že treba toto vyškrtnúť alebo tamto, a určite by sa našla nejaká zhoda,“ uviedol Kubovič.

Prečo ju dostal?

Kritické boli ohlasy aj na podmienky pre uchádzačov. Seriózny podnikateľský zámer na prenájom veľkého objektu, kde je sauna, masážne stroje, bežiace pásy a pomerne drahé vybavenie, sa podľa poslanca Smatanu nedá vypracovať. „To je nehorázne, ak máme takýmto spôsobom dávať podmienky pre podnikateľov, aby sa zúčastnili súťaže,“ kritizoval Smatana.

imgp4055.jpg

Poslanec Juraj Smatana žiadal vysvetlenie k tomu, ako sa ponúkal majetok do prenájmu.

Meheš vysvetlil, že bolo potrebné predložiť projekt a rôzne vyjadrenia k zabezpečeniu samostatného vykurovania. Pripomienky boli aj k poskytnutiu regenerácie športovcov zdarma. „Pán Meheš povedal, že tam chodili niektorí športovci MŠK zdarma, a to sa malo zachovať. Mladí, zdraví chlapi dostanú možnosť sa rekreovať zdarma, pričom obyčajný občan, ktorý má možno horší zdravotný stav, si za to musí platiť. To sa potom nečudujme, že za takýchto podmienok išli wellnesy do straty a teraz ja tvrdím, že to bol zámer. Nemám na to žiadne dôkazy, ale keď niekto takto dogazduje dobre rozbehnutú firmu, do ktorej sa investovalo, dostane ju do straty, a potom zrazu takouto čudnou súťažou zostane jeden jediný záujemca. Prepáčte, snažím sa byť veľmi konštruktívny, ale toto smrdí,“ tvrdil Smatana.

Je to divadlo ako okolo záchodov

Poslanec František Matušík vyjadril na diskusiu názor, že mu to celé pripomína divadielko bububu, ako sa odohralo okolo mestských záchodov.

„Kde sú teraz tí ľudia, ktorí by si mohli prenajať mestské WC? Som zvedavý, koľko ich príde. Najprv tu boli fantasmagórie o tom, čo všetko treba. Aj teraz tu, odplašíme si jedného záujemcu, ktorý seriózne niečo prejavil. Čo ak sa ukáže, že boli všetky zákonné podmienky dodržané, že tam k ničomu neprišlo, a tento záujemca nám povie, čau, odchádzam? A čo teraz? Zase máme problémy len preto, že si tu niekto robí nejakú vojnu. Kto je seriózny kupujúci a zbadá prvú informáciu, behá, lieta a zisťuje zámer. Je to výhodné, nie je to výhodné? Ale neozvem sa potom, keď už je mesiac po funuse. Ja si myslím, že tu sa niečo ne- hrá seriózne, lebo niečo rozbiehať teraz, keby už to malo napredovať a ešte dokonca, keď tam bol len jeden záujemca, je trošku riskantný podnik. Mne to tak pripadá, akoby sme zase strašili niekoho, kto má záujem, ten odíde, ale fitnescentrum bude mať zase starosti,“ vyjadril sa Matušík.

Iní poslanci vyčítali zase Smatanovi, že sa nezúčastnil zasadnutí dozornej rady MŠK.

Podozrenia a zrušenie

Primátor Karol Janas pripustil, že aj v ňom vzbudila vec niektoré otázniky a bude ju potrebné prešetriť a riešiť. Tvrdil však, že nie všetko, čo odznelo, je korektné.

„Wellness centrum je stále v strate. Ste členom dozornej rady MŠK, môžete si dva roky dozadu vyžiadať hospodárske výsledky a dúfam, že mi nemienite povedať, že päť alebo šesť rokov dozadu niekto pripravoval odpredaj, lebo päť alebo šesť rokov dozadu by to niekto úmyselne dával do straty. Uznajte, že je to trošku nekorektné,“ tvrdil primátor. Podmienku samostatného vykurovania centra zdôvodnil šetrením na vykurovaní športovej haly.

Minulý týždeň v stredu v súvislosti s podozreniami, ktoré odzneli na zastupiteľstve, mimoriadne zasadala dozorná rada MŠK. Jej predseda Jozef Keruľ ešte v ten týždeň informoval, že pôvodný zámer na prenechaní majetku do nájmu bol zrušený, určia sa nové podmienky a uverejnená bude nová výzva.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 6 968
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 564
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 133
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 724
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 570
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 919
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 472
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 300
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 201
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 121

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 803
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 183
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 415
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 596
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 928
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 807
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

SZŠ Považská Bystrica

Napriek obmedzenému vyučovaciemu procesu a vypusteniu písomných maturít bol najnovší rebríček najlepšie hodnotených škôl Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) vypracovaný na základe dosiahnutých výsledkov v rámci dlhšieho časového horizontu.


12 h
Milan Kulkovský, primár interného oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici.

Zaočkovanosťou sa radíme medzi najhoršie krajiny sveta preto, lebo máme svoj názor a stojíme si za ním aj vtedy, keď je nad slnko jasné, že sa mýlime, vraví primár Milan Kulkovský.


8 h
Peter Gardian (vľavo) so spoluhráčom z footgolfovej reprezentácie Kristiánom Sádeckým.

„Vďaka“ zraneniu si vycibril kopaciu techniku na pravej nohe, ďalej hráva futbal za rodný Podmanín a úspešne reprezentuje Slovensko v mladom rozvíjajúcom sa športe, footgolfe.


10 h
Juraj Mokráš ako člen štvorbobu na OH v Soči 2014 tretí zľava.

JURAJ MOKRÁŠ (30) z Považskej Bystrice má za sebou olympijskú skúsenosť, v Soči 2014 bol posádkou slovenského štvorbobu.


25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


9 h

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


25. jan

Na miesto boli privolaní hasiči.


3 h

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 8. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 803
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 183
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 415
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 596
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 928
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 807
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu