Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Postup pri poskytovaní majetku MŠK do nájmu údajne smrdel

Mestské športové kluby zverejnili zámer prenájmu wellness centra. Jeden z uchádzačov upozornil na chyby, pre ktoré nemôže byť súťaž platná. Na zastupiteľstve padlo viacero podozrení. Primátor sľúbil kontrolu, mimoriadne zasadala dozorná rada.

Riaditeľ MŠK priznal formálne chyby. Tvrdil, že veci sa dali odkomunikovať aj inak.Riaditeľ MŠK priznal formálne chyby. Tvrdil, že veci sa dali odkomunikovať aj inak. (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V súvislosti so zámerom Mestských športových klubov v Považskej Bystrici na prenechanie wellness centra v športovej hale upozornil jeden z uchádzačov na nekorektné podmienky a viaceré chyby. Nastavenie podmienok súťaže kritizoval aj poslanec zastupiteľstva a člen dozornej rady MŠK Juraj Smatana. Primátor prisľúbil kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimoriadne zasadla o niekoľko dní po zasadnutí zastupiteľstva aj dozorná rada MŠK. Poslanci, ktorí sa jej zúčastnili, hovoria o zrušení súťaže a nastavení nových podmienok. Určité pochybenie pripustil už na zasadnutí zastupiteľstva aj riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič, k závažnému pochybeniu však podľa neho nedošlo, zmluva podpísaná nie je. Poslanec František Matušík hovoril, že pre divadlo na zastupiteľstve môžu prísť MŠK o vážneho záujemcu.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdil, že nedodržali termín

Verejne na zasadnutí zastupiteľstva vystúpil Otto Meheš, ktorý hovoril o viacerých pochybeniach v súvislosti so zámerom MŠK.

„Mám výhrady k postupu. Keď som totiž zavolal na MŠK, kedy bude výberové konanie, nejaká slečna alebo pani mi odpovedala, že výberové konanie už bolo,“ uviedol, okrem iného, Meheš. Dodal, že zostal prekvapený. MŠK však podľa neho nedodržali predpísané lehoty a podmienky uverejnené vo výzve boli zavádzajúce. Chcel vysvetlenie, zaslal na MŠK otázky.

Odpovede potvrdili jeho podozrenie. „Dočítal som sa v nich aj to, že bol 16. septembra vybraný z počtu záujemcov jeden, jeden jediný uchádzač. To by bolo v poriadku, až na to, že to má jednu chybičku krásy, a síce, že to nebolo 20 dní od zverejnenia, čo bola lehota uvedená v zámere uverejnenom v mestských novinách. Súťaž nemôže byť platná. Skúsme rátať všetci, od 30. 8. do 16. 9. je koľko dní? Ako môže ktosi niečo takéto spraviť?“ upozornil na jeden z nedostatkov, ktoré si všimol, Meheš.

SkryťVypnúť reklamu

imgp4045.jpg

Svoje výhrady prezentoval Otto Meheš verejne na zasadnutí zastupiteľstva.

Postup sa nepozdával ani poslancovi zastupiteľstva a členovi dozornej rady MŠK Jurajovi Smatanovi. „Zisťujem z materiálu, ktorý predložil poslancom občan Meheš, že MŠK vytvorili ponuku do súťaže, ktorá neobsahovala dátum, dokedy majú byť ponuky predložené, to máme pred sebou, to nemusíme prešetrovať. Mám skopírované pravidlá účasti v súťaži, ktoré si mohli občania prevziať. Nie je v nich dátum, kedy sa bude rozhodovať, čo je teda nonsens. Je to pritom nadviazané na uverejnenie v mestských novinkách, kde to vyšlo dvakrát, ak som dobre informovaný. Lenže občan nie je povinný čítať všetky novinky, on si prečítal druhé a spoliehal sa na to, že ide do súťaže a má na to dvadsať dní. Zrazu príde osemnásty deň a súťaž už prebehla. To vyžaduje vážne preskúmanie,“ upresnil Smatana.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s termínmi pripustil riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič formálne chyby.

Ako sa disponuje s majetkom?

Meheš upozornil aj na iné veci a poslanec Smatana aj v súvislosti s týmito upozorneniami vyjadril vážne pochybnosti.

„Výklad, ktorý tu zaznel, a síce, že MŠK majú právo disponovať majetkom nad 40-tisíc eur bez zastupiteľstva, toto, prosím, vysvetliť. Veľmi by ma prekvapilo, keby my sme mali také zásady hospodárenia s majetkom mesta, ktoré by riaditeľovi MŠK dávali vyššie právomoci, ako má primátor. Vy, pán primátor, môžete bez zastupiteľstva rozhodovať do sumy 40-tisíc eur. A tu by mal riaditeľ MŠK, čo je, ak sa nemýlim, právnická osoba zriadená mestom, rozhodovať o väčšom majetku?“ pýtal sa Smatana. Podľa neho je tento majetok vyšší ako 40-tisíc eur.

Meheš poukázal aj na to, že sa v zámere uvádzajú neplatné doplnky nariadenia mesta.

„V zámere je asi desať riadkov, čo všetko treba, sú tu vymenované zákony a spomínajú sa aj zásady hospodárenia s majetkom mesta. Spomína sa tu dodatok č. 1 zásad zo 17. 3. 2011. Máme však nový dodatok 2 z 10. 6. 2011. Ten zo 17. 3. na stránkach mesta nenájdete, len ten z 10. 6. Čím sa to teda riadi? V zásadách hospodárenia s majetkom mesta sa píše, že zastupiteľstvo schvaľuje prenájom alebo výpožičku nehnuteľného majetku samostatne nad hodnotu 40-tisíc eur. Zaujímalo ma, kto rozhodol o prenechaní užívania majetku mesta. Z MŠK som dostal odpoveď, že rozhodnutie nie je vydané a žiadne rokovanie nebolo. Je to práca pre hlavného kontrolóra mesta a žiadam, aby bolo výberové konanie zrušené,“ povedal Meheš.

Reakcia primátora a riaditeľa

K platnosti či neplatnosti doplnkov, na ktoré odkazoval v zámere Meheš, sa na zastupiteľstve nikto konkrétne nevyjadril.

Primátor Karol Janas sa vyjadril k postupu MŠK. „Niektoré veci si mýlite, pretože majetok bol prenechaný uznesením už pred niekoľkými rokmi MŠK a oni postupovali presne podľa Obchodného zákonníka. Na ne sa teda nevzťahuje nariadenie mesta, ale napriek tomu dám preveriť tento prípad kontrolórom mesta,“ odpovedal Mehešovi Janas.

Riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič tvrdil, že k žiadnej chybe v tomto smere nedošlo. „Zmluva nie je zatiaľ podpísaná s nikým a nemôže byť ani podpísaná dovtedy, pokiaľ nebude predložený návrh zmluvy na mestský úrad, ktorý sa vyjadrí, či takáto zmluva môže byť podpísaná, alebo nie. My nemôžeme podpisovať žiadnu zmluvu, ktorá by mala platnosť v akomkoľvek období,“ povedal Kubovič.

Dodal, že zatiaľ nie je urobený ani návrh zmluvy. „Bol iba spravený zámer, aby niekto mohol prejaviť záujem, či áno alebo nie. Jednotliví záujemcovia mali možnosť sa prejaviť. A na základe ich vyjadrenia by sme dospeli k iným názorom, že treba toto vyškrtnúť alebo tamto, a určite by sa našla nejaká zhoda,“ uviedol Kubovič.

Prečo ju dostal?

Kritické boli ohlasy aj na podmienky pre uchádzačov. Seriózny podnikateľský zámer na prenájom veľkého objektu, kde je sauna, masážne stroje, bežiace pásy a pomerne drahé vybavenie, sa podľa poslanca Smatanu nedá vypracovať. „To je nehorázne, ak máme takýmto spôsobom dávať podmienky pre podnikateľov, aby sa zúčastnili súťaže,“ kritizoval Smatana.

imgp4055.jpg

Poslanec Juraj Smatana žiadal vysvetlenie k tomu, ako sa ponúkal majetok do prenájmu.

Meheš vysvetlil, že bolo potrebné predložiť projekt a rôzne vyjadrenia k zabezpečeniu samostatného vykurovania. Pripomienky boli aj k poskytnutiu regenerácie športovcov zdarma. „Pán Meheš povedal, že tam chodili niektorí športovci MŠK zdarma, a to sa malo zachovať. Mladí, zdraví chlapi dostanú možnosť sa rekreovať zdarma, pričom obyčajný občan, ktorý má možno horší zdravotný stav, si za to musí platiť. To sa potom nečudujme, že za takýchto podmienok išli wellnesy do straty a teraz ja tvrdím, že to bol zámer. Nemám na to žiadne dôkazy, ale keď niekto takto dogazduje dobre rozbehnutú firmu, do ktorej sa investovalo, dostane ju do straty, a potom zrazu takouto čudnou súťažou zostane jeden jediný záujemca. Prepáčte, snažím sa byť veľmi konštruktívny, ale toto smrdí,“ tvrdil Smatana.

Je to divadlo ako okolo záchodov

Poslanec František Matušík vyjadril na diskusiu názor, že mu to celé pripomína divadielko bububu, ako sa odohralo okolo mestských záchodov.

„Kde sú teraz tí ľudia, ktorí by si mohli prenajať mestské WC? Som zvedavý, koľko ich príde. Najprv tu boli fantasmagórie o tom, čo všetko treba. Aj teraz tu, odplašíme si jedného záujemcu, ktorý seriózne niečo prejavil. Čo ak sa ukáže, že boli všetky zákonné podmienky dodržané, že tam k ničomu neprišlo, a tento záujemca nám povie, čau, odchádzam? A čo teraz? Zase máme problémy len preto, že si tu niekto robí nejakú vojnu. Kto je seriózny kupujúci a zbadá prvú informáciu, behá, lieta a zisťuje zámer. Je to výhodné, nie je to výhodné? Ale neozvem sa potom, keď už je mesiac po funuse. Ja si myslím, že tu sa niečo ne- hrá seriózne, lebo niečo rozbiehať teraz, keby už to malo napredovať a ešte dokonca, keď tam bol len jeden záujemca, je trošku riskantný podnik. Mne to tak pripadá, akoby sme zase strašili niekoho, kto má záujem, ten odíde, ale fitnescentrum bude mať zase starosti,“ vyjadril sa Matušík.

Iní poslanci vyčítali zase Smatanovi, že sa nezúčastnil zasadnutí dozornej rady MŠK.

Podozrenia a zrušenie

Primátor Karol Janas pripustil, že aj v ňom vzbudila vec niektoré otázniky a bude ju potrebné prešetriť a riešiť. Tvrdil však, že nie všetko, čo odznelo, je korektné.

„Wellness centrum je stále v strate. Ste členom dozornej rady MŠK, môžete si dva roky dozadu vyžiadať hospodárske výsledky a dúfam, že mi nemienite povedať, že päť alebo šesť rokov dozadu niekto pripravoval odpredaj, lebo päť alebo šesť rokov dozadu by to niekto úmyselne dával do straty. Uznajte, že je to trošku nekorektné,“ tvrdil primátor. Podmienku samostatného vykurovania centra zdôvodnil šetrením na vykurovaní športovej haly.

Minulý týždeň v stredu v súvislosti s podozreniami, ktoré odzneli na zastupiteľstve, mimoriadne zasadala dozorná rada MŠK. Jej predseda Jozef Keruľ ešte v ten týždeň informoval, že pôvodný zámer na prenechaní majetku do nájmu bol zrušený, určia sa nové podmienky a uverejnená bude nová výzva.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 651
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 188
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 722
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 783
 5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 650
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 584
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 570
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 718

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 143
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 690
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 706
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 392
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 861
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 809
 8. Ján Valchár: Personálne čistky v Rusku (keď oligarchovia zúfajú) 2 623
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V úvodnom jarnom kole oblastnej súťaže ObFZ Pov. Bystrica privítali futbalisti Hradišťanu Jasenica susedný TJ Žiar Papradno.


20 h

Registrácia je grátis, v hre sú lukratívne ceny.


27. mar
Ilustračné foto.

Lekári v kraji nahlásili minulý týždeň aj 81 ochorení na COVID-19.


TASR 27. mar

Dvadsaťštyristranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


18 h

Polícia už prípad vyšetruje.


a 1 ďalší 21 h

Policajt mimo službu išiel okolo chlapca a zastavil.


27. mar

Tragický príbeh je obrazom totalitného režimu.


27. mar

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 143
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 690
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 706
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 392
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 861
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 809
 8. Ján Valchár: Personálne čistky v Rusku (keď oligarchovia zúfajú) 2 623
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu