POVAŽSKÁ BYSTRICA. Svetlušky privítali v meste po desiaty raz. Okrem toho, že sa deti predstavili na pódiu či koridore kina Mier, mali možnosť prezentovať sa aj na výtvarnej výstave.
Niektorí mali trému
Barbora Cicková a Zuzana Šeligová z Handlovej spievali. „Spievame rady. Niekedy máme ale trému. Predstaviť sa pred toľkými ľuďmi. Snáď sa nezľakneme,“ povedali pred súťažou dievčatá.
Deti mali v hľadisku podporu kamarátov nielen zo svojich škôl. Lenka Sláviková z Hatného prišla ako divák. „Páči sa mi tu,“ usmialo sa dievča. Lenka vedela texty mnohých pesničiek, ktoré na pódiu zazneli, a zaspievala si niektoré z nich aj so súťažiacimi.
„Chcem sa poďakovať kolegyniam, ktoré podujatie zvládli, hoci sa naň musíme pripravovať už na začiatku školského roka,“ povedal riaditeľ Spojenej školy internátnej v Považskej Bystrici Dušan Saksa.
Hlavným organizátorom je Považské osvetové stredisko (POS) v Považskej Bystrici. „Oblastnú súťaž, ktorá je určená pre mentálne postihnuté deti, pripravujeme so školou po desiaty raz. Sme radi, že pozvanie prijali takmer všetky školy z Trenčianskeho a Žilinského kraja,“ povedala riaditeľka Daniela Čižmárová.
Súťaží bolo dosť
Deti sa predstavili v speve, tanci, modelovaní a skladaní puzzle. „Deti sú veľmi súťaživé a chodia k nám rady. Majú možnosť nielen sa stretnúť, ale odniesť si aj pekné ocenenie,“ skonštatovala Čižmárová.
„Deti sa na podujatie vždy veľmi tešia a chceli by na ňom byť viaceré, no nedá sa to. Tento rok sme ich mohli vybrať iba štrnásť,“ hovorila o súťaži zástupkyňa riaditeľa školy Darina Pristachová.
Súčasťou Svetlušiek je aj výtvarná súťaž Krajina nádeje. „V prvom ročníku sa nám predstavilo osemdesiat detí,“ spomína si na prvé Svetlušky Helena Martinková, ktorá ich uviedla do života. „Postupne ich počet narastal. Keď som pred dvoma rokmi odchádzala z POS, bolo ich o sto viac. Mám k deťom veľmi pozitívny vzťah, preto som veľmi chcela pripraviť takéto podujatie. Svetlušky sú môjmu srdcu veľmi blízke,“ vyznala sa pani Helena.