BELUŠA. Novela zákona o prevádzkovaní hazardných hier zavádza nové obmedzenia pre prevádzkovateľov a zvyšuje právomoci obcí. Do platnosti vstúpila 1. septembra. Obce a mestá získali vďaka nej väčšie právomoci, aby mohli bojovať proti nárastu patologického hráčstva, pre ktoré sa často dostávali ľudia do finančných problémov, rozvracali sa rodiny a objavovali sa aj horšie prípady, keď si závislí siahli na život.
Samosprávy si na základe zákona môžu prijať tiež všeobecne záväzné nariadenia, ktoré upravujú pravidlá o prevádzkovaní hazardných hier na ich území.
Neničí životy len hráčom
Keď sa začiatkom roka v pohostinských a reštauračných zariadeniach v Beluši začali po pätnástich rokoch objavovať opäť výherné hracie automaty, vedenie obce spozornelo. Pred rokmi z obce vymizli na základe petície občanov, ktorí boli nespokojní s obrovským rozšírením patologického gamblerstva. Prinášalo tragické dopady na rodiny a aj osudy jednotlivcov.
„Bola by som za to, keby tieto zariadenia v reštauráciách vôbec neboli. Chodievam do podniku a nechýbajú mi tam. Poznám aj také prípady, keď muž minul na automatoch celé výplaty. Dnes už nič nemá. Predtým mal aj kde bývať, mal rodinu a prišiel o všetko,“ hovorí Lenka Hoštacká.
Štefan Jankejech sa priznáva, že aj on si ich vyskúšal, ale neprepadol tomu. Pozná však aj iné osudy. „Hracie automaty by nemali byť. Zbytočne idú preč peniaze. Poznal som prípad, keď prepadol muž takejto vášni. Našťastie to až tak zle nedopadlo, lebo mal rodinné zázemie a manželka mu pomohla, aby sa zbavil návyku,“ hovorí Štefan.
Staršia generácia tvrdí, že ide o problém, ktorý oni ne- poznali.„Je to veľmi zle, keď sú automaty v krčmách. Lebo opití chlapi čo spravia? Nudia sa, začnú hrať. A kto vyhrá korunu, tú prepije a ešte si potom ďalej požičia. Keď som ja bol mladý, neexistovalo to. Zlé je, že väčšinou hrajú ľudia, ktorí na to nemajú, aj si napožičiavajú, lebo si myslia, že tak ľahko prídu k peniazom. Prehrávajú pritom na plnej čiare,“ myslí si Viktor Gabriš.
Môže doháňať k sebevražde
Anton Puchoň, primár psychiatrického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici, hovorí, že do nemocnice prichádza veľa ľudí, ktorí majú problémy s chorobným hráčstvom.
„Závislosť od hracích automatov patrí medzi závislosti, ako závislosť od drog či fajčenia. Hra na automatoch vedie závislého človeka k nekritickému nutkavému hraniu, dokáže sa zadlžovať, defraudovať domáce prostriedky a míňať všetky úspory. Podstata je v tom, že on pri hre zažíva určitú eufóriu a úspešnosť v hraní je impulz, ktorý nedokáže ovládať. Zažíva nutkanie pokračovať, ktoré sa nedá v afekte upokojiť iným náhradným spôsobom, iba hraním,“ hovorí Puchoň.
Hráč podľa lekára ventiluje vnútorné napätie hrou, pričom prežíva veľmi príjemné pocity ako po drogách.
„Títo ľudia sú schopní prehrať celý majetok, byty, zadlžujú sa a tlak exekútorov alebo veriteľov ich doháňa až k samovražednému konaniu. Výčitky, ktoré prichádzajú po prehraných čiastkach, sú rizikové nielen v stratách ekonomických, ale aj v riziku samotného konania týchto ľudí. Rozpadávajú sa rodiny, vzťahy, po sociálnej stránke to človeka celkom vyradí, lebo je schopný pri automatoch stráviť celé noci. Keď nemá hráč prostriedky, dokáže si ich vo vyhrotených stavoch zaobstarávať nelegálnou činnosťou,“ hovorí Puchoň.
Už nemajú zviazané ruky
Starostu Beluše Jána Prekopa tiež nepotešilo, keď sa začali v obci objavovať začiatkom tohto roka hracie automaty. Ročný prínos z výherných hracích automatov nie je pre obecnú pokladnicu síce malý, ale v obci ich nechcel. Mal však v tom čase zviazané ruky.
Od prvého septembra vstúpila do platnosti novela zákona o hazardných hrách, ktorá dáva samosprávam oveľa väčšie právomoci, čo víta.
„Samospráva si môže teraz rozhodnúť podľa svojich predstáv, aké hazardné hry povolí. Oproti stavu spred roka, keď platil starý zákon, je momentálne situácia celkom iná. Obec získala totiž právnu istotu, že si môže o prevádzkovaní hazardných hier na jej území rozhodnúť sama. Doteraz sme mali oklieštené právomoci. Mohli sme rozhodnúť, len ak išiel niekto umiestniť hrací automat v reštauračnom zariadení, ktoré je dvesto metrov od školského zariadenia. Keď to chcel niekto prevádzkovať mimo tohto územia, nemali sme na to právny dosah. Teraz máme jasný zákonom stanovený mandát, že si aj tu môžeme rozhodnúť sami,“ hovorí starosta Ján Prekop.
Čo umožňuje novela?
Novela zákona, ktorú navrhla trojica poslancov NR SR Radoslav Procházka, Lucia Žitňanská a Pavol Hrušovský, má zredukovať podmienky pre vznik patologického hráčstva. Obecné zastupiteľstvá majú možnosť zakázať, aby sa v ich katastri mohli zriaďovať herne, kasína, stávkové kancelárie či charitatívne lotérie.
Zároveň sa predĺži interval medzi jednotlivými hrami z troch na štyri sekundy, pretože väčší rozstup medzi hrami podľa predkladateľov znižuje impulzívne hranie, ktoré smeruje k vzniku patologickej hráčskej závislosti. Zavádza sa tiež pätnásťsekundový interval od vyplatenia výhry do začatia ďalšej hazardnej hry, dôvodom je ochrana hráča pred motiváciou k impulzívnemu hraniu.
Prevádzkovatelia herní po novom budú môcť zakázať vstup patologickým hráčom, ak o to požiadajú oni alebo ich rodinní príslušníci.
Pripravili vlastné nariadenie
V Beluši pripravili po novele zákona vlastné všeobecne záväzné nariadenie.
„Vychádzali sme z jedného z paragrafov novelizovaného zákona, kde obec môže ustanoviť svojím nariadením, ktoré z hazardných hier nie je možné prevádzkovať. V zákone je to presne vymedzené. Obec si uplatnila všetky tie hry, ktoré môže zakázať,“ vysvetľuje Soňa Kováčiková, právnička obecného úradu.
Návrh nariadenia je zverejnený aj na webovej stránke obce. „Čakáme, či príde nejaká pripomienka, podnet či návrh zo strany občanov, fyzických alebo právnických osôb. Potom sa pripomienky vyhodnotia. Prerokovávať a schvaľovať sa bude nariadenie na novembrovom zastupiteľstve,“ hovorí Kováčiková.
Doplnila, že zatiaľ nemali žiadnu pripomienku.
Boli v predstihu
V boji s gamblerstvom sa snažili už pred rokmi v Beluši v rámci dohody o hernom pláne s prevádzkovateľom aj o niečo, čo sa neskôr objavilo v novele zákona. Išlo o možnosť zakázať vstup patologickým hráčom, ak o to požiadajú oni alebo ich rodinní príslušníci.
„Žiadali sme prevádzkovateľa dať to do herného plánu, ktorý podával so žiadosťou o zriadenie prevádzky obci na schválenie. Snahou bolo, aby sa on sám snažil zamedziť vstup patologickým hráčom. Žiadali sme to tam, kde sme nemali možnosť zasiahnuť a nepovoliť prevádzkovanie. Súhlasil. Nebolo to však potrebné použiť, pretože neskôr z reštaurácie výherný hrací automat stiahol, keď videl, že je v obci tlak voči hazardným hrám. Teraz to upravuje zákon, čo je rozhodne lepší stav, lebo predtým musela byť dohoda,“ dodala Kováčiková.
Ak bude nariadenie schválené tak, ako je pripravené, obec nemusí povoliť prevádzkovanie výherných hracích automatov v žiadnom zariadení na jej území.