Pri odhaľovaní sochy umelca bola aj jeho dcéra

Viacerí ľudia, ktorí prichádzali do centra Považskej Bystrice, netajili prekvapenie. Na námestí pred úradom stojí takmer štyri metre vysoká bronzová socha umelca, ktorý sa v meste narodil, istý čas tu aj tvoril a jeho diela sú známe vo svete.

Odhalenie sochy významnému rodákovi prilákalo veľa Považskobystričanov.Odhalenie sochy významnému rodákovi prilákalo veľa Považskobystričanov. (Zdroj: (DP))

Imro Weiner-Kráľ zviditeľnil mesto a jeho okolie aj v zahraničí. Na jeho obrazoch sa často objavuje Manín, staré chalupy mesta či postavy žien.

V rodnom meste nemal do dnešného dňa žiaden pamätník. Takmer štvormetrovú sochu mu odhalili pred mestským úradom v Považskej Bystrici v predposlednú októbrovú sobotu. Urobili tak pri príležitosti nedožitých umelcových 110. narodenín. Pripravených bolo však viacero akcií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabezpečenie

Finančne zastrešilo vytvorenie a nainštalovanie sochy občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa, ktorý zorganizoval zbierku.

SkryťVypnúť reklamu

„Bolo pre nás dôležité, aby sa občania stotožnili s myšlienkou postavenia sochy. Nepodarilo sa nám získať prostriedky ani od štátu, ani od žiadnej inej inštitúcie. Sochu sa podarilo zrealizovať z čisto súkromných prostriedkov aj s pomocou, hlavne morálnou, mesta. Niektoré veci sa nami koordinovalo, boli nám nápomocní. Podstavec nám zabetónovali, pripravili,“ hovorí Pavol Demáček. Prispeli viaceré podnikateľské subjekty, dcéra umelca i občania mesta.

iwkralweb5.jpg

Dcéra I.W. Kráľa Elise (vpravo) s autorom sochy Milanom Lukáčom.

Kráľ sa vrátil domov

Predseda spolku Demáček dodáva, že celkom to ešte dofinancované nie je. Teší ho však, že socha stojí a podarilo sa tak prelomiť nedôveru, že niečo podobné nie je možné v meste zrealizovať.

„Niektorí ľudia neverili, že sa podarí niečo zozbierať. Teraz už sú ochotnejší rozprávať sa o tom, že to podporia. Myslím si, že toto trochu spojilo podnikateľov aj obyvateľov, bez ohľadu na politickú príslušnosť a zotrelo to aj malichernosti, ktoré medzi firmami sú. Mám z toho dobrý pocit," povedal Demáček.

SkryťVypnúť reklamu

Imro Weiner-Kráľ sa takto podľa neho vracia do Považskej Bystrice. „Verím, že nám pomôže trošku pozdvihnúť sebavedomie Považskobystričanov,“ hovorí Demáček. Dodáva, že ak príde obyvateľom nejaká návšteva a upozornia ju, že takýto významný človek tu žil a tvoril, pamätník bude toho markantným dôkazom.

Dcéra sa rada vrátila

Pri príležitosti odhalenia sochy a udelenia čestného občianstva I. W. Kráľovi in memoriam prišla do Považskej Bystrice aj dcéra umelca, Elise Champone. Osud nebol k umelcovi po stránke rodinného života veľmi vľúdny. Vo Francúzsku, ktoré musel nútene v päťdesiatych rokoch opustiť, nechal milovanú ženu a aj svoju dcéru. Stretol ich až po rokoch. Dcéra potom Slovensko navštevovala, spoznávala aj Považskú Bystricu a jej okolie pri spoločných výletoch s otcom.

SkryťVypnúť reklamu

msu.jpg

„Som rada, že som sa mohla vrátiť do mesta. Mám tu rodinu, priateľov, priviedla som aj nejakých priateľov z Francúzska, ktorým rozprávam o Slovensku. Na Slovensku som bola minulý rok, ale do Považskej Bystrice som sa vrátila po štyridsiatich rokoch. Aj diela môjho otca, ktoré mám doma, mi pripomínajú Slovensko, toto mesto a kraj v okolí. Sú to obrázky z Marikovej, Púchova, obrazy Manína či Čičmian. Som rada, že môžem byť pri tejto udalosti a ďakujem všetkým, ktorí zorganizovali výstavu aj ostatné podujatia. Verím, že stretnutia sa budú uskutočňovať aj častejšie. Myslím si, že toto je začiatok, ktorý je pre mňa osobne veľmi dôležitý,“ povedala pani Elise.

Otec, plátna, Elise a dialóg

Umeniu sa dcéra I. W. Kráľa nevenuje, nedokáže preto po umeleckej stránke posúdiť, čo jej otec robil. Diela však majú pre ňu, vzhľadom na to, že žili istý čas s otcom odlúčení, špecifický význam.

„Celý život žijem s plátnami otca. Dokonalo poznám jeho práce, dokážem ich veľmi rýchlo rozpoznať. Viem si spomenúť na určité veci prostredníctvom diel, práve preto, že je to momentálne vyjadrenie pocitov, ktoré prežíval. Keď pozerám na plátna, je to vlastne dialóg medzi mnou a ním, o tom ako ho poznám, čo o ňom viem, ako si ho pamätám. Som preto veľmi rada, keď objavím aj nové diela, ktoré nepoznám, aby som sa dozvedela aj nové príbehy. Je však pre mňa ťažké vytvárať si názor na to, čo môj otec robil po umeleckej stránke,“ zhodnotila umelcova dcéra.

Ocenenie jeho práce prostredníctvom sochy, výstavy, udelenia ocenenia mesta si Elise Champon veľmi váži. „Aj to, že sa otec stal čestným občanom mesta, má špeciálny význam popri všetkých významných oceneniach, ktoré dostal. Je veľmi zvláštne vidieť v meste sochu svojho otca, som tým poctená, teší ma to. Dúfam, že vaše mesto sa stane vďaka nej známejším,“ dodala.

Výstava v Trenčíne

Pred odhaľovaním sochy v meste otvorili v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne aj výstavu diel umelca. „Po dvadsiatich piatich rokoch sa I. W. Kráľ opäť vracia do našej galérie. Ide o veľmi rozsiahly súbor so 111 dielami. Prikladáme tejto výstave veľký význam. Poskytuje prehľad všetkých tematických okruhov a periódy vývoja umeleckého pôsobenia,“ hovorí Danica Lovišková, riaditeľka galérie. Už niekoľko dní po otvorení skonštatovala, že návštevnosť Považskobystričanov je veľká.

„Inštalácia bola mimoriadne náročná. V galérii sú totiž diela od piatich súkromníkov, čo tvorí sedemdesiat percent a zvyšok zo šiestich galérií. Ide o prehliadku širokej tematickej oblasti, ktorú umelec vytvoril od roka 1922 do roka 1975 so zameraním na maľbu. Samozrejme, on bol aj grafikom, ilustrátorom, vynikajúcim kresliarom, komentátorom, politickým komentátorom spoločenského a výtvarného diania,“ hovorí Dagmar Srnenská, historička umenia, ktorá sa už roky venuje tvorbe I. W. Kráľa.

galeria.jpg

Výber prezentovaný v galérii je zameraný na sociálnu tematiku, protivojnovú, na romantizujúce témy, ktoré boli v období 40. rokov, kedy strávil umelec 12 rokov vo Francúzsku. Po roku 1950 musel nútene odísť. Bol vyhostený späť do Československa. V obra- zoch cítiť pohodu z francúzskych miest i vidieka, hlavne milovanej Bretagne. Nosné sú šesťdesiate a sedemdesiate roky, ktoré už strávil na Slovensku aj v Považskej Bystrici.

Symbolika dvoch krajín

Niektoré vystavené diela sú vyslovene expresívne, iné romantické či abstraktné a nájdu sa aj diela, ktoré sú kombináciou týchto troch výrazových prostriedkov. Takisto aj farebnosť sa v niektorých obdobiach líši.

„Dvadsiate roky charakterizujú skôr temné farby, neskôr sa paleta rozjasňuje a cítiť predovšetkým jeho najobľúbenejšiu farbu – modrú s jej najrozličnejšími odtieňmi. Túto farbu považoval sa symbol oboch krajín, Francúzska aj Slovenska. Zvolili sme diela, ktoré symbolizujú Francúzsko, predovšetkým katedrály a tiež symboly rodného mesta, vrch Manín a tiež vidiecku architektúru Slovenska. Sú tam aj povestné muškáty, ktoré umelec považoval za symbol Slovenska a nevädze a ľalie, ktoré zase symbolizovali Francúzsko,“ hovorí Srnenská o tom, z čoho vychádzali pri voľbe diel do výstavy," povedala.

Majú k sebe blízko

Srnenská dodáva, že na výstave nájdu ľudia tiež minimálne štyri obrazy, z ktorých kompozície vychádzal presne symbolicky pri tvorbe diela akademický sochár Milan Lukáč, jej autor.

Ten má k umelcovi veľmi blízko. „Už ako desaťročný chlapec, ktorý sa zaujímal o výtvarné umenie, som chodil s rodičmi na výstavy. Náhoda chcela, že jedna z prvých autorských výstav, ktorú som ako dieťa videl a ktorú dodnes fixujem, napriek tomu, aký mladý som bol, bola spoločná výstava I. W. Kráľa a Františka Malého v dnešnom Osvetovom národnom centre v Bratislave v roku 1971. Aj v detstve som sa potom ďalej často pohyboval medzi obrazmi tohto umelca,“ hovorí Lukáč.

Sochár dodáva, že ďalší spojovací bod, ktorý ho spája s umelcom, je spoločný vzťah k Francúzsku. „Mal som to šťastie, že som mohol študovať nejaký čas v Paríži. Dôverne preto poznám francúzske motívy, aj tie z Bretónska, ktoré sa v diele I. W. Kráľa objavujú. Tento umelec prekročil významom svojho diela hranice Slovenska, hlavne tým, že v jeho diele sa objavuje premostenie európskej kultúry a Slovenska,“ vysvetľuje Lukáč.

Poskladať dielo dohromady nebolo ľahké, od návrhu bronzovej sochy po jej liatie a zváranie bola dlhá cesta, nechýbal časový tlak. Všetko sa však podarilo, našťastie, stihnúť dokončiť v hodine H.

Výstava mesta

Aj mesto pripravilo výstavu akvarelov umelca na mestskom úrade. „Chceli sme ukázať aj my, čo máme na meste, čo sa podarilo po vzácnom umelcovi zachovať. Dali sme obrazy v priebehu troch týždňov zarámovať, zrekonštruovali sme ich tak, aby sa mohli na ne ľudia pozrieť," skonštatoval primátor Karol Janas.

Na výstavu prišlo veľa obyvateľov, nechýbalo tiež veľa mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 53 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 123
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 011
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 818
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 034
  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Pán Jozef Šamaj využíva inteligentnú domácu asistentku vyše roka.

Trenčianska župa za ňu získala ocenenie.


Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Ilustračné foto.

Nácvik činnosti zásahu pri likvidácii požiaru ubytovacieho zariadenia bolo hlavným cieľom víkendového taktického cvičenia profesionálnych a dobrovoľných hasičov z okresov Ilava a Trenčín v Nemšovej.


TASR
Gruzínske Bakhmaro.

Navštívil ju lyžiar a horolezec Ladislav Makay.


  1. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  2. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  3. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  4. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  5. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  7. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  8. Anna Miľanová: Rozmáha sa nám tu štátny vandalizmus... Vždy je možné byť dobrý, myslím si...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu