POVAŽSKÁ BYSTRICA. Chronická obštrukčná choroba pľúc predstavuje závažný zdravotnícky, ekonomický a spoločenský problém ľudskej populácie. Je druhou najrozšírenejšou neinfekčnou chronickou chorobou, na ktorú vo svete trpí 4 až 10 percent obyvateľov Zeme. Na Slovensku sa jej výskyt pohybuje na úrovni 2,6 až 2,7 percenta, pričom viac sa prejavuje v populácii nad 40 rokov veku.
Vzhľadom na nárast ochorení a úmrtí na ochorenia pľúc bol na 16.november vyhlásený za svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc.
Prejavy choroby
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je zdĺhavé pľúcne ochorenie charakterizované zúžením dýchacích ciest. Obmedzenie prietoku vzduchu má obyčajne zhoršujúci sa charakter a je spojené zápalovou reakciou pľúc na škodlivé častice, či plyny.
Jednou z hlavných príčin choroby je fajčenie. Ďalšou príčinou sú časté, ale najmä nedoliečené, zápaly dýchacích ciest spôsobené hlavne znečisteným ovzduším.
K hlavným príznakom ochorenia patrí vleklý kašeľ. Pacient najmenej tri po sebe idúce mesiace počas troch rokov kašle, zároveň vykašliava hlienové alebo hnisané spútum. Kašeľ sa vyvíja pozvoľne alebo sa môže prejaviť na jeseň a v zime, najmä po prekonaní akútneho zápalu dýchacích ciest. V priebehu rokov sa kašeľ stáva trvalým spoločníkom pacienta.
Ďalším dôležitým príznakom je dýchavica, tá môže byť najskôr prítomná iba pri námahe. Pacient začne pociťovať, že na činnosť, ktorú bežne zvládal bez námahy, nestačí s dychom. Pri neliečenom ochorení sa dýchavica pomaly zhoršuje, pacient je dýchavičný už pri najmenšej námahe. V pokročilých štádiách ochorenia zisťujeme vyššiu námahu dýchacích svalov, keď sa objaví modrasté sfarbenie kože a slizníc, môže byť príznak zlyhávania srdca.
Dá sa jej predchádzať?
V podstate áno. V prvom rade treba znížiť vystavenie organizmu rizikovým faktorom – tabakovému dymu, prachom a chemikáliám v pracovnom prostredí a látkam znečisťujúcim vonkajšie ovzdušie. Ukončenie fajčenia je najúčinnejší zásah, ktorý znižuje riziko vzniku a zhoršovania CHOCHP.
Prognóza ochorenia, pokiaľ sa začne s liečbou zavčasu, je dobrá. Preto je veľmi dôležité, aby pacient, pokiaľ pocíti ťažkosti s dýchaním a dlhodobo kašle, navštívil svojho lekára a nepodcenil tieto príznaky.
Dôležitá je prevencia
Pre prognózu pacientov je dôležitá včasná diagnóza, zanechanie fajčenia a včasná komplexná farmakoterapia. Na diagnózu je potrebné myslieť u každého pacienta s kašľom, hlavne ak vykašliava hlien a ak ide o fajčiara. Základom je tzv. funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria). Je to jednoduché vyšetrenie, ktoré preukáže obmedzený prietok vzduchu v dýchacích cestách. Pacient dýcha do prístroja – spirometra, ktorý otestuje jeho funkciu pľúc. Spirometria dovoľuje stanoviť závažnosť choroby, určiť stupeň poškodenia pľúc a predpovedať, ako sa bude choroba vyvíjať. K ďalším vyšetreniam patrí röntgenová snímka pľúc a stanovenie krvných plynov.
V súvislosti s Svetovým dňom CHOCHP, ktorý bol vyhlásený na 16. novembra, si môžu obyvatelia dať zmerať pľúcne funkcie v pľúcnej ambulancie II. v považskobystrickej nemocnici od 9. do 15. hodiny.
Autor: MUDR. JÁN ŠIMO