Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Kradli na novom cintoríne, vyberajú si zaujímavé veci

Ani tento rok si zlodeji na cintorínoch nedali pokoj. Kradne sa stále, i keď podľa správcu pohrebísk menej ako v minulosti.

Nový cintorín v Považskej Bystrici bol aj tento rok miestom, kde sa realizovali zlodeji.Nový cintorín v Považskej Bystrici bol aj tento rok miestom, kde sa realizovali zlodeji. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V dušičkovom čase priniesli celoslovenské televízie viacero správ z našich pohrebísk z rôznych kútov Slovenska. Zaoberali sa aj krádežami a všeobecne vznikol dojem, že tento jav je na ústupe.

Na facebooku sme však našli podnet od našej čitateľky, ktorý svedčil o opaku. Z hrobu im zmizli veci opakovane.

Nemajú hanbu a úctu

Zlodeji sa počas posledných dušičiek realizovali najmä na novom cintoríne. Renáta Koštialová pracuje v zahraničí,v Považskej Bystrici žije jej mama, otecka už pochovala.

V zahraničí nepočula o tom, že by sa niečo z hrobov strácalo. Pri návšteve Slovenska je vždy sklamaná. „Je to naozaj smutné, že ľudia v tejto dobe nemajú rešpekt, nemajú hanbu, nemajú úctu a dovolia si kradnúť a z hrobov. Počula som, že z nejakého hrobu ukradli aj náhrobný kameň. Tak to je už naozaj veľa,“ rozhorčuje sa pani Renáta.

Radšej nebude kupovať

Dodáva, že zlodeji boli aj na ich hrobe. Majú vraj k nemu na novom cintoríne blízko. „Je to naozaj obrovská frustrácia, keď pri telefonovaní s mamou počúvam po tom, čo nám v januári otecko zomrel, veľmi často, čo zase ukradli z hrobu. Či sú to kahance, sviečky alebo vence. Je to hrozné, keď mi mama povie, že radšej už na hrob nič nekúpi, lebo aj tak to ukradnú. Naposledy som mu kúpila aj ja štyri veľké kahance s anjelikovskými motívmi. Boli veľmi pekné, tu také nikde nemali. Nezapálila som ich, lebo otec mal na hrobe dosť zapálených sviečok. Na druhý deň už som nemala čo, boli fuč. Brat kúpil otcovi solárne svetlá. Tiež vydržali chvíľku, nedávno ich ukradli,“ posťažovala sa.

Dodáva, že dávnejšie ukradli aj solárne svetlá, ktoré si doniesla mama zo zahraničia, keď ju bola navštíviť.

Chyba všetkých

Renáta Koštialová si myslí, že chyba je v nás všetkých. „Ľudia sa len sťažujú, že je to hrozné, ale málokto má odvahu urobiť niečo proti tomu, vzbúriť sa. Zrejme sa boja povedať si svoj názor, upozorniť niekoho, ak majú podozrenie, aby nemali neskôr problémy. Tak to u nás chodí,“ tvrdí Renáta.

Žiaľ, je to slovenský „folklór“

Na zlodejinu na Slovensku sa ponosujú aj manželia Levickí, a nie je to len otázka hrobov. Mrzí ich, že v zahraničí je to inak a je to naša hanba.

„Neboli sme tu na dušičkové sviatky, takže neviem, či boli krádeže alebo nie. Chodievame na dolniaky, tam máme hroby. Tam sa tiež stáva, že niečo zmizne, ale ľudia presne vedia, kto to robí. Nejaká chorá žena, ktorá nemôže za to, že sa takto správa. Zlodeji, ktorí by to ďalej predávali, nie,“ hovorí pani Margita. Jedným dychom však dodáva, že s krádežami sa však boria v ich bytovke. „Vo vchode a pivniciach nám miznú žiarovky. Jeden deň sa tam dajú a na druhý už ich niet,“ hovorí pani Levická.

Jej manžel Gabriel sám sebe kladie otázku: „Neviem, prečo je to u nás tak, že sa toľko kradne. Či ľudia nemajú peniaze, alebo sú v tom drogy či alkohol, pre ktoré krachujú? Neviem.“

Podotkol, že syn pracuje v Nemecku, a tam nemajú so zlodejmi toľko problémov. „Vnučky povedali, že by tam chceli žiť. Hovorili mi prekvapené, že keď si nechali niekde bicykel alebo aj hračky, nič im nezmizlo. A to má staršia len dvanásť rokov a už vníma takéto veci, uvedomuje si rozdiely. Zaskočilo ju aj to, že pri detskej nemocnici boli na ihrisku uložené hračky a nikto ich nekradol. Sme v tomto hrozní, už niekedy dostane nohy aj to, čo je priviazané,“ porovnáva pán Gabriel.

Upozorní tiež na to, že na novom cintoríne by sa možno kradlo menej, keby sa zamykal. „Mali sme tu návštevu z Bratislavy a brána nebola zamknutá ani okolo deviatej.“

Vyberajú si

Že si zlodeji v poslednom čase na hroboch vyberajú, o tom nesvedčia len slová Renáty Koštialovej. „Jedna zákazníčka sa mi posťažovala, že večer dala na hrob krásnu kyticu, takú zvláštnu, netradičnú a na druhý deň tam už nebola,“ hovorí o negatívnej skúsenosti Renáta Kopecká.

Podobnú skúsenosť má aj pani Anna Naďová. „Stalo sa mi pred piatimi rokmi, že som tam dala na hrob peknú, zaujímavú kyticu. Veľmi rýchlo zmizla. Na cintoríne mám otca a pochovaný je pri hlavnej cestičke v dolnej časti cintorína, takže sme na rane. Tento rok nám, našťastie, nezmizlo nič,“ spomína si Naďová.

Niektorí ľudia sú poučení a na hroby už drahšie veci radšej nedávajú. „Nestretli sme sa v poslednom čase s tým, že by niečo zmizlo. My tam však drahé veci nedávame, ani nič mimoriadne. Možno preto,“ hovorí Anton Dinga.

Ako je to na dedinách?

Kamarát Antona Dingu dodáva, že oni majú hroby na dedine, a tam sa nekradne. Potvrdzujú to aj iní.

„My nemáme takéto skúsenosti, ale stretli sme sa s tým, že iní ľudia, ktorí majú hroby v meste, sa sťažovali. Na jeden deň doniesli kvety a vence a na druhý deň už tam neboli. Máme rodinu pochovanú v Marikovej a Nosiciach. Tam sa také veci nestávajú. Tam si niekoho cudzieho ľudia hneď všimli a ubili by ho hneď v krčme,“ trochu žartovne hovorí pán Krajči.

„Tu v meste nemáme nikoho pochovaného a na dedine sa nám to nestalo. Máme hroby v Jasenici a v Udiči,“ hovorí Oľga Horvátová.

Nielen v Považskej Bystrici

S krádežami na cintorínoch však nemajú problém len v Považskej Bystrici. Magdaléna Gregorová pochádza z dolniakov od Nitry a hovorí, že aj tam sa kradne.

„Máme tu zosnulých v jednom mestečku. Synovec je policajtom, máva na dušičky služby. Aj tam sa kradne. Neviem, ako je to tento rok, lebo sme ešte neboli, na hroby sa len chystáme.“

Policajti hliadkovali v meste, inde ukradli odkvapové rúry

Správca mestských pohrebísk hovorí, že niektorí ľudia sa ani na cintorínoch nezastavia pred ničím. Zabrániť krádežiam

a vandalizmu je ťažké, ide o celoslovenský problém.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na mestských cintorínoch hliadkovala počas sviatkov mestská polícia, dokonca aj zamestnanec správcu mestských pohrebísk, ktorým je firma Archa. Zistiť a usvedčiť zlodeja je však podľa strážcov problém.

Nepríjemné prekvapenie pripravili dlhoprstí ľuďom a správcovi v Považskom Podhradí.

Je ťažké niekoho obviniť

Na cintorínoch v Považskej Bystrici hliadkovala podľa správcu pohrebísk Miroslava Nemčíka polícia a dokonca aj zamestnanec jeho firmy. Zo starého cintorína hlásenia na krádeže nemali, na novom sa ich zopár objavilo.

„Chodil zo starého na nový cintorín. Krádežiam je však ťažké sa vyhnúť. Ľudia sa sťažujú aj nám, hlavne na krádeže kvetov. Je to problém celoslovenský, nielen náš. Spravili sa opatrenia. Je pravda, že bránu sme nechali otvorenú trochu dlhšie a nemôžeme ju zatvárať celkom, lebo tadiaľto chodia vozičkári. Je pravda, že sme tam našli autá, aj sme to hlásili mestskej polícii, ale či s tým niečo robili, neviem. Je ťažké niekoho aj obviniť, keď nesie ozdoby. Neviete totiž, či to nesie zo svojho hrobu, alebo je to cudzie,“ hovorí Nemčík.

Nemajú zábrany

Nemčík dodáva, že niektorí ľudia nemajú zábrany naozaj pred ničím.

„V novej časti cintorína, ktorá sa dokončila len nedávno, poškodili plot. Napínací drôt aj plot celý dostrihali,“ dodáva Nemčík.

Veľmi nepríjemné prekvapenie ich však čakalo deň po dušičkách v Považskom Podhradí. „Z domu smútku niekto ukradol ríny a dažďové zvody,“ posťažoval sa správca.

Hliadky

Hliadkovanie potvrdil aj náčelník mestskej polície Jozef Vanečka.

„Príslušníci mali od dňa 26. októbra do 3. novembra zvýšenú hliadkovú činnosť pred novým aj starým cintorínom aj v ich priestoroch, čo je aj nespochybniteľne napísané v knihe služieb a denného výkonu," uvádza v stanovisku.

Počas sviatkov neboli zistené podľa polície závažnejšie nedostatky. Len také, ktoré sa týkali usmerňovania parkovania motorových vozidiel, resp. vykázania motorových vozidiel z areálu nového cintorína, kde vodiči obmedzovali ľudí, ktorí si prišli uctiť pamiatku svojich blízkych.

O krádeži náhrobného kameňa nemajú policajti vedomosť, nikto takúto udalosť nehlásil na mestskú políciu. Taktiež nikto nehlásil krádeže vencov a kahancov. „Pokiaľ občan má takýto problém, je potrebné kontaktovať políciu,“ uvádza sa v stanovisku náčelníka.

Preverovať sa nedá

V dodatku vyjadrenia polície sa uvádza, že v prípade krádeží kahancov a vencov nie je možné, aby policajt na mieste zistil a hodnoverne preveril osobu, ktorá sa pri hrobe nachádza, či ide o rodinného príslušníka, kamaráta, niekoho, kto si prišiel uctiť pamiatku, alebo iba prišiel kradnúť, nakoľko v objektoch cintorínov občania nosili a aj vynášali predmety týkajúce sa uvedených sviatkov.

V stanovisku náčelníka sa tiež uvádza, že cintoríny sa majú uzamykať. „Polícia kontroly pravidelne nevykonáva, zodpovedný je správca cintorínov.“

Detta Pitoňáková

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 514
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 727
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 487
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 302
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 154
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 440
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 478
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 351
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 259
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 017
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Bude FK Dubnica prepúšťať? Švec: Prišli sme o vyše 150-tisíc

Exkluzívny pohľad do vnútra dubnického futbalu.

Peter Švec pózuje s Marekom Kuzmom, jedným z lídrov Dubnice, ktorí ostali aj po minulej sezóne.

Po diaľnici uháňal rýchlosťou 207 kilometrov za hodinu, zinkasoval 800-eurovú pokutu

Trenčianski diaľniční policajti dnes popoludní namerali na diaľnici D1 v katastri mesta Ilava 43-ročného vodiča osobného motorového vozidla, ktorý prekročil maximálnu povolenú

ilustračné foto

DÔLEŽITÉ: Ak máte príznaky Covid - 19, k lekárovi nechoďte osobne

Obvodní lekári v okrese Považská Bystrica žiadajú pacientov, aby preventívne konzultovali svoj zdravotný stav telefonicky.

ilustračné foto

Ambulantní lekári žiadajú lepšie informácie

Zväz ambulantných lekárov vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby zjednotili pravidlá a informovali verejnosť.

ilustračná foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?