DUBNICA NAD VÁHOM. Výtvarná súťaž sa koná každý rok. Každý rok do nej posielajú svoje práce aj dubnické deti. Podľa učiteliek vždy boli úspešné, podarilo sa im získať individuálne ceny.
Výnimkou nebol ani tento rok. Jediná zmena bola, že cena bola tentoraz kolektívna.
Prejavila sa kreativita detí
Veda okolo nás. Tak znela téma tohto ročníka výtvarnej súťaže. Deti ju zvládli veľmi dobre. Všetky zhodne skonštatovali, že ich zaujala. A na otázku, čo ich najviac bavilo, zaznela zborová odpoveď: „Kreslenie.“
Ich nadšenie potvrdila aj učiteľka. „Najprv sme im vysvetlili, o čo ide, spolu sme si prezreli rôzne podklady z kníh, a potom začali pracovať. Deti sú veľmi šikovné, a tak sa nám podarilo vytvoriť sedem súborov. Do súťaže sme poslali napríklad kalendár, ktorý vytvorili piataci, ďalší pripravili pexeso zo šiestich obrázkov, kde každý z nich bol urobený inou technikou a zobrazoval iný objav techniky z minulosti či súčasnosti,“ vysvetlila Múčková.
Všetky práce boli pekné
Jej kolegyňa Eva Koštialiková upresnila, že deti pri práci využívali rôzne techniky, snažili sa zachytiť celú vývinovú etapu vedy od prvých objavov cez postupnú modernizáciu až po súčasnosť. „Všetky deti boli šikovné, každé z nich niečím prispelo, a vznikli veľmi pekné dielka. Podieľali sa na nich Maťka Dolinská, Martin Dolinský, Pavlínka Pažitková, Silvia Jurčeková, Alexandra Vaculová, Ema Zahradníčková, Dianka Dubovická, Kristína Marušincová, Matúš Bielik Karin Bieliková, Ema Jungová, Jakub Pačka, Diana Lešková, Sandra Dobošová, Paulínka Hírešová, Olívia Dobošová a veľa ďalších. Bolo vidieť, že téma ich zaujala,“ doplnila.
Obe učiteľky s deťmi pripravovali práce v podstate od začiatku školského roka. Ani jedna z nich však nechcela prezradiť, ktorý súbor sa im páčil najviac. „To je subjektívne. Dokonca aj hodnotitelia mali problém, ako nám povedali, určiť, ktorý z nich je naj- krajší. Možno aj preto nám udelili špeciálnu cenu,“ usmiala sa Katarína Múčková.
Odovzdávanie cien
Do súťaže bolo celkovo zaslaných viac ako 230 príspevkov z celého Slovenska. Práce boli rozdelené do dvoch kategórií. V prvej súťažili žiaci 5. a 6. ročníka základných škôl a prvých dvoch tried osemročných gymnázií, v druhej 7. až 9. ročníka, 3. a 4. ročníka osemročných gymnázií. V každej z nich boli ocenené tri najlepšie práce. Víťazom prvej kategórie sa stala Magdaléna Martišková z Topoľčian, v druhej Valter Maroši z Handlovej. Hoci Dubničania ani jednu z popredných priečok neobsadili, neobišli naprázdno. Dostali špeciálnu cenu za výbornú spoluprácu učiteľa so žiakmi, ktorú navrhla hodnotiaca komisia.