POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ani jeden z lekárov, ktorí podali v nemocnici výpoveď, ju zatiaľ nestiahol. Niektoré oddelenia by po ich odchode mohli poskytnúť iba urgentnú lekársku starostlivosť, plánované výkony by museli odložiť.
Vyjadrenia ministra zdravotníctva na adresu lekárov, že si robia z pacientov vazalov, sú podľa námestníka nemocnice pre lekársku starostlivosť neopodstatnené. Šéfka lekárskych odborov nemocnice hovorí tiež o neserióznom prístupe.
Nechcú ich stiahnuť
Na počte lekárov, ktorí sú vo výpovednej lehote, sa nezmenilo nič. Riaditeľ nemocnice Peter Rendek informoval v polovici októbra médiá o tom, že jeden lekár výpoveď stiahol, nepovedal však, že pribudla iná. „Zarezonovala informácia, že jeden lekár výpoveď stiahol. Bolo to tak, ale jeden v presne tom istom čase podal, takže počet ľudí sa nemení. Stále je to teda 31 ľudí, ktorí podali výpoveď a zotrvali vo výpovednej lehote. Nikto, pokiaľ ide o informácie, ktoré mám ja, nechce výpoveď stiahnuť,“ informoval minulú stredu Igor Steiner, námestník pre lekársku starostlivosť.
Renáta Piačková, predsedníčka Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici, dodáva: „K stiahnutiu výpovede došlo v čase, keď sa ešte výpovede ani nepodali.“
Potvrdila, že počet 31 podaných výpovedí je správny. Ak by lekári naozaj odišli, muselo by teda zariadenie riešiť výpadok 30 percent lekárov.
Niekde zabezpečia len urgent
Námestník Steiner dodáva, že výpoveď podali lekári väčšinou na neurologickom, gynekologicko-pôrodníckom, chirurgickom, čiastočne na ortopedickom a krčnom oddelení, na RTG oddelení a detskom a v menšej miere aj na anesteziologicko-resuscitačnom.
„Na ostatných oddeleniach, ako je interné, doliečovacie, psychiatrické, novorodenecké, paliatívne a kožné, nedal výpoveď nikto. Na týchto bude teda pokračovať činnosť tak ako doteraz,“ doplnil Steiner.
Z okolitých nemocníc je podľa neho na tom považskobystrická ešte najlepšie. „Vieme v prípade odchodu lekárov jednoznačne poskytnúť urgentnú, neodkladnú starostlivosť. Určite dôjde k odkladu plánovaných výkonov a operácií, pretože naozaj s personálom, ktorý by zostal na tých najviac dotknutých oddeleniach, môžeme zabezpečiť len urgent. Niektoré nemocnice v okolí nie sú schopné poskytnúť ani toto,“ hovorí Steiner.
Netuší, čo bude
K neúmernému zaťaženiu považskobystrickej nemocnice, ak nebudú okolité zdravotnícke zariadenia schopné poskytnúť ani urgentnú starostlivosť, sa vyjadriť nedokázal.
„Môže sa stať, že urgenciu budú posielať nám, ale to neo-vplyvním ani ja, ani nikto z nás. Urgentného pacienta je povinné ošetriť každé zdravotnícke zariadenie bez ohľadu na jeho bydlisko alebo akékoľvek iné okolnosti. Ak ku nám príde, sme povinní mu ju poskytnúť. Ale aj tie zariadenia, kde by mal byť ošetrený vzhľadom na bydlisko alebo priestor, v ktorom sa mu niečo stalo, teda v najbližšej nemocnici. Aká bude skutočnosť, to však naozaj ani len netuším. Uvidíme, čo sa bude diať,“ hovorí Steiner.
Krízový plán
Námestník Steiner už mal stretnutie s primármi, aby mali pripravený plán.
„Išlo o klasickú primársku poradu, kde sme rozobrali krízový režim, ktorý by mohol nastúpiť od prvého decembra, v prípade, že nedôjde k dohode medzi LOZ a ministerstvom zdravotníctva,“ dodal Steiner.
Využili len svoje právo
Vyhlásenia ministra zdravotníctva o tom, že si robia lekári z pacientov vazalov, považuje za neopodstatnené. „Nikto z lekárov našej nemocnice si nerobí vazalov ani rukojemníkov z pacientov. Každý jednotlivý človek má predsa ústavné a legitímne právo dať výpoveď. Ministerstvo sa postavilo k legitímnym nárokom každého zamestnanca tak, že doslova na nich tlačí obviňovaním z neposkytovania zdravotnej starostlivosti a nezabezpečenia dostupnosti. Vôbec to však nie je vina uvedených lekárov. Postupujú v zmysle Zákonníka práce, a ten neporušili. Nie sú ničím vinní. Dodržali všetky zákonom stanovené náležitosti, aby dali výpoveď, dodržali všetky zákonom stanovené lehoty,“ hovorí Steiner.
Dodáva, že zodpovednosť by nebola na pleciach lekárov ani v prípade, ak by sa niečo stalo. „Dokonca, aj keby, nebodaj, došlo k omeškaniu či poškodeniu v prípade poskytnutia lekárskej starostlivosti, čo pevne veríme, že sa nikomu nič zlé nestane, lekári sú absolútne bez viny,“ tvrdí Steiner.
Len nemocnica to nemôže vyriešiť
Regionálne nemocnice majú najväčší problém s nedostatkom lekárov. V závislosti od toho dochádza vo väčšej miere ako inde aj k porušovaniu Zákonníka práce.
Problémy v zdravotníctve, kde je akútny nedostatok sestier aj lekárov, sa podľa námestníka Steinera dlhodobo neriešia. „Zákonník práce sa v zdravotníckych zariadeniach nedodržiava roky. Všetci s vedomím, či už ide o ministerstvá práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva, alebo zriaďovateľa, teda TSK, vedia, že sa musí tento porušovať, pokiaľ chceme dodržať zákon o bezodkladnej a trvalej zdravotnej starostlivosti. To znamená zabezpečiť 24-hodinovú starostlivosť. A to zase znamená mať niekoľkonásobne vyššie počty zamestnancov, či už z radov lekárov, sestier a i ostatného personálu. To za žiadnych okolností, ani fyzicky, ani ekonomicky, ani mzdovo zdravotnícke zariadenie nie je schopné realizovať,“ vyjadruje sa Steiner.
Lekárov je málo, niet ich. Tí ktorí pracujú na oddeleniach, riešia problém, ktorý je v zlom systémovom nastavení a ťahajú to už roky. „Niekto túto prácu robiť musí. Dochádza k tomu, že každý lekár robí niekoľkokrát v mesiaci v kuse 32 hodín. Najprv má totiž dvadsaťštyrihodinovú šichtu, pracovný deň a službu a za ňou ďalší plánovaný pracovný deň. V službe je síce zahrnuté aj čakanie na výkon, kde si dotyčný lekár má právo oddýchnuť, pokiaľ ho nepodáva. Niektorá služba je však lepšia, dá sa oddýchnuť, niekedy nie. V každom prípade je to porušovanie Zákonníka práce,“ hovorí Steiner.
Zákonník práce a to ostatné
Renáta Piačková vysvetľuje, že napriek tlaku zo strany ministerstva na neopodstatnenosť požiadaviek LOZ, musia byť tieto štyri, lebo spolu súvisia. Bližšie sa vyjadrila k prepojeniu zvyšovania platov a dodržiavaniu Zákonníka práce.
Práve problém so Zákonníkom práce je najväčšou boľačkou regionálnych zdravotníckych zariadení, ku ktorým patrí aj považskobystrická nemocnica. „Zvyšovanie platov súvisí s tým, že všade na okolí sú lekárske platy vyššie, takže lekári, hlavne mladí, ktorí skončia školu, odchádzajú. Buď z malých nemocníc do väčších, fakultných, kde majú vyššie platy alebo z fakultných zase do zahraničia. Takže pokiaľ by sa situácia neupravila, bude úbytok lekárov stále a možno ešte väčší. To, že lekári chýbajú, súvisí potom aj s dodržiavaním Zákonníka práce. Keď ich bude dostatok, budú si môcť po službe čerpať voľno a nebudú musieť robiť neúmerne veľa hodín,“ tvrdí Piačková.
Je to neseriózne
K neúmernému zaťaženiu Piačková dodáva: „Skoro každý lekár v našej nemocnici, ktorý slúži, má za jeden mesiac odrobený pol, trištvrte, niektorí lekári aj celý mesiac v nadčasových hodinách. A to nie je asi v žiadnom inom zamestnaní.“
Zo začiatku minister podľa nej súhlasil so všetkými tromi požiadavkami, teda s dodržiavaním Zákonníka práce, s platovými podmienkami aj s tým, že do systému sa musí dať viac peňazí, že teda musí byť ohodnotená jednak práca lekára a jednak materiál, a teda všetko, čo súvisí s ošetrovaním pacienta. „Vtedy bol problém len transformácia. Keď sa táto pozastavila, odrazu je problém s platmi. Je to neseriózne od pána ministra voči nám,“ dodáva Piačková.