POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ľudia bez domova môžu nájsť pomoc v azylových centrách, ktoré spravujú vyššie územné celky. Tu klienti platia.
Niektoré samosprávy majú zriadené nocľahárne. Je však len málo miest, ktoré poskytujú takúto službu, poplatky sa tu väčšinou nevyberajú, alebo sú minimálne.
Už je otvorená
Zdarma zabezpečuje pomoc týmto ľuďom mesto Považská Bystrica.
„Nocľaháreň je otvorená od 14. novembra. Hneď v prvú noc ju využilo asi pätnásť ľudí bez domova. Poskytuje služby od devätnástej hodiny večer do siedmej ráno. Klienti musia dodržiavať prevádzkový poriadok a nesmú do zariadenia prísť pod vplyvom alkoholu, musia sa slušne správať a dodržiavať hygienické predpisy,“ informoval Jozef Bielik, vedúci odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry.
Majú sa kde schovať
Na znížené nočné teploty zareagovali aj v Dubnici nad Váhom, kde krízové centrum funguje už niekoľko rokov. Využívať ho môžu obyvatelia s trvalým pobytom v Dubnici nad Váhom, k dispozícii majú štrnásť postelí. Prevádzka centra stojí mesto ročne viac ako 5-tisíc eur.
Nocľah v ňom však ľudia bez strechy nad hlavou nemajú zadarmo. Podľa schváleného všeobecne záväzného nariadenia musí každý jeden nocľažník zaplatiť za jednu noc 50 centov.
„V meste sa pohybuje zhruba štyridsať obyvateľov bez domova. Viacerí z nich využívajú aj krízové centrum. Podľa mojich informácií tak minulý týždeň po otvorení urobilo jedenásť ľudí,“ povedal náčelník dubnickej mestskej polície Tibor Rehák.
Otvoria až v decembri
Novodubnickí bezdomovci nájdu strechu nad hlavou počas mrazivých nocí až v decembri. „Nocľaháreň bude poskytovať svoje služby od decembra do marca podľa počasia, od 19. do 7. hodiny nasledujúceho dňa. Dĺžka pobytu je určená individuálne, prihliadnuc na sociálnu situáciu klienta a na nepriaznivé poveternostné podmienky. Poskytuje sa prednostne pre klientov s trvalým pobytom na území mesta,“ informovala Zuzana Vaňková z mestského úradu.
To však podľa nej neznamená, že automaticky budú ubytovaní všetci záujemcovia. „Ubytovanie je možné odmietnuť, ak je ubytovaný pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, odmietne sa podrobiť hygienickej očiste, bol vylúčený zo zariadenia pre závažné porušenie prevádzkového poriadku,“ upresnila.
V meste žije necelých dvadsať ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v meste. Na rozdiel od minulosti však klienti nocľahárne nebudú dostávať stravu. „Ubytovaným budú poskytnuté len hygienické potreby a ošatenie. Všetky služby, poskytované ľuďom bez domova v nocľahárni, sú poskytované zdarma,“ dodala Vaňková.
V ďalších dvoch mestách v našom regióne – Púchove a Ilave, zatiaľ nocľahárne nemajú zriadené.