Spoločenský dom v Považskej Bystrici by mal po rekonštrukcii zmeniť vzhľad

Budova, ktorá je v zozname pamätihodností mesta, by mala v budúcnosti zmeniť svoju tvár. Pribudnú dve podlažia, prístavby. K štúdii rekonštrukcie sa vyjadrovala opakovane stavebná komisia. Návrh na druhýkrát prešiel s pripomienkami.

Budova spoločenského domu. Mala by sa rekonštruovať.Budova spoločenského domu. Mala by sa rekonštruovať. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Spoločenský dom bol zaradený medzi pamätihodnosti mesta. Rekonštrukcia, ktorú pripravuje súkromný vlastník objektu a zároveň jej investor, by zmenila jej vzhľad z historickej na modernú. Pribudli by viaceré prevádzky, v objekte by bol umiestnený supermarket.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pracovnej porade pamiatkovej komisie mesta sa investor a jej členovia dohodli na kompromise, aby sa zachovali niektoré prvky budovy a spomienka na to, čo tu kedysi fungovalo. Štúdia na druhom zasadnutí komisie prešla s pripomienkami. Investor musí tiež dať návrh do súladu s platnými regulatívmi pre toto územie, čo sa týka výšky objektu.

SkryťVypnúť reklamu

Náročné rokovanie

V programe zasadnutia komisie pre výstavbu boli síce len dva body, ale členovia sa im venovali takmer štyri hodiny. „Boli veľmi náročné,“ skonštatoval po zasadnutí predseda Juraj Pekár.

Prvým zámerom, ktorý komisia riešila, bola rekonštrukcia spoločenského domu oproti železničnej stanici. „Objekt chátra a snaha súčasného majiteľa je oživiť ju. Základným problémom tejto požiadavky je nájsť určitý kompromis medzi historickou hodnotou budovy a otázkou jej oživenia, ako aj funkčného využitia,“ povedal Pekár.

Zámer

Zástupca investora, architekt, informoval, že súčasná budova by sa mala zmeniť na moderný polyfunkčný komplex. „Zachovať sa má v prvom rade fungovanie pekárne, a potom až rozvinúť ďalšie priestory objektu. Objekt by sa mal nadstaviť a aj pristaviť. Má tu byť supermarket, diskohala by zostala v pôvodnej funkcii a smerom k Bajkalu by bola reštaurácia so salónikmi. V zadnej časti by boli priestory vyhradené pre administratívne účely. Nad supermarketom vznikne vnútorné átrium. Na najvyššom poschodí má byť byt a kancelárske priestory pre firmu Brojo aj s vonkajšou terasou,“ vysvetlil architekt.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadali kompromis

Hľadanie kompromisu medzi požiadavkami mesta na zachovanie historickosti objektu a investora, ktorý chce rekonštruovať, bolo aj náplňou rokovania pracovnej skupiny pre pamätihodnosti mesta ešte pred komisiou.

„Chceme, aby v modernom, zrekonštruovanom objekte zostali typické prvky bývalého spoločenského domu. Kompromis je vždy o dohode dvoch strán. Podarilo sa to čiastočne, ústupkami,“ hovorí Pekár.

Architekt upravil projekt. „Pristúpili sme k tomu, že chceme hlavne vstupné priestory objektu pripraviť tak, aby tam boli fotografie pôvodného objektu, aj vstup by sa mal zachovať vyspravený v pôvodnom stave. V reštauračnej časti bude salónik s názvom Spolák a upravený bude v retro štýle, aj tu by sa poukazovalo na chodbách na pôvodný stav,“ povedal o niektorých zmenách architekt.

SkryťVypnúť reklamu

Nepoznáva ho

So zámerom neboli, ani po zmenách pri opätovnom predložení návrhu v komisii, niektorí jej členovia spokojní. „Je mi trochu smutno z toho. V spoločenskom dome som strávil nejednu hodinu svojho života, ale teraz ho nepoznávam,“ povedal Ješík. Dodal, že síce chápe investora aj architekta, ale chcel vedieť, či by sa to ešte nedalo viac pohľadovo priblížiť tomu, čo tu bolo.

Architekt Balušík hovoril o predimenzovaných požiadavkách investora na objekt, čo ovplyvnilo aj architektúru. „Hmota je strojnásobená a z toho nedostaneme nič pôvodné,“ tvrdil Balušík.

Dodal, že v budúcnosti by mohlo vzniknúť v tejto časti nové, moderné centrum v nadväznosti na úpravu okolitých stavieb. Objekt spoločenského domu si však podľa neho zaslúžil architektonickú súťaž.

Výhrady k streche

Michal Bajzík mal výhrady k riešeniu strechy. Objekt bude pôsobiť v prostredí ako päsť na oko.

„Na jednom mieste sa stretnú objekty, ktoré budú mať každý inú strechu. Jeden rovnú, to je kultúrny dom, druhý šikmú, to je spolák a neďaleké bytovky zase sedlovú. Nevyzerá to dobre,“ vyjadril nespokojnosť Bajzík.

Predseda komisie Pekár vyjadril pochybnosť o tom, že bude architekt schopný urobiť niečo so strechou. Aj podľa Balušíka to nie je možné zrealizovať pri terajšom výškovom usporiadaní. „Pôvodný spoločenský dom mal svoje veľmi kvalitné proporcie. To bola kombinácia trojpodlažného a jednopodlažného objektu a bola to kompozícia ako hrom. Teraz ide o trojpodlažné a päťpodlažné hmoty, to si už vyžaduje buď ustúpenú fasádu, alebo niečo podobné, aby sa to v architektúre dalo odzrkadliť to staré,“ tvrdil Balušík.

Problém doby

V návrhu na schválenie nakoniec odznela z architektonickej stránky požiadavka na farebné dopracovanie budovy a tiež, aby podkrovie zostalo podľa definície podkrovím. Predseda Pekár vysvetlil, že ide o to, zachovať aspoň čo-to z histórie a zároveň nebrániť investovať.

„Keď nebudeme s týmto súhlasiť, spoločenský dom bude chátrať. Kto tu v meste má záujem urobiť z toho spoločenský dom naspäť? Ide o problém doby. Tento objekt by chcel veľkú kultúrno-spoločenskú organizáciu, nejakého silného mecenáša, ktorý by ju dokázal kultúrno-spoločensky využiť. No ale kto to spraví v Považskej Bystrici? Investor kúpil objekt, a potrebuje, aby mu zarábal, a tak sa mu snaží dať živú náplň. Je na exponovanom, atraktívnom mieste, druhom či treťom centre mesta. Z tohto pohľadu je to potrebmé podporiť,“ vyjadril sa Pekár.

Ďalšie dva problémy

Zámer má však ešte dve úskalia. Jedno sa týkalo realizovania prístavieb a druhé výšky budovy. Daniela Šešová zo stavebného útvaru mesta pripomenula, že v tejto časti nie je možné realizovať rozsiahle prístavby do územia, dá sa to však tolerovať, čo zdôvodnila potrebou zázemia pre prevádzky. Výška objektu sa však musí prispôsobiť územnému plánu.

„Čo sa týka výškového regulatívu, ten je striktne stanovený. Musel by sa zmeniť územný plán. Žiadostí podobného typu je viac, museli by sa nájsť v rozpočte mesta financie na vypracovanie doplnkov,“ vysvetlila Šešová.

Návrh na zosúladenie

Komisia nakoniec zaviazala investora, aby zosúladil zámer v tomto smere so záväzným regulatívom.

„Žiadateľ prišiel s maximálnym využitím priestoru, my sme však museli odporučiť úpravy, aby boli naplnené požiadavky územného plánu. Takže nie päťpodlažná, ale len štvorpodlažná budova aj s podkrovím,“ vyjadril sa Pekár.

V súvislosti s návrhom rekonštrukcie spoločenského domu sa hovorilo aj o prestavbách a momentálnom využívaní kultúrneho domu, ktorý už neplní svoje pôvodné poslanie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 661
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 697
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 331
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 166
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 480
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 826
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 472
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 316
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 857
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 978
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 916
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 646
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 457
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Medveď hnedý.

Nachádzal sa pri tenisových kurtoch.


8
Veľkonočná výzdoba v centre Považskej Bystrice.

Pozrite si veľkonočnú výzdobu miest Považská Bystrica a Púchov.


Stredná priemyselná škola Dubnica nad Váhom.

Nové materiálno-technické vybavenie dostanú viaceré dielne.


TASR
Ilustračné foto.

Kamerové záznamy chýbajú.


  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 857
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 476
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 338
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 978
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 916
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 646
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 457
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu