POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mládežnícke organizácie sa snažia zabezpečovať rôzne aktivity. V meste im chýbajú hlavne zodpovedajúce priestory či športoviská.
Neboja sa pritom zabezpečiť si miesto pre svoje aktivity aj svojpomocne.
Skauti
Tridsiaty zbor skautov a skautiek Bistersa, ktorý pôsobí v meste, zabezpečuje pre deti rôznych vekových kategórií pestrý program počas celého roka. „Stretávame sa na pravidelných schôdzkach, usporadúvame výlety. Ochotne pomôžeme v ochranárskych aktivitách. Naposledy to bola brigáda na záchranu vzácnej prírodnej lokality pod Maníncom. Vyvrcholením činnosti je letný skautský tábor. Teraz pripravujeme skautské Vianoce,“ hovorí skautská vodkyňa Petra Ellpy Cigániková.
Pre to, aby mohli zlepšiť svoju činnosť, im akútne v meste chýbajú dôstojné priestory. „Nemáme sa kde schádzať, potrebovali by sme pomoc. Máme aj veľa malých detí, s ktorými sa nemôžeme stretávať kdekoľvek,“ dodáva Ellpy.
Skateri a bikeri
Odprezentovať sa prišli aj bikeri a skateri. Chalani zo skate klubu Ende nám prezradili, že závidia Púchovčanom a hlavne Žilinčanom ich skatepark. „Ten žilinský je perfektný, aj na bicykle, aj na skateboardy. A vôbec nebolo okolo neho také haló,“ hovorí Martin Valjent.
Chalani mali na prezentácii diplomy zo súťaží, fotografie, na ktorých bolo vidieť, že na bicykloch a skatoch dokážu neuveriteľné veci a tiež fotodokumentáciu z výstavby cykloareálu, ktorý si sami budovali. Ničia im ho však vandali. „Ľudia nás vytláčajú z mesta na okraj. Nepáči sa im, keď mladí pijú a fetujú, ale aj voči takejto voľnej športovej činnosti majú výhrady. Nie je tu priaznivé prostredie pre rozvoj týchto moderných športov,“ hovorí Daniel Kostelanský.
Dodáva, že ich je pritom stále viac. Snažia sa pomôcť aj malým deťom, ktoré prichádzajú čoraz častejšie. Medzi bikermi bol aj jeden veľký talent, ktorý by možno zviditeľnil aj mesto, ale nemal kde trénovať. Naplno sa preto nerozvinul. Na dochádzanie inde nemal toľko financií.
Rádioklub
Prezentovať sa prišli aj chlapci z rádioklubu Manín. Tiež sa mohli pochváliť reprezentá-ciou na rôznych, aj medzinárodných súťažiach. „Radi pomôžeme aj pri organizovaní rôznych podujatí. Na Jilemnického 25-ke sme zabezpečovali spojenie medzi jednotlivými stanovišťami,“ prezradil Daniel Demáček.
Mladí pre mesto
Mladí pre Považskú Bystricu mali pripravený baner s prezentáciou svojich aktivít. Trošku sa aj posťažovali. „Pripravili sme súťaž pod názvom Čo sa mi nepáči v meste. Stretli sme sa s nepochopením zo strany mesta. Chceli sme však len zistiť, aké problémy majú mladí v meste. Čo ich trápi, aby sa to potom dalo riešiť,“ hovorí Martin Labudík.
Ich združenie mladých robilo aj prieskum toho, ako trávia mladí ľudia v meste voľný čas. Išlo o skupinu 15 až 20-ročných. Z ankety vyplynulo, že nepije len 31 percent mladých a veľká skupina pätnásťročných má skúsenosti s rôznymi druhmi alkoholu.
Infocentrum a kresťanská mládež
Na riešenie socio-patologických javov mladých ľudí sa zameriava aj Informačné centrum mladých. „Snažíme sa mladým pomôcť, aby sa vyhli problémom s kriminalitou, pri obchodovaní s ľuďmi a podobne. Ide o určitý druh prevencie, radi ich poučíme, pomôžeme im, ak sa nemajú s kým o svojich problémoch porozprávať,“ hovorí Jana Melicheríková.
Bohatú činnosť vyvíja aj eRko, hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Ich zástupcu sme, žiaľ, pri prezentácii nezastihli.