POVAŽSKÁ BYSTRICA. Kríza znova začína pôsobiť na zamestnanosť. Ľudí bez práce pribúda, úrad práce veľa možností pomôcť im nemá. Voľných miest, najmä v odborných profesiách, je málo.
V septembri sa počet nezamestnaných vyšplhal v Považskej Bystrici nad štvortisícovú hranicu.
Vplyv krízy
Na konci septembra bola miera nezamestnanosti v pôsobnosti považskobystrického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny 10,38 percenta, čo je nárast oproti vlaňajšku o 0,11 percenta. Ovplyvňuje ju najmä okres Považská Bystrica, kde je oveľa vyššia ako v susednom Púchove. V konkrétnych číslach to znamená, že v Považskobystrickom okrese si hľadá prácu prostredníctvom úradu práce 4054 ľudí, v okrese Púchov 1670 ľudí.
„Spolu evidujeme 5724 nezamestnaných. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme veľký nárast nezaznamenali. Je to spôsobené aj tým, že prudký nárast bol na začiatku krízy pre hromadné prepúšťania, a odvtedy sa hýbeme takmer v rovnakých číslach,“ povedal Alexander Jakubička z považskobystrického úradu práce.
Absolventi prichádzajú i odchádzajú
Na mieru nezamestnanosti v septembri vplývajú najmä absolventi stredných škôl, ktorí prichádzajú do evidencie. „V tomto roku sme to zvlášť nepocítili, prítok i odtok boli v podstate rovnaké, čiže do evidencie prišlo 550 ľudí, toľko aj odišlo. Pokiaľ ide o absolventov, v okrese Považská Bystrica sa ich prihlásilo 164, v okrese Púchov 83. Tieto čísla však nie sú konečné, bude ich určite viac, pretože nie všetci už mali právoplatné rozhodnutie o zaradení do evidencie,“ upresnil Jakubička.
Absolventi ovplyvnili aj odtok z evidencie. Takmer osemdesiat odišlo študovať na vysoké školy, ďalší si našli zamestnanie alebo začali podnikať.
Problém majú najmä starší a zdravotne postihnutí
Väčšie problémy pri hľadaní zamestnania má najmä staršia generácia a zdravotne postihnutí. Zo 4420 uchádzačov v okrese Považská Bystrica je štvrtina nad päťdesiat rokov. Nájsť si kvalifikovanú prácu je pre nich zložité. „Snažíme sa im pomôcť burzami práce a rokovaniami so zamestnávateľmi. Väčšinou im ponúkajú pomocné práce. Rovnaký problém majú aj zdravotne postihnutí. Tých dosť ubudlo, od marca odišlo 30 až 40 ľudí, a to z dôvodu, že nie všetci musia byť evidovaní na úrade práce. Nedá sa však plošne povedať, že by z evidencie mali odísť všetci zdravotne postihnutí. Každý jeden by si to mal overiť v zdravotnej poisťovni, každý prípad sa posudzuje individuálne,“ dodal Jakubička.