Majster Porubčin má k rodnému regiónu úprimný vzťah dodnes. Na svoje rodisko nezabúda: „Moju dedinku Malé Lednice si pamätám ešte zo začiatku obdobie združstevňovania. Spomínam si, ako som maľoval nezcelené políčka, prírodu plnú kvetov, jarabíc či zajacov, celú neporušenú prírodu. Ten náš veniec skalistých hôr, opradených jánošíkovskými legendami, ešte aj dnes pôsobí na človeka tajuplne. Pri návratoch do rodného kraja stále nachádzam inšpiráciu pre moju výtvarnú tvorbu...“
Umelecké zameranie už počas štúdia
Jozef Porubčin, syn malolednického baču Gábora Porubčina a jeho manželky Emílie, po Základnej školy v Domaniži absolvoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, v štúdiu umeleckého zamerania pokračoval aj na vysokej škole.
Po jej ukončení sa pravidelne zúčastňoval celoslovenských výstavných prehliadok (Bratislava, Trenčín, Košice atď. ) a na členských výstavách Umeleckej besedy slovenskej (Budapešť, Užhorod, Békešská Čaba, Krakov atď.). „Členstvo v Umeleckej besede Slovenska si veľmi vážim. Veď tento významný umelecký spolok vznikol v Bratislave už v roku 1921,“ zdôraznil Porubčin.
Porovnávanie minulosti so súčasnosťou
Samozrejme, ani jeho obrazy nemohli chýbať na tohtoročnej výstave Artmisia 90 (1921 – 2011), ktorú v Bratislave spoluorganizovalo aj ministerstvo kultúry. Práve táto výstava bola venovaná jubileu Umeleckej besedy Slovenska.
Majster Porubčin svoju prezentáciu poňal po svojom. Vystavil na nej vlastné autoportréty zo študentských čias. Návštevníci vernisáže ich mali možnosť porovnať so živým originálom - no vo verzii staršej o štyri desaťročia.
Diela aj v našom regióne
Možno poznáte mozaiku na nákupnom stredisku v Púchove, ktorá je tiež jeho dielom (vytvorené v r. 1976). Umelec sa totiž venuje aj monumentálno-dekoratínym realizáciám. Rozpätie výtvarných disciplín, ktorými vládne, je široké – od užitej grafiky a grafického dizajnu cez knižnú a časopiseckú ilustráciu, tempery, olej či nástenné maliarstvo až po reštaurovanie umelecko-historických pamiatok.
Samozrejme, Maloledničania sú hrdí, že J. Porubčin sa v roku 1969 stal autorom fresiek svätých Cyrila a Metoda v ich miestnom kostole. Jeho fresky Cyrila a Metoda zdobia od roku 1971 aj interiér kostola v susednej Veľkej Čiernej. Na jeho fasáde je aj Porubčinove sgrafito Mária Matka sveta. V prečínskom kostole sa zase v osemdesiatych rokoch podieľal na výzdobe obetného stola.
Bude vystavovať aj v Považskej Bystrici?
Akademický maliar Jozef Porubčin pôsobil v slobodnom povolaní aj vo viacerých zamestnaniach. Od roku 2003 pracuje v bratislavskom Národnom osvetovom centre.
V novembri, keď táto kultúrna ustanovizeň slávnostne vyhodnocovala celoslovenskú súťaž miestne noviny, venovala víťazom výtvarné diela renomovaných umelcov. Jedným z autorov bol aj Jozef Porubčin. Motívom obrazu bol reliéf hôr nad jeho rodnými Malými Lednicami.
A čo plány? „No – tie mám veľké. Okrem iných by som rád usporiadal v Považskej Bystrici pre svojich krajanov retrospektívnu výstavu svojich diel od detstva až po súčasnosť,“ avizuje šesťdesiatročný majster Jozef Porubčin.