PÚCHOV. Hostia neboli príliš veľkí, no tí, ktorí ich našli, mali z nich rešpekt a strach. V dvoch bytoch si hľadali útočisko korálovky. Ich prítomnosť majiteľov bytov poriadne zaskočila.
Hady skončili napokon v jednej z miestnych reštaurácií, kde budú pútať pozornosť, aj keď za sklom, naďalej.
Hady v paneláku
Prvého našli nájomníci vo svojom byte v posledný novembrový piatok. Had bol schovaný na WC. Majiteľka bytu zavolala „stopäťdesiatku“.
„Zavolali nám, že v byte na Moravskej ulici je had. Netradičný výjazd sme začali o 17.45 hodine. Hada našli majitelia bytu na WC. Keď tam zasvietili, schoval sa do časopisu na zemi. Nevedeli sme, či ideo korálovku alebo jedovatého korálovca. Mysleli sme, že ho schladíme hasiacim snehovým prístrojom a dáme do prineseného barela. Napokon však stačilo hada vyhnať z časopisu metlou a dať do vedra, ktoré nám požičala suseda,“ hovorí Tibor Zuzík, veliteľ zásahu.
To už hasiči vedeli, že rozdiel medzi sfarbením korálovky a korálovca im dal za pravdu, že ide o korálovku. Korálovcovi sa opakujú farby: žltá, červená, žltá, čierna... Korálovke: žltá, čierna, červená, čierna, žltá...
Zostal u hasičov
„Hada mala pôvodne vziať hliadka polície do Bojníc, ktorá bola na stanici dvakrát. No napokon zostal tri dni u nás,“ dodal Zuzík.
O dva dni neskôr našli v byte rovnaký druh hada Jurisovci. „Syn si šiel do skrinky po topánky. Červeno, čierno, žltý had meral asi tridsať centimetrov. Napadlo nám, či to nie je korálovec alebo korálovka. Zaklopali sme susedovi, ktorý hadov chová, či mu neušiel. Tvrdil, že nie, pretože on chová iné druhy,“ skonštatovala Alena Jurisová.
Had v sklenej fľaši skončil na mestskej polícii. „Ak by som bola doma sama, asi by som dostala infarkt,“ tvrdila žena.
Neboli jedovaté
Pri oboch prípadoch sa dostali k hadom aj mestskí policajti. Náčelník MsP v Púchove Jozef Čuraj nám potvrdil, že zasahovali 25. aj 27. novembra.
„Hady boli odchytené a zároveň sme zistili, že ide o korálovku, čiže nejedovatý druh plaza. Tento had nie je zákonom chránený a nepodlieha ani povinnosti mať naň certifikát CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Volali sme aj odborníkom do Bojníc, kde nám povedali, že odchytené hady sa chovajú voľne, a ich cena je päť až desať eur, čiže by sa im pre ne z Bojníc do Púchova ísť neoplatilo. Situáciu sme konzultovali s veterinárom i životným prostredím. Viem, že momentálne sú oba hady v jednej z reštaurácii v Púchove. Nepodarilo sa nám zistiť, ako sa dostali do bytovky,“ povedal náčelník púchovskej mestskej polície.
CITES
Je to medzinárodný dohovor, ktorý bol podpísaný dňa 3. marca 1973 vo Washingtone. Cieľom dohovoru je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všet-kých štátov sveta, tak aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením vplyvom bezohľadného získavania pre obchodné účely. V súčasnosti k nemu pristúpilo viac ako 160 krajín sveta. Približne 5-tisíc druhov živočíchov a 28-tisíc druhov rastlín je pod ochranou CITES. Na Slovensku je dohovor CITES uplatňovaný od roka 1992. Doklad musia mať chovatelia a vlastníci chránených živočíchov.
Čaká sa na legislatívu
„Novela zákona o veterinárnej starostlivosti ukladá majiteľom nebezpečných zvierat povinnosť registrovať svoje chovy na príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVSP). Čaká sa na vykonávací predpis, ktorého súčasťou bude aj zoznam nebezpečných živočíchov, ktorých majitelia budú povinní sa zaregistrovať. Pred registráciou na RVPS musí mať majiteľ písomné súhlasné stanovisko obce. Za zviera je vždy zodpovedný jeho majiteľ,“ povedal Ján Pastorek z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Púchov. V prípade úniku takéhoto zvieraťa RVPS uplatní postih voči majiteľovi, ak je známy.
Slovo chovateľky
Korálovka sedlatá (lampropeltis triangulum) je najčastejšie chovaný had v zajatí. Voľne sa vyskytuje od Kanady až po Ekvádor. Narastá až do dĺžky poldruha metra.
„Jej rast závisí od veľkosti terária na chov. Mne narástla až na meter šesťdesiatdva centimetrov. Stačí jej objemovo aj pol metra kubického. Vyhovuje jej izbová teplota, 20 - 25 stupňov. Nie je agresívna. Na mňa za desať rokov nikdy nezaútočila, čo je normálne pri užovkách červených a štíhlochvostých. Tie si takto bránia teritórium. V Austrálii ju väčšinou chovajú ako miláčikov, lebo požiera jedovaté hady, myši a podobne. Korálovka je ideálny had pre chovateľov začiatočníkov, ktorí nemajú s chovom žiadne skúsenosti,“ povedala chovateľka Janka Michalcová.
Nikto netuší, ako sa hady dostali do bytovky na Moravskej ulici. Nájomníci dúfajú, že ďalších neželaných návštevníkov už doma nenájdu.