POVAŽSKÁ BYSTRICA. Spoločne s Blühovou sa do galérie vrátila opäť fotografia. Významnú rodáčku si pripomenuli nielen výstavou Sociálne fotografie Ireny Blühovej.
Okrem nej sa v priestoroch galérie pri tejto príležitosti konalo vyhodnotenie fotosúťaže.
Autorka
Irena Blühová sa narodila v roku 1904 v Považskej Bystrici. Patrí medzi predstaviteľov modernej avantgardy, ktorí sa zapísali do dejín slovenskej i svetovej fotografie. Blühová je fotografka medzinárodného významu. Jej snímky sú v zbierkach galérií nielen na Slovensku. Jej diela videli návštevníci v Dessau, Weimare, Lipsku, Berlíne, Wroclawi...
Jedna z Blühovej sociálnych fotografií zastupuje jej meno v reprezentatívnej encyklopédii Encyclopedie Internationale des Photographes de 1839 á Nous Jours, kde je v spoločnosti piatich tisícov fotografov, vynálezcov, historikov a všetkých, ktorí ovplyvnili vývoj svetovej fotografie.
Spomenuli si na rodáčku
V galérii si autorkinou výstavou pripomínajú dvadsiate výročie jej úmrtia (1. decembra 1991). „Je to smutné výročie, ale, bohužiaľ, nedokázali sme si ju pripomenúť pri príležitosti jej narodenín. Urobili sme tak až teraz. Som rád, že galéria zareagovala na dielo a tvorbu významnej rodáčky,“ povedal kurátor výstavy Milan Mazúr.
Významná predstaviteľka svetovej fotografie študovala na vtedy vychýrenej škole umeleckej tvorivosti Bauhaus, v Dessau. Jediná škola v Európe, ktorá vychovala avantgardné talenty. Študovala u veličín, akými vtedy boli Peterhans, Kandinský, Albers. „Bohužiaľ, netrvalo dlho, prišla vojna, a školu obsadili. Vrátila sa do Bratislavy, kde založila kníhkupectvo. Bola ľavicovo orientovaná, a tak neprekvapilo, že sa stala spoluzakladateľkou denníka Pravda,“ dodal Mazúr.
Prepojenie literatúry a umenia
Blühová sa nezaujímala iba o literatúru. V kníhkupectve vystavovala diela osobností slovenskej modernej kultúry. Vystavovala aj diela jej manžela I. W. Kráľa.
„Mala veľký záber. Na sklonku života pracovala aj s deťmi. Fotografie, ktoré sú vystavené, pochádzajú z jej zbierky, ktorú venovala priateľovi Ambrózovi Gabčovi. Vďaka nemu ich môžu návštevníci výstavy vidieť tu, doma. Kolekcia je výtvarne a graficky veľmi príjemná a čistá ako jej fotografia v dvadsiatych rokoch,“ povedal ďalšie informácie o fotografke kurátor výstavy.
Súťaž pre fotografov
MG ART galéria pripravila celoštátnu súťaž a výstavu, ktorá bola tematicky zameraná na sociálnu fotografiu - Fotografia očami Ireny Blühovej. Záštitu nad podujatím prevzalo ministerstvo kultúry.
Cenu primátora mesta odovzdali Kataríne Petríkovej za fotografiu Pod zámkou. „Začala som fotiť asi pred štyrmi rokmi, na vysokej škole, keď sa mi dostala do rúk zrkadlovka. Neskôr som si kúpila vlastnú. Fotím, čo príde, nikdy predtým som nevystavovala, ani som sa nezúčastnila žiadnej súťaže,“ tvrdila víťazka. Dodala, že najradšej fotí momentky a jej kocúra.
Cenu MG ART galérie v kategórii žiaci si odniesla Klára Sadloňová za snímku Sáčok v pohybe. „Fotila som kamaráta, bežcov, fotografov. Skúšam to asi dva roky. Na fotoaparát som si našetrila niečo sama, niečo mi doložili rodičia,“ tvrdila deväťročná slečna, ktorá má najradšej v hľadáčiku svojho aparátu prírodu alebo historické pamiatky.
Cenu MG ART galérie v kategórii dospelí získal za súbor fotografií Jaroslav Ševčík. Ten fotografuje z ocenených účastníkov najdlhšie. „Zaujímajú ľudia. Sú mi najbližší. Preto sa snažím zachytiť ich mentalitu,“ povedal o svojej záľube Jaroslav. Na otázku, čo by určite fotiť nechcel, povedal: „Je to ťažká otázka. Ale zrejme by to bolo vtedy, ak by išlo niekomu o život a potreboval by pomôcť. Vtedy by som určite nedal prednosť fotografii pred záchranou života,“ skonštatoval Ševčík.
Výstava sociálnych fotografií Ireny Blühovej potrvá do 15. januára 2012.