POVAŽSKÁ BYSTRICA. Spoluprácu s rodičmi si pochvaľuje aj riaditeľka Janka Kurusová. Materská škola je zameraná na zdravý životný štýl.
Majú saunu, bazén, vonku ihrisko s preliezačkami. Všetko vo veľkej miere vďaka iniciatíve rodičov. Chýbal im len priestor pre loptové hry.
Nemali vhodné miesto
Problém mali v materskej škole s vhodným miestom pre jeho výstavbu.
„Všetko sa u nás točí okolo športových aktivít. Škôlka je však postavená v kopci a na výstavbu ihriska, ktoré nám chýbalo, nebol vhodný priestor. Rozmýšľali sme preto, ako to urobiť. Na terasu sme chodili radi, využívali sme ju aj doteraz. Nebolo tu však oplotenie, boli tu drsné dlaždice. Boli navyše nerovné. Výhodou bolo to, že je tu vždy sucho a svieti tu slniečko. Stále sme však museli na deti dávať pozor, aby sa im niečo nestalo. Nemali sme tak možnosť hrať sa s nimi,“ vysvetľuje riaditeľka.
Dobrý nápad
Jeden z otcov, Jaroslav Nikmon, hovorí, že s nápadom na vybudovanie ihriska na terase prišli učiteľky.
„Pôvodná predstava bola vybudovať takéto ihrisko vonku, ale potom prišiel návrh urobiť ho na terase. Výhodou je, že ihrisko je chránené pred prístupom cudzích osôb, ktoré by ho mohli ničiť a je urobené tak, že je pre deti bezpečné,“ hovorí Nikmon.
Na ihrisku je urobený umelý trávnatý povrch. „Vyšiel na 9700 eur. Mesto uhradí 3000 eur a ostatné pôjde z peňazí rodičovského združenia. Oplotenie ihriska, aby bolo pre deti bezpečné, zabezpečili rodičia sponzorsky,“ dodáva Kurusová.
Všetky bezpečnostné normy sú podľa nej splnené. „Chýbajú ešte malé detaily, ktoré treba dotiahnuť. Basketbalové koše, bránky a lopty,“ hovorí spokojná riaditeľka.
Rodičia sú veľmi aktívni
Spolupráca s rodičmi je výborná. „Podlahu v telocvični máme tiež vďaka rodičovským peniazom, aj dva komponenty na ihrisku vpredu. Sami prídu za nami a spýtajú sa, čo ešte potrebujeme. Aj sauna a bazén sa stavali čiastočne z rodičovských peňazí. Je to dobré, lebo napríklad po tom, čo začali učiteľky chodiť s deťmi do sauny, výrazne poklesla aj chorobnosť detí,“ vysvetľuje Kurusová.
Na výstavbe sa podieľalo aj mesto. „Prebrali sme na seba všetko technické zabezpečenie, to znamená vydanie všetkých povolení a následne aj finančné zúčtovanie celej stavby. Je tu však nadšená skupina rodičov, ktorá bola ochotná prispieť prácou a tiež rodičovské združenie malo finančnú spoluúčasť,“ hovorí primátor Karol Janas.
Peniaze, ktoré sa vyberú od rodičov, idú vždy na rozvoj zariadenia. „Vonku sa za posled-ných päť či šesť rokov vybudovali z rodičovských peňazí napríklad preliezačky, ale aj iné veci. Takýto prístup je dnes už nevyhnutný, inak by škôlky chátrali a ani naše deti by sa tu necítili dobre,“ dodáva Jaroslav Nikmon.