PÚCHOV. Predseda ekonomickej komisie Radoslav Varga hovoril pred schvaľovaní Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dani z nehnuteľnosti pre mesto Púchov iba o zmene pri dani z pozemkov.
Ročná sadzba za ostatné plochy sa dorovnala z pôvodných 0,25 percenta na výšku sadzby za záhrady, ktorá je 0,40 percenta zo základu dane.
List z Makyty
Primátor mesta Marian Michalec prečítal list akciovej spoločnosti Makyta, ktorá sa obracala na poslancov. „Na naše návrhy sme doposiaľ nedostali odpoveď. Dane, ktoré mesto vyrúbilo, sú likvidačné. Veríme, že v rámci schvaľovania nových VZN dôjde aj k zníženiu daňových sadzieb,“ písalo sa okrem iného v liste.
Dôležité zmeny došli pri návrhu, ktorý prečítal Miroslav Kubičár. „Pri tvorbe tohto VZN sme boli v rozpakoch. Zažili sme tvorbu uznesení, ktoré boli odobrené, či zásadne nahriaknuté prokurátorom, že nie sú v poriadku so zákonom. Členenie subjektov, ako ho máme vo VZN, je podľa zákona, no upozorňujú na ne niektoré objekty, ako napríklad Makyta,“ vysvetľoval poslancom Miroslav Kubičár.
Podstatné zmeny
Kubičár navrhol zlúčiť v dani zo stavieb všetky body u jednotlivých typoch stavieb. Za všetky priemyselné stavby, stavby slúžiace energetike, stavebníctvu, stavby využívané na skladovanie vlastnej produkcie, vrátane stavieb na vlastnú administratívu zaplatia majitelia 6,40 eura za meter štvorcový. Ide aj o časť mesta tvorenej ulicou Streženická cesta, ktorá je areálom podnikateľských aktivít podľa územného plánu mesta. V tejto časti mesta sa platilo 4,30 eura za meter štvorcový. Viac zaplatia aj poplatníci, ktorí doteraz platili za tieto stavby 3,10 eura.
Za stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administráciu, súvisiacu s ostatným podnikaním a zárobkovou činnosťou sa bude platiť v Púchove 5,20 eura za meter štvorcový ročne. VZN poteší živnostníkov, ktorí majú stavby na Höeningovom námestí a na Župnom námestí, ktorí zaplatia menej. Ostatní už viac. Rozdiel bude od 0,20 eura po 2,10 eura.
Za ostatné stavby bude taktiež rovnaká daň – 4.60 eura za meter štvorcový ročne.
Opäť budú spokojnejší živnostníci z už spomenutých námestí, ktorí platili šesť euro. Ostatní platili 3,10 eura ročne.
Dôvody
Jána Riška zaujímalo, čo bolo dôvodom na zmenu u poplatkov za ostatné plochy. „Táto daň bola špeciálne nízka. Rozdiel vo výbere dane bude minimálny,“ informoval ho Varga.
Väčšia debata sa rozprúdila okolo dane zo stavieb. „Rozdiel dane medzi skupinami podnikateľských subjektov v rovnakej kategórii je príliš veľký. V čase hospodárskej krízy by sme k tvorbe VZN tohto charakteru mali pristupovať zodpovednejšie. Ide o udržiavanie a nie znižovanie zamestnanosti,“ skonštatovala poslankyňa Eva Kvocerová.
„Práveže týmto návrhom sme vyriešili rozdiely, na ktoré sa poukazovalo. Vyriešili sme to, čo sa kritizovalo v minulosti,“ oponoval jej Kubičár.
Kvocerovej sa nepáčilo, že podnikateľov o tomto zámere nik dopredu neoboznámil. „Podnikateľská obec sa nemala možnosť s návrhom oboznámiť a vyjadriť sa k nemu či zahájiť otvorenú diskusiu. Materiál mal byť pripravený v rámci tých, ktoré boli pripravované na zastupiteľstvo,“ argumentovala Kvocerová.
Naplnenie mestskej kasy
Miroslav Kubičár skonštatoval, že takto nemusí mesto čeliť súdnym sporom. „Ak by sme k týmto krokom neustúpili, mohli by sme reálne ohroziť mestský rozpočet. Ak nedokážeme vybrať dane, môžeme zabudnúť na budovanie infraštruktúry, opravy chodníkov... Hranica dane je upravená uvážlivo, aby nebol výber daní nižší, ako v roku 2010,“ dodal Kubičár.
„Chápem dôvod zjednocovania dane i nutnosť naplniť mestskú kasu. Tento krok bol riešený narýchlo. Znevýhodnia sa podnikatelia v regióne, ich daň sme dali na strop v Púchove i na Slovensku. Je to bez analýzy a zdá sa mi to rizikové. Motivácia drobnejších podnikateľov je ohrozená. Môžu nám začať z mesta odchádzať, a tým by sa zvýšila aj nezamestnanosť,“ povedal Riško.
Podľa poslanca Vargu sa vyššie zaťaženie nebude týkať mnohých podnikateľov. „Kompletné Dvory, Moravská ulica. Tam sa daň nemení. Ide o časť podnikateľov, ktorí podnikajú v domoch či nebytových priestoroch,“ tvrdil Varga.
„Naplniť rozpočet je dôležité, ale nie za každú cenu. Musíme nájsť prostriedky na rozvoj mesta, šport, kultúru či vzdelanie, vývoz smetí. Ale budú to chápať aj podnikatelia?“ spýtal sa Riško. Štrnásti poslanci boli pri hlasovaní návrhu VZN o dani z nehnuteľnosti za, dvaja proti.
„Osobne som presvedčený, že členenie podnikateľov podľa ulíc bolo spravodlivé. Nie sme jediní na Slovensku, ktorí takýmto spôsobom daň upravovali. Nie všetci mali možnosť prísť k majetku za zvýhodnených podmienok oproti tým, ktorí museli začať od základov. Nie všetci sa dostanú aj dnes k rôznym zvýhodneniam od štátu. Preto bolo podľa ma predošlé nariadenie spravodlivé. Ak bol rozdiel medzi podnikateľmi v konkrétnej oblasti sto percent, bolo to reflektovanie práve tých skutočností,“ povedal po hlasovaní poslancov primátor Marian Michalec.