POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pod stromčekom tak môžu nájsť ratolesti všeličo, no najčastejším zvieracím darčekom býva pes. Majitelia myslia na detskú radosť, ale nemali zabúdať aj na niektoré povinnosti voči novému prírastku do rodiny.
Pre psíkov sa musí nájsť vyvážená strava. Granule pre šteniatka, mäso z hydiny či hovädzina, ovsené vločky a cestoviny. Bravčové mäso nerobí v žalúdkoch šteniatok dobrotu,“ tvrdí veterinár Jaroslav Žuffa.
Zvieratá a choroby
„Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť jeho vakcináciu a revakcináciu proti besnote podľa vakcinačnej schémy výrobcu použitej vakcíny, udržiavať ho v imunite a zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb“. Túto povinnosť ukladá chovateľom novelizovaný zákon o veterinárnej starostlivosti č. 39/2007 - hovorí Ján Pastorek z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Púchov. Očkovanie psov a mačiek proti besnote zabezpečujú súkromní veterinárni lekári.
Psov treba očkovať proti besnote pravidelne podľa použitej vakcíny v jedno až dvojročných intervaloch.
Prvú vakcináciu u šteniatok je potrebné vykonať vo veku troch mesiacov. Očkuje sa aj proti psinkovému komlexu. Vtedy sa môže pes preočkovať kombinovanou vakcínou, ktorá vytvára imunitu i proti besnote,“ hovorí Juraj Žuffa.
Zákerná choroba
Besnota je prudko a skoro bez výnimky smrteľne prebiehajúce nákazlivé ochorenie všetkých teplokrvných zvierat, prenosné aj na človeka a prejavujúce sa príznakmi zápalu mozgu a miechy.
Pôvodcom je vírus besnoty, ktorý sa nachádza v mozgu chorých zvierat a slinných žľazách. Vírus sa najčastejšie dostane do tela pri pohryznutí besným zvieraťom, pretože sa vylučuje prakticky iba slinami chorého zvieraťa. Po poranení sa vírus šíri nervami do mozgu. V dôsledku toho sú pozorované poruchy správania, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy. Choré zviera môže byť zúrivé, stráca plachosť, bezdôvodne útočí. Ochrnutie hltanových svalov spôsobuje neschopnosť prijímať potravu a slintanie. Zviera v dôsledku ochrnutia uhynie udusením.
Besnota je neliečiteľná choroba, preto treba mať proti nej svojich domácich psov a mačky preventívne zaočkované
Zákon a prevencia
V prípade poranenia človeka domácim zvieraťom je treba vyhľadať lekára. Ten si vyžiada potvrdenie o veterinárnom vyšetrení a vakcinácii zvieraťa proti besnote. Tieto vyšetrenia tiež vykonávajú súkromní veterinárni lekári.
Zákon o veterinárnej starostlivosti pamätá aj na takéto prípady, keď nariaďuje vlastníkovi alebo držiteľovi zvieraťa povinnosť zabezpečiť bezodkladne veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka.
Vďaka pravidelnému očkovaniu psov a mačiek, ako aj letecky vykonávanej orálnej vakcinácii voľne žijúcich mäsožravcov sa besnota na Slovensku v posledných rokoch nevyskytuje.