ILAVA. Svedčiť dnes mal Mikuláš Černák, ktorý to však odmietol. "Nepoznám obžalovaných, neviem nič o ich trestnej činnosti, bol som aj kontaktovaný, ako mám v tejto veci vypovedať. Vypovedať nebudem," povedal.
Ďalšími svedkami sú údajný šéf východoslovenského podsvetia Branislav Adamčo a Miloš Uriga, jeden z vodcov vzbury v leopoldovskej väznici. Ten je podľa Adamča aj utajeným svedkom procesu a vraj svedčí krivo. Obaja vypovedali, že žiadneho z obvinených nepoznajú. Sýkorovci sú obvinení zo zosnovania organizovanej skupiny.
V celách obžalovaných boli údajne nainštalované informačné technické prostriedky. Tie si dnes mali traja svedkovia vypočuť. Podľa Adamča bolo však ich použitie vopred naplánované. "Uriga mal vypovedať ako utajený svedok, že sa rozprávame cez okná a vyprovokovať obžalovaných, aby sa bavili o trestnej činnosti," tvrdil. Poukázal pritom na skutočnosť, že Černák, Uriga a jeden zo sýkorovcov boli vo vedľajších celách. Za celým procesom podľa neho stojí Mikuláš Černák, ktorý má mať konflikt s členmi skupiny sýkorovcov.
Uriga uviedol, že na jeho vypovedanie pred súdom nemal Mikuláš Černák žiadny vplyv.
Pojednávanie má pokračovať v utorok 20. decembra na Špecializovanom súde v Pezinku.
Podľa obžaloby niektorí členovia skupiny vylákali pod zámienkou dodania dávky drogy mladého muža k jazeru Guláška pri Senci, kde ho spolu s jeho priateľkou s výkrikmi "polícia" spútali a previezli na iné miesto a potom bili. Od jeho brata údajne telefonicky žiadali výkupné dva milióny Sk (66,3 tis. eur). Po prísľube brata, ktorý bol v zahraničí, že peniaze skúsi zohnať, dvojicu zviazali a odišli. Ďalší skutok súvisel s mužom, ktorý vraj bol dílerom drog v Modre a nútili ho k plateniu ochrany päťtisíc Sk (165 eur) a pokuty 200-tisíc Sk (6,6 tisíca eur) za to, že ešte neplatil. Peniaze nezohnal, údajne mu zapálili auto. S podpálenými dverami skončil podľa obžaloby majiteľ fitnescentra v Senci, ktorého údajne nútili k plateniu za ochranu a dlhovali mu nezaplatené vstupy do posilňovne, kde chodili cvičiť. V kauze figuruje aj predávanie falošných diaľničných nálepiek rôznym odberateľom, pričom podľa žalobcov vznikla škoda 1,1 milióna eur. Údajne sa pokúsili na objednávku zbiť jedného Rakúšana a zapálili aj auto v Senci. Našiel sa u nich aj nelegálny granát, hlaveň, náboje, u dvoch obžalovaných konope. Ďalší údajne falšoval kolky. V jednotlivých skutkoch v obžalobe figurujú rôzni obžalovaní.
Polícia desiatich členov skupiny zatkla v Bratislave, Senci a Pezinku vo februári 2010, deviati vtedy skončili vo väzbe. Údajný šéf je dodnes na úteku. Skupina sýkorovcov je pomenovaná podľa jedného z prvých mafiánskych bosov v novodobej histórii Slovenska - Miroslava Sýkoru. Väčšine hrozia v prípade uznania viny tresty odňatia slobody od 20 do 25 rokov, niektorým aj doživotie.