3.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Odkanalizovanie sa týka štyroch obcí doliny, Papradna, Brvnišťa, Stupného a Jasenice. Projekt je financovaný z prostriedkov Európskej únie, štátneho rozpočtu a Považskej vodárenskej spoločnosti (PVS).
Postaví sa 32 kilometrov gravitačnej stokovej siete, takmer dvetisíc prípojok a štyri čerpacie stanice.
Naväzujú na iné projekty
Ján Balušík, generálny riaditeľ PVS, hovorí, že ide o veľkú a veľmi dôležitú investíciu, ktorá výrazne pomôže životnému prostrediu. Predchádzali jej iné projekty.
„Kanalizácia v doline nadväzuje na už dokončenú stavbu čistiarne odpadových vôd a kanalizačný systém v Považskej Bystrici. Boli financované z fondov EÚ a dokončené v roku 2007,“ vysvetľuje Balušík. Dodáva, že aj po napojení doliny bude v čistiarni ešte dostatočná rezerva.
Lepšia kvalita pitnej vody
Po napojení domácností by sa mala zlepšiť kvalita vody v studniach. Ochrana životného prostredia je tu namieste aj z iných dôvodov. „Potrebnosť budovania kanalizácie v tejto doline je podmienená tým, že oblasť leží v chránenej vodohospodárskej oblasti Kysuce-Javorníky,“ vysvetľuje Pavel Petrík, prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici.
Existujú aj iné dôvody. „Vo flyšovom pásme je veľký problém navŕtať vodný zdroj, ktorý by bol celoročne stabilný a stačil by pre zásobovanie obcí pitnou vodou. Z tohto dôvodu má väčšina občanov vybudované súkromné gravitačné vodovody alebo vlastné studne pozdĺž rieky Papradnianky. Po vybudovaní kanalizačného zberača sa maximálne eliminuje unikanie splaškov do podzemia a tiež podzemných vôd. Zabráni sa tak aj znehodnocovaniu vody v studniach, ktoré slúžia ako zásobáreň pitnej vody,“ uvádza iný dôvod Petrík.
Dodáva, že by preto malo byť samozrejmosťou a povinnosťou, aby sa občania napojili na zberač. „I keď majú vybudované a skolaudované žumpy, prípadne vlastné čističky. Týmto sa oveľa viac totiž eliminuje nebezpečenstvo znečisťovania vôd,“ tvrdí Petrík.
Podmienky EÚ a napájanie
Slovensko navyše, keď vstupovalo do Európskej únie, podpísalo prístupové dohovory. V rámci nich sa zaviazalo aj k tomu, že do konca roka 2015 bude mať vybudovanú kanalizáciu vo všetkých obciach a mestách nad 2000 obyvateľov, inak hrozia sankcie.
Projekt sa pripravoval päť rokov. Ján Balušík z PVS hovorí, že ešte v tejto fáze chodili po ob- ciach, aby nadviazali spoluprácu so starostami a neskôr robili aj zhromaždenia občanov, kde vysvetľovali, prečo sa kanalizácia buduje a jej princíp. Napojenie čo najväčšieho počtu domácností je aj podľa Balušíka dôležité. „Musíme realizovať 1800 prípojok, čo nie je málo. Ide o veľkú investíciu a ľudia sa musia napojiť, pretože keby k tomu nedošlo, cieľ projektu by sa nesplnil. Rozdali sme im aj zmluvy o budú- cich zmluvách, ešte predtým, než sme začali stavať, aby sme vedeli dať dohromady, aký počet domov sa bude napájať. Zmlúv máme podpísaných asi 1700,“ hovorí Balušík.
Dodáva, že na odbyte PVS majú vytvorené miesto, kde sa môžu ľudia ešte stále prihlásiť. „Ešte nie je neskoro. Kto sa prihlási pred dokončením stavby, ušetrí si čas aj nepríjemné behanie pri vybavovaní rozkopávok a iných administratívnych vecí,“ dodáva Balušík.
Postup prác
Počasie stavbárom prialo, preto sa práce darilo realizovať rýchlo. „Dokázali sme urobiť 26 percent z plánovaných prác za tri mesiace od začatia stavby. Robí sa vo všetkých obciach naraz. Zmluvný termín dokončenia je 30. 7. 2013,“ hovorí za zhotoviteľa diela Jozef Hric. Vybudovať sa má 32 kilometrov gravitačnej stokovej siete, ktorá je rozdelená po jednotlivých obciach, z čoho už je väčšina hotová, 1882 kanalizačných prípojok rozdelených do jednotlivých stôk a štyri kusy čerpacích staníc, tri v obci Stupné a jedna v obci Papradno.
V doline sa museli počas tohto roka vyrovnať ľudia s problémami pri doprave, rozkopaná bola totiž hlavná cesta cez dolinu. Mnohé práce vykonávala technika. Na stavbe pracuje v rámci celého združenia 15 riadiacich pracovníkov a 66 robotníkov, asi 40 kusov väčšej techniky i drobná technika.
Ťažšie ich len čaká
Ťažšie časti majú stavbári ešte pred sebou. „Náročnejšia práca s množstvom ručne vykonávaných výkopových prác nás ešte len čaká. To sú najväčšie komplikácie. Sú to prípojky, ktoré idú od hlavného zberača smerom k domom. V zemi sa nachádzajú už iné siete, takže sa tu nedá pracovať s mechanizáciou. Budeme tak robiť osemdesiat percent. Pôjde to pomalšie, ale musíme tam nasadiť taký počet ľudí, aby sme to stihli,“ hovorí Hric.
Zhotoviteľom diela je združenie Papradnianska dolina TUCON-LSS-VODEKO.