POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vydalo 10. novembra zákaz zakladať a udržiavať otvorené ohne. Zákaz sa týkal lesov pri ich využívaní verejnosťou na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme.
O jedenásť dní neskôr zdieľali toto nariadenie aj hasiči. Ministerstvo svoje rozhodnutie 23. novembra zrušilo, o šesť dní podobne reagovali aj hasiči.
Trvalý zákaz
Podľa zákona o lesoch na lesných pozemkoch trvale zakázané zakladať alebo udržiavať otvorené ohne. Zákon sa nevzťahuje na obhospodarovateľov lesa pri zabezpečovaní hospodárenia v lese a využívania ostatných lesných produktov.
„Je to tak. Zákaz je pre fyzické osoby trvalý celoročne. Právnické a fyzické osoby, ktoré podnikajú na lesných pozemkoch, napríklad pri ťažbe dreva, používajú pri technológii ťažby spaľovanie haluziny. Musia preto požiadať okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) o povolenie. Povolenie na túto činnosť sa vydáva na pol roka a stanovíme podmienky, na základe ktorých môžu haluzinu spaľovať,“ povedal Pavol Uriča, vedúci oddelenia požiarnej prevencie OR HaZZ v Považskej Bystrici.
Podmienky určujú VZN
O tom, či sa môže v obci či meste takýto odpad, určujú príslušné všeobecne záväzné nariadenia (VZN), svoje miesto v nich má aj úrad životného prostredia.
„Intraviláne obcí a miest zákon túto problematiku až tak nerieši. Problém býva „ošetrený“ v príslušnom VZN. Zákon hovorí pri takejto činnosti, že občan povolenie na pálenie nepotrebuje. Hasiči môžu vydať iba usmernenie, ktoré je publikované v miestnej tlači, periodikách či vyhlásené v rozhlase. Usmernenia sa týkajú povinností, ktoré sú obsiahnuté v paragrafe číslo 14, zákona 314 o ochrane pred požiarmi. Jednou zo základných podmienok je, že občan si má počínať tak, aby nemohlo dôjsť k požiaru, prípadne jeho rozšíreniu,“ upresňuje Uriča.
Tolerancia funguje
Nie všetko lístie sa dá kompostovať. Kompostoviská však v obciach i mestách chýbajú. Lístie či konáre sa pália voľne. Na pristavenie a vysýpanie kontajnerov, do ktorých sa predtým takýto odpad sypal, nemajú mestá a obce finančné prostriedky.
„Prípady, kedy by sme mali výjazdy kvôli páleniu lístia, sme v poslednom čase nezaznamenali. Možno aj kvôli zákazu,“ hovorí riaditeľ OR HaZZ v Považskej Bystrici Zdeno Tarabík.
„V mestských častiach Považskej Bystrice volávajú nespokojní občania, ktorým pálenie vadí, mestskú políciu. Tá rieši potom problém ako porušenie príslušného VZN. V obciach však mestskú či obecnú políciu nemajú, a tak musí problém vyriešiť starosta,“ dodáva Tarabík.
V obciach funguje tolerancia voči takejto likvidácii odpadu, pretože sa ho takto zbavuje väčšina ľudí.
„Nahlásia to iba vtedy, ak je oheň príliš blízko objektu, v ktorom majú uložené napríklad seno, alebo suché rezivo,“ skonštatoval riaditeľ OR HaZZ v Považskej Bystrici.