POVAŽSKÁ BYSTRICA. Novela zákona nadobudla účinnosť od 1. novembra 2011. Už počas prvého mesiaca jej platnosti považskobystrický okresný súd odsúdil už šesť vodičov.
V rámci kraja bolo odsúdených dvanásť vodičov.
Prísnejšie sadzby pre cyklistov
Základnou povinnosťou vodiča je viesť motorové či nemotorové vozidlo v spôsobilom stave. Akékoľvek množstvo alkoholu alebo iných návykových látok znižuje pozornosť.
Pokute sa nevyhnú ani cyklisti či vodiči iných nemotorových vozidiel. Ak pri kontrole vinníkovi zistili menej ako 0,4761 mg (1 promile) etanolu na liter vydýchnutého vzduchu, hrozí mu pokuta do 50 eur, pri vyššej hodnote je sankcia prísnejšia.
Vodiči môžu ísť aj pred súd
Prísne sankcie čakajú aj vodičov motorových vozidiel. Či nafúkajú pod jedno alebo nad jedno promile, bude im zadržaný vodičský preukaz a pokračovanie podľa nameranej hodnoty buď v správnom konaní alebo na súde. Správne konanie čaká vodiča v prípade, ak mu namerali menej ako jedno promile. V prípade vyššej hodnoty už čaká vinníka obvinenie a súd. „Prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa podľa novely Trestného zákona, účinnej od 1. 11. 2011, dopustí ten, kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku. Páchateľ môže byť potrestaný odňatím slobody až na jeden rok,“ vysvetlil hovorca krajského súdu Roman Tarabus.
Rozsudok
Na rozsudok pritom páchateľ nečaká dlho. Môže byť odsúdený už na druhý deň. „Trestný poriadok umožňuje, aby bol páchateľ v takzvanom superrýchlom konaní do 48 hodín od jeho zadržania postavený pred súd, ktorý následne rozhodne o obžalobe. Je to možné v prípadoch, keď bola podozrivá osoba zadržaná pri páchaní prečinu alebo bezprostredne po ňom. Takýto postup však môže byť použitý iba pri prečinoch, na ktoré zákon stanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou neprevyšujúcou päť rokov,“ upresnil hovorca.
V takomto konaní okresné súdy v našom kraji riešili v novembri dvanásť vodičov, ktorí boli pod vplyvom alkoholu. Najviac z nich bolo v pôsobnosti považskobystrického okresného súdu - v novembri šesť, ďalších šesť odsúdil v decembri a v januári do trinásteho jedného vodiča.
V superrýchlom konaní bol odsúdený aj vodič zo Štúrova, ktorý spôsobil dopravnú nehodu 27. decembra v Púchove pri Matadore. Pri dychovej skúške mu namerali takmer 4 promile. O dva dni neskôr, 29. decembra, už poznal trest za svoje konanie. „Súd mu uložil trest odňatia slobody v trvaní jeden rok so skúšobnou dobou 2 roky a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá na dobu 60 mesiacov,“ dodal Tarabus.