Predtým, ako začneme, čo je to pupočníková krv? V čom spočíva jej význam?
- Pupočníkova krv je krvou novorodenca, ktorá ostáva v placente a v cievach pupočníkovej šnúry po pôrode. Obsahuje viacero typov kmeňových buniek, ktoré sa už následne počas života v organizme nikdy nevyskytnú. Ide o to, že v prenatálnom období počas vnútromaternicového vývoja sa organizmus vyvíja zo základných – nešpecifikovaných buniek, tzv. kmeňových. Tie sa neskôr premenia napríklad na svalové, nervové, kožné či iné bunky. Unikátnosť kmeňových buniek z pupočníkovej krvi je teda zrejmá. V súčasnosti sa z pupočníkovej krvi pre medicínu najviac využívajú krvotvorné bunky, ale veľké možnosti sa otvárajú v oblasti regeneratívnej medicíny, kde kmeňové bunky môžu pomáhať obnove poškodených častí organizmu.
Je záujem o odber pupočníkovej krvi? Môžete to porovnať s minulými rokmi?
- Faktom je, že veľa rodičiek sa o problematiku aktívne zaujíma. Je však pravdou aj to, že počet realizovaných odberov mierne klesá, nakoľko odber a uskladnenie sú spojené s finančnou úhradou a finančná situácia obyvateľstva sa zhoršuje. Určitý vplyv však nepochybne majú aj niektoré polopravdy a mýty, ktoré sa niekedy médiami a internetom šíria medzi ľudí. Tehotné ženy sú veľmi citlivé na akékoľvek pochybné informácie a niekedy reagujú negatívne aj na najmenšiu pochybnosť.
Spomínate mýty, ktoré sú najčastejšie?
- Určite je to mýtus o tom, že odber, resp. jeho množstvo, nemôže postačiť na liečbu dospelého človeka. Pritom priemerný odber na Slovensku je použiteľný pre pacienta s hmotnosťou 70 kg a kvalita slovenských odberov vôbec patrí, z hľadiska bunečnosti a čistoty, k najvyšším v Európe.
Je teda odobraté množstvo pupočníkovej krvi dostačujúce na využitie? Aj pre dospelého človeka?
- Priemerný odber určite násobne prevyšuje potreby pre liečbu dieťaťa a v drvivej väčšine postačuje aj na liečbu dospelého človeka. A v prípade, ak by bol odber menší, je možné ho kombinovať s inými zdrojmi krvotvorných buniek, ktorými sú kostná dreň alebo periférna krv.
Na čo sa vlastne pupočníková krv dá v liečebnom procese využiť?
- Začnem tým, na čo sa určite využívať nedá. Logicky sú to vrodené choroby. Momentálne sa najviac využíva pri transplantáciách v prípade liečby hematologických onkologických ochorení, čiže rôzne typy leukémií, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, poruchy krvotvorby a imunity. Dohromady viac ako 80 typov ochorení. A prebiehajú veľmi intenzívne štúdie v oblasti regeneratívnej medicíny, kde kmeňové bunky pomáhajú obnoviť poškodené časti organizmu.
Bola už pupočníková krv použitá aj na Slovensku?
- Áno – máme tu dva prípady vlastného použitia, 5 prípadov použitia pre súrodenca a 16 prípadov, kedy bola použitá pupočníková krv z verejného registra pre pacientov v zahraničí. Dôležité je povedať, že pupočníková krv môže zachrániť život dieťaťa. Bunky z nej získané sú mladé a čisté, nezaťažené chorobou. Pokiaľ je vo vlastníctve rodičov, môže byť kedykoľvek použitá a nemusí sa čakať na vhodného darcu. Pričom, napr. súrodenecká zhoda sa pohybuje okolo 25%, čo je vysoké číslo.
Kde sa môžu ženy v prípade záujmu dozvedieť viac informácií?
- Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť považuje odber pupočníkovej krvi pri pôrode za bezpečný a nijako nezaťažujúci rodičku ani dieťa. Preto gynekológovia poskytujú v ordináciách rodičkám všetky potrebné a pravdivé informácie. Mnoho informácií je aj na internete – napríklad nový portál www.pupocnikovakrv.sk považujem za veľmi seriózny a dobrý zdroj informácií.
Poradili by ste niečo budúcim mamičkám ohľadne odberu pupočníkovej krvi?
- Úlohou lekára – gynekológa je v tejto oblasti najmä snaha poskytnúť rodičke čo najviac serióznych a odborne podložených informácií, čo aj drvivá väčšina gynekológov robí. Určite by som vo všeobecnosti doporučil, aby sa neriadili názormi „expertov“ z internetových diskusií a neverili všetkému, čo sa píše a vysiela v médiách, ale aby sa poradili najmä so svojím gynekológom.
Autor: Viktória Vasilenková