DUBNICA NAD VÁHOM. Už dlhší čas majú viaceré samosprávy v našom kraji problémy s vývozom odpadu, resp. jeho skládkovaním. Skládka Luštek má obmedzenú kapacitu, preto odpad sa vozí na vzdialenejšie skládky, čo je pre ne ekonomicky nevýhodné.
Problém by malo vyriešiť vybudovanie ďalšej kazety na Lušteku. Vydržať by mala dvadsať až dvadsaťpäť rokov.
Dlhý proces
O šiestej zmene územného plánu, ktorá sa týka Lušteku, sa v Dubnici hovorilo už dlhší čas. Mala dosť oponentov najmä z radov environmentalistov. Poukazovali najmä na blízkosť záplavového územia Váhu. Tieto pripomienky odzneli aj pri verejnom prerokovávaní. Nepresvedčili ich ani stanoviská odborných orgánov. „Skládka bola povolená v území, ktoré nebolo vhodné, sú tam vysoké stavy podzemných vôd, zásoby kvalitnej podzemnej vody. Taktiež sa nachádza v tesnej blízkosti záplavového územia. Je tam síce protipovodňová hrádza, avšak jej kvalita nebola preskúmaná,“ povedala Danka Palkechová zo združenia Dubnická EIA.
Rozšírenie súčasnej skládky podľa nich nemotivuje ostatných obyvateľov nášho kraja, aby viac separovali. „Zdá sa nám to nevhodné z hľadiska environmentálneho aj etiky. Prečo zaťažovať jedno územie veľkým množstvom odpadu? Pritom mesto je veľmi dobré v triedení odpadu. Takýmto spôsobom nie sú obyvatelia iných regiónov motivovaní, aby riešili množstvo odpadu iným spôsobom. Podľa nás bol nedostatočne posúdený aj nulový variant, čiže nedostatočne sa vyhodnotili iné možnosti skládkovania v regióne,“ dodala Palkechová.
Pre mesto je to výhodné
Dubnica nad Váhom je tridsaťpercentným akcionárom skládky. Z toho pre ňu plynú aj určité výhody. Ako uviedol primátor mesta Jozef Gašparík, vďaka financiám, ktoré mesto ako akcionár dostávalo, mali občania nižšie poplatky za vývoz odpadu. „Napríklad v roku 2009 sme ako akcionár dostali viac ako tristotisíc eur, čo sa premietlo aj do poplatkov. Tie sa štyri roky nezvyšovali,“ upozornil.
„Skládka Luštek je jednou z riadených a monitorovaných skládok na Slovensku, ktorá má najlepšie parametre a v posledných rokoch sa zaťaženie na životné prostredie dokonca znížilo,“ doplnil. Jej rozšírenie vyrieši problémy s odpadom pre mesto minimálne na dvadsať rokov.
Kedy bude kazeta hotová?
Zmena územného plánu umožní rozšíriť skládku od 7,5 hektára. Kapacita novej kazety bude do 950-tisíc až milión metrov kubických, čo by mohlo vydržať na dvadsať až dvadsaťpäť rokov v závislosti od množstva dovážaného odpadu. „Skládka bude pokrývať okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica a Ilava,“ informoval prevádzkový riaditeľ spoločnosti Mário Pedersen Slavomír Faško.
S tvrdeniami environmentalistov nesúhlasí. „Posudzovali sa všetky možnosti vplyvu hladiny podzemnej vody, monitorovaná je aj stará kazeta, takže je sledovaná kulminácia podzemnej vody. Aj v minulosti sa riešilo modelovanie, keby došlo k storočnej alebo tisícročnej vode. Bolo jednoznačne dokázané, že stará i nová kazeta sú mimo záplavového územia.“
S budovaním novej kazety by chceli začať tento rok. Ako ďalej Faško povedal, predpokladajú, že územné rozhodnutie by mohli dostať v marci - apríli, stavebné povolenie v septembri a v októbri by mohla začať výstavba. „Ak všetko dobre pôjde a bude vhodné počasie, práce by sme mohli ukončiť ešte tento rok,“ vysvetlil.
Súčasťou skládky by mala byť aj kompostáreň biologického odpadu. Podľa Faška je však dôležité, či by ju obce v okolí chceli využívať. „Ak bude záujem, bude vybudovaná,“ doplnil.
Prístupová komunikácia
Už v minulosti sa obyvatelia Bolešova, cez ktorý prechádzali nákladné autá s odpadom, vzbúrili. Otrasy z vozidiel podľa nich ohrozovali domy, ohrozená bola aj bezpečnosť chodcov. Požadovali, aby bol pre vozidlá vyriešený iný prístup na skládku. Objavili sa informácie, že prevádzkovateľ skládky chce spolu s ďalšou firmou, ktorá je v tejto lokalite, vybudovať novú cestu, ktorá by centrum Bolešova obchádzala.
Starosta obce Martin Rác potvrdil, že územný plán obce s takýmto variantom počíta. „Áno, bolo by to v súlade s územným plánom, avšak zatiaľ sme žiadosť od investora nedostali, takže je predčasné sa vyjadrovať k tejto stavbe,“ dodal.