POVAŽSKÁ BYSTRICA. Osobitné označenie vozidla vydávali do 31. decembra 2008 vtedajšie krajské úrady. Platnosť majú do konca tohto roka.
Držitelia môžu o výmenu za parkovací preukaz požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).
O výmenu treba požiadať
O parkovací preukaz treba písomne požiadať na úrade práce v mieste trvalého bydliska držiteľa osobitného označenia. „K výmene osobitného označenia vozidla treba, okrem žiadosti, priložiť pôvodné označenie osobného motorového vozidla 01, občiansky preukaz a fotografiu (3 x 3 cm). Tlačivo žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) je k dispozícii na úrade, alebo je ho možné stiahnuť z internetovej stránky ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny alebo úradu. Ak má žiadateľ všetky potrebné doklady, vymeníme mu preukaz na počkanie,“ hovorí Alena Húdeková z považskobystrického úradu práce.
Zmeny
Zdravotne postihnutí občania, ktorí zatiaľ parkovací preukaz nevlastnia, ale majú oň záujem, môžu o jeho vyhotovenie požiadať ÚPSVaR v mieste trvalého bydliska. Získanie nového parkovacieho preukazu je teraz už menej administratívne náročné.
„V minulosti sa okrem lekárskeho posudku vypracovával aj posudok na účely parkovacieho preukazu a následne na to sa vyhotovilo rozhodnutie. Od 1. 7. 2011, kedy nadobudla platnosť novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu, sa už posudok na účely parkovacieho preukazu nevyhotovuje. Po predložení žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu a lekárskeho nálezu musí byť realizovaná lekárska posudková činnosť najneskôr do 30 dní. Rozhodnutie sa musí urobiť do pätnástich dní odo dňa vydania lekárskeho posudku, ktorý vypracuje posudkový lekár ÚPSVaR,“ konkretizuje postup Húdeková.
Kto má na preukaz nárok?
Nárok na parkovací preukaz majú podľa zákona tí zdravotne postihnutí, ktorí sú podľa lekárskeho posudku odkázaní na individuálnu prepravu, alebo majú praktickú či úplnú slepotu oboch očí.
V Považskej Bystrici evidujú asi 660 žiadateľov o parkovací preukaz, ktorí boli zaevidovaní ešte do roka 2008 na krajskom úrade v Trenčíne.
Samozrejme, ak má žiadateľ záujem nielen o parkovací preukaz, ale aj o niektoré peňažné príspevky a potvrdí sa, že miera funkčnej poruchy u neho je najmenej päťdesiat percent, musí úrad práce vyhotoviť komplexný posudok. V ňom sa určí miera funkčnej poruchy žiadateľa, odkázanosť na individuálnu prepravu, či na sprievodcu a návrh druhu peňažného príspevku na kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia. „Na peňažné príspevky na kompenzáciu nevzniká automaticky právny nárok, čo znamená, že ich možno poskytnúť až po splnení všetkých zákonných podmienok,“ dodáva Alena Húdeková.