POVAŽSKÁ BYSTRICA. Hlavná protagonistka večera pripravila spoločne s Vlastivedným múzeom v Považskej Bystrici zaujímavé stretnutie s krajinou, ktorá patrila ešte nedávno do Zväzu sovietskych socialistických republík.
Janka Štrichelová hovorila o takmer štyroch mesiacoch, ktoré strávila v Gruzínsku, v krajine pod vysokými kopcami Kaukazu. Stretnutie bolo plné postrehov z úžasne rozmanitej krajiny s neuveriteľne pohostinnými ľuďmi.
Tradícia pokračuje
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici pokračuje v tradícii, ktorú založilo vlani. „Pripravili sme desať stretnutí. S pobalenými batohmi prešli naši cestovatelia takmer celý svet. Prednášajúci sa nám väčšinou prihlásia sami. Podľa toho, ako majú čas,“ hovorí lektorka múzea Katarína Kočudáková.
Janka Štrichelová patrila medzi návštevníkov akcií múzea. „Bola na našom batohu o Číne. Vtedy ešte netušila, že pôjde do Gruzínska. Oslovila nás, že sa vracia späť na Slovensko, a tak je tu dnes pred divákmi ona,“ dodala Katarína. Kam návštevníkov ZUŠ-ky I. W. Kráľa zavedú protagonisti podujatia, nevie zatiaľ ani ona. Výber je veľký.
Dobrovoľníčka
Janka sa dostala do Gruzínska náhodou. „Hlásila som sa na iný projekt, no vybrali ma do Gruzínska. Dostala som sa doň cez program Global Education Network of Young Europeans (GLEN). V krajine som bola na trojmesačnom pobyte, ktorý hradí organizácia, a pracovala som v ženskej organizácii, ktorá sa zaoberá výrobou plstených výrobkov, ako dobrovoľníčka,“ hovorí o spôsobe, akým sa do zaujímavej krajiny dostala, Janka.
Prezentácia
V nej mladá Považskobystričanka vysvetlila a ukázala, ako Gruzínci žijú, ako sa dá v ich krajine žiť cudzincom. Opísala malú krajinu, s horami, morom. Krajinu plnú starovekých kláštorov, rozsiahlych planín, divokých lesov.
Premietanie fotografií a jej výklad boli spojené s ochutnávkou gruzínskeho národného jedla khačapuri a čaju. Čo všetko zažila v zaujímavej krajine, sa dozviete čoskoro na stránkach našich novín. To bude však už mladá žena na ďalšej misii, tentoraz v Thajsku, kam vycestovala vyučovať angličtinu.