poriadne diery.
MESTEČKO. Slovenská správa ciest, ktorá má na starosti túto cestu, tvrdí, že ide len o podkladovú vrstvu zrekonštruovanej komunikácie a že stavebník musí dať všetko do poriadku. Znalec z výskumného ústavu dopravného hovorí zase o zlom technologickom postupe a zbytočných nákladoch. Nevhodné je aj načasovanie výstavby.
Či nebudú mať defekty v podkladovej vrstve vplyv aj na kvalitu vrchnej vrstvy asfaltu, sa môže ukázať až po čase, keď bude musieť cesta odolávať záťaži. Tá je nemalá. Ide totiž o dosť frekventovaný ťah zo Slovenska na Moravu, ktorý využíva aj veľa kamiónov.
Poukázali na nekvalitu
Keď stavbári koncom roka z Mestečka po asfaltovaní odišli, obyvatelia zostali trochu prekvapení. Poukazovali na nekvalitné kladenie koberca. Ani nie po mesiaci od realizácie stavby sa totiž objavilo na ceste asi dvanásť výtlkov, niektoré diery boli aj dosť hlboké. Ľuďom sa zdalo, že sa nenakladá s finančnými prostriedkami efektívne.
Bude sa pokračovať
Cesta, ktorá ide cez obec, je cestou prvej triedy. O tieto sa stará Slovenská správa ciest (SSC). Organizácia vo svojom vyjadrení uvádza, že cesta ešte nie je hotová a stav sa dá do poriadku.
„Investičná výstavba a správa ciest Žilina pre veľmi zlý stav cesty I/49 v prieťahu obce Mestečko bezprostredne po zvýšení finančných prostriedkov bežnej údržby v mesiaci október 2011 začala pripravovať opravu uvedeného úseku cesty súvislou obnovou krytu vozovky. Doba trvania procesu verejného obstarávania nám umožnila začať práce až v mesiaci december,“ vyjadrila sa k neskorému termínu začatia prác Iveta Fedorová zo SSC.
Ďalej uviedla, že práce ešte nie sú ukončené. „Po položení ložnej asfaltovej zmesi v hrúb- ke 70 mm sa z dôvodu poveternostných podmienok práce museli prerušiť. V jarných mesiacoch sa stavba ukončí pokládkou obrusnej asfaltovej zmesi v hrúbke 40 mm,“ uvádza sa v stanovisku Fedorovej.
Budú vyššie náklady
Výzva na predkladanie ponúk na uskutočnenie opravy krytu vozovky v Mestečku, ktorý bol v havarijnom stave, bola zverejnená vo vestníku 6. októbra. Verejným obstarávateľom bola Slovenská správa ciest. Predpokladaná hodnota zákazky bez DPH bola 199-tisíc eur.
Odborníkovi z Výskumného ústavu dopravy sa postup nepozdáva. „Koncom roka mali pravdepodobne peniaze. Stihli urobiť prvú vrstvu, počasie sa zmenilo a druhú už nestihli. Tá prvá sa teraz ničí, lebo jej únosnosť nestačí na intenzitu dopravy. To však nie je dobrý technologický postup. Na zničený povrch totiž nie je možné dať druhú vrstvu. Musia ju opäť vyspravovať. Budú tu zvýšené náklady,“ hovorí Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného.
Ako dlho vydrží a kto to zaplatí?
Iveta Fedorová upozorňuje na to, že uvedený úsek je v súčasnosti rozostavanou stavbou, za ktorú zodpovedá do doby ukončenia všetkých prác zhotoviteľ. „SSC upozornila na chyby na ceste zhotoviteľa, zhotoviteľ ich priebežne odstraňuje v závislosti od poveternostných podmienok,“ uviedla Fedorová.
Ako dlho vydrží cesta po takto uplatnenom postupe prác, keď sa položí aj druhá vrstva, je otázne. Ako aj to, z akých financií sa bude potom dávať do poriadku.