KOŠECA. Na jar roku 2008 spracoval Technický a skúšobný ústav stavebný, n. o., expertízny posudok na nosnú konštrukciu telocvične v Košeci. Konštrukcia vykazovala množstvo závažných porúch. Starosta telocvičňu pre havarijný stav uzatvoril.
Poruchy neboli bez podrobnej prehliadky a obnažení nosnej časti zjavné. Okrem hniloby nosných drevených častí sa vyskytli aj nadmerné deformácie konštrukcie. Strešné nosné prvky aj bez zaťaženia snehom a vetrom vykazovali väčšie priehyby, ako pripúšťajú normy.
Telocvičňu zavreli
Stavbu postavili v roku 1978. Jej životnosť bola plánovaná na 30 rokov. Dá sa povedať, že telocvičňa niekoľko rokov nadsluhuje.
Na nebezpečenstvo prišli pri príprave projektu rekonštrukcie školy. Súčasťou projektu modernizácie školy mala byť aj modernizácia telocvične. Žiaľ, časovo nebolo možné stihnúť pripraviť projekt na získanie dotácie na obe budovy súčasne. Otázne bolo aj to, či by vôbec projekt modernizácie školy bol úspešný s pridaním požiadavky na opravu telocvične, pretože by táto spoločná investícia výrazne prekročila odporúčaný použiteľný „bench-mark“ (výška celkových oprávnených výdavkov projektu na jedného žiaka). Po statickom posudku telocvičňu ihneď zatvorili.
Cvičili v kultúrnom dome
Jednou z možných alternatív, kde by mohli žiaci cvičiť, bol kultúrny dom. „Cesta bola vždy zdĺhavá. Novým podmienkam sme museli prispôsobiť aj rozvrh hodín,“ spomína riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Košeci Eva Jurenová.
Aj tento školský rok začal pre žiakov nepopulárnym cvičením v „kulturáku“. Situácia sa však pred koncom kalendárneho roka zmenila.
Bez dotácie
Obec žiadala od roka 2008 ministerstvo školstva o dotáciu na rekonštrukciu. Žiadosť si podala každý rok, no doteraz jej nevyhoveli. „Poslali sme ju minulý rok a o peniaze sa budeme uchádzať aj v roku 2012,“ povedal starosta Košece Radomír Brtáň.
Statik odporučil prevádzkovať telocvičňu až po čiastočnom odstránení statických porúch. Obci sa podarilo sponzorsky zhnité časti stojok vymeniť, väzníky spevniť. „Konali sme, takpovediac, na vlastnú päsť, bez finančnej pomoci štátnych orgánov, ale iné východisko sme nemali,“ skonštatoval starosta.
„Konečne cvičíme po rokoch v telocvični,“ pochválila zmenu Jurenová.
Nebezpečný sneh
Poslanci obecného zastupiteľstva schválili prevádzkový poriadok. Pri väčšom množstve snehu je potrebné ho zo strechy odpratať. „Miera záťaže je osemdesiat kilogramov na meter štvorcový. Môže to byť tridsať, ale aj iba pätnásť centimetrov snehu, podľa toho, aký je ťažký. Preto sme radšej stanovili hranicu desiatich centimetrov, pri ktorej sa musí sneh zo strechy zhrnúť, aby sa nedostala do stavu, že ho neunesie,“ hovorí o nebezpečenstvách Brtáň.
„Poverili sme kontrolou človeka, ktorý by mal v prípade potreby sneh odhrnúť. Ak by sme potrebovali pomoc, požiadame našich hasičov,“ dodáva riaditeľka školy.
Čo ďalej?
Telocvičňa je opäť sprevádzkovaná, ale ak nedostane obec dotácie na rekonštrukciu, v takomto stave dlho nevydrží. „Možno päť rokov, viac nie,“ predpokladá Brtáň.
„Čo však ďalej? Ak sa nebudú dať robiť ďalšie opatrenia, budeme ju musieť zavrieť. Aj preto by mali poslanci obecného zastupiteľstva rozmýšľať o možnosti postaviť viacúčelovú halu. Tá by bola určená nielen na cvičenie, ale aj na rôzne kultúrne a športové akcie. Faktom, ktorý hovorí pre tento variant, je i to, že kultúrny dom nám tiež dosluhuje,“ povedal o ďalšom probléme starosta Košece Radomír Brtáň.