POVAŽSKÁ BYSTRICA. Novela je na svete už tri mesiace, no väčšina starostov či primátorov o nej nevie. Tí, ktorí o nej vedia, väčšinou hovoria, že na novú povinnosť mať peniaze nebudú.
Odchyt psov by mali robiť iba odborne spôsobilé osoby. Musia mať na to aj potvrdenie o absolvovaní odborného odchytného kurzu.
Oboznámia ich
Inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová povedala, že o novele zákona bude ich organizácia úrady informovať. „Malo by to byť v priebehu najbližších týždňov. Tí, ktorí majú e-mail, dostanú od nás informácie elektronickou poštou, ostatní klasicky, v obálke,“ skonštatovala Březinová.
Starostovia o novelizácii nevedia. „Niečo som sa dozvedel z médií,“ povedal Boris Ondraško z Kvašova. Rovnako málo informácii mal jeho kolega z Ladiec Ján Remo.
Nemajú peniaze
Predstavitelia samospráv sa bránia, že nemajú na odchyt peniaze. „Nech si ich ide chytať ten, kto to vymyslel,“ oponuje Remo. Spomenie v krátkosti viacero prípadov, keď pes ušiel majiteľovi, no občania volali vždy starostu, aj keď niekedy vedeli, koho pes je.
Ondraško potvrdil, že aj v ich obci občas niekomu pes ujde. „Je to tak, ale my nemáme finančné prostriedky ani na základné veci a chod obce, nieto ešte na odchyt. Opäť sa hodilo všetko na krk obciam!“ povedal starosta Kvašova.
Psy končia v útulkoch
Viac informácií o novele majú v útulkoch. „Viem, o čom hovoríte,“ reagovala na našu otázku Paulína Harvánková z útulku pre psíkov Hafkáči v Považskom Podhradí.
„Novela presne popisuje, kto a ako môže psa odchytiť. V žiadnom prípade nemožno psa usmrtiť alebo uspať. To môže iba veterinár!“ upozornila.
Útulok zastrešuje viacero obcí, poskytuje aj pomoc pri odchyte psov. „Sme dohodnutí s Belušou a Lednickými Rovňami. V týchto dňoch rokujeme s primátorom Považskej Bystrice a chceme aj s primátorom Púchova, odkiaľ nám doviezli taktiež niekoľko psíkov,“ upresňuje vedúca útulku Hafkáči.
„V Beluši ich odchytáva dvojica kynológov, v Lednických Rovniach mestská polícia. Za jedného dostaneme tridsať eur. V cene je aj odčervenie či základné očkovanie,“ doplnila informácie s tým, že môžu s kolegyňou robiť aj odchyt, keďže majú obe potrebný kurz.
„My potrebný kurz nemáme, a zvieratá ani neodchytávame. Ak dokážu ľudia psíka do útulku dopraviť, zoberieme ho,“ skonštatoval riaditeľ Útulku v údolí Viliam Jaroš. Vzápätí dodá, že podľa neho novela nič nové neprinesie.
Robia to stále nezákonne
Novela by mala podľa Březinovej obmedziť neodborný odchyt alebo likvidáciu nezákonným spôsobom. „Vieme o firmách, kde berú za odchyt nekresťanské peniaze a psa pustia hneď za tabuľou mesta či obce z auta von. Stále sa psy strieľajú, čo poľovníci mimo súkromných pozemkov môžu. Ťažko sa to však dokazuje!“ tvrdí inšpektorka Slobody zvierat.
Pomôcť by mohli čipy, ktoré by dostávali zvieratá pri očkovaní cez ihlu. „Zvieratá by boli evidované a registrované. Ak by sa taký pes chytil, po naskenovaní by sme zistili, komu patrí. Majiteľ by zaplatil odchyt. Viem, že dane za psa všetky náklady nepokryjú, no tí, ktorí dajú psom čipy, alebo ich dajú vykastrovať, by mohli dostávať daňové úľavy na psa,“ upresňuje ďalšie myšlienky Březinová.
„Zákon od roka 2007 nariaďuje zviera po prijatí do útulku načipovať a zaočkovať proti besnote. V Bratislave odchytíme mesačne 150 psov. Ak by to fungovalo, máme o mnoho problémov menej,“ dodáva inšpektorka.