POVAŽSKÁ BYSTRICA. K problematike budovania cesty na Lúčky mesto tvrdí, že stavebníci rodinných domov si museli byť vedomí pri vydávaní stavebných povolení, aký je stav v tejto lokalite. Od zámeru vybudovať prístup na Lúčky neupustilo, chýbajú však peniaze.
V stanovisku útvaru rozvoja mesta sa uvádza, že výstavba rodinných domov v lokalite je na základe urbanistickej štúdie schválenej mestským zastupiteľstvom ešte v roku 1997, ktorá bola podkladom pri vypracovaní nového územného plánu.
Povolenia a nepripravenosť lokality
Vydávanie stavebných povolení zabrzdili nejasnosti okolo trasovania diaľnice. „Jeden z variantov trás diaľnice uvažoval s výstavbou portálu tunela na Lúčkach. Preto mohlo byť prvé stavebné povolenie vydané až v roku 2003,“ hovorí Tatiana Kozárová, vedúca útvaru mesta. Podľa nej lokalita na Lúčkach nebola z technického hľadiska vybavená pre výstavbu rodinných domov.
„Bola bez inžinierskych sietí, pričom jediná prístupová cesta nespĺňala svojou šírkou a konštrukčným riešením požiadavky na dopravu ťažkými mechanizmami počas výstavby a požiadavky kvalitného bývania po jej ukončení, pretože pôvodne bola budovaná ako účelová komunikácia k záhradkárskej osade,“ uvádza Kozárová.
Rozvoj výstavby sa začal podľa vyjadrení mesta hlavne v roku 2006. „Stavebníci si boli vedomí podmienok stanovených v stavebných povoleniach a skutkového stavu, pokiaľ ide o technické danosti lokality,“ dodáva Kozárová.
Zámery
Na základe žiadostí stavebníkov a medializácie problematiky v roku 2007 a 2008 boli vypracované technické podklady pre realizáciu inžinierskych sietí – štúdia miestnej komunikácie, projekt vodovodu, plynovodu, dažďovej kanalizácie a verejného osvetlenia, pričom rozvody NN už boli zrealizované Stredoslovenskou energetikou Žilina.
„Realizácia splaškovej kanalizácie bola podmienená z dôvodov spádových pomerov sídliska vybudovaním prečerpávacej stanice splaškových vôd. V tejto fáze sa preverovala možnosť prístupu vybudovaním miestnej komunikácie od zberných surovín. Priama trasa však nespĺňala slovenské technické normy a trasa s oblúkmi, serpentínami predpokladala výkup veľkej časti priľahlých súkromných pozemkov,“ hovorí o zámeroch a snahách mesta Kozárová.
Neboli financie
Ďalšia príprava stavby pokračovala vydaním stavebných povolení a verejným obstarávaním objektov vodovod a plynovod v roku 2009. Nastali však problémy.
„Začatie realizácie stavby je podmienené schválením v rozpočte mesta. Keďže ale potreby stanovené pre výstavbu každoročne niekoľkonásobne prevyšujú finančné možnosti rozpočtu, nie je približne od roka 2009 vôľa zo strany poslancov zastupiteľstva schváliť veľké investície pre uspokojenie potrieb malej časti obyvateľstva v čase, keď sú obmedzované výdavky na činnosti vyplývajúce z legislatívnych povinností samospráv určených pre širokú verejnosť,“ vyjadril sa Filip Oubrecht, hovorca mesta.
Ďalej uviedol, že z uvedených dôvodov nie je v rozpočte 2012, a ani nasledujúcich, uvažované s budovaním nových inžinierskych sietí. „Rozpočtované náklady na objekty výstavby chýbajúcich inžinierskych sietí sídliska individuálnej bytovej výstavby Lúčky predstavujú sumu 550-tisíc eur,“ vyjadril sa k investíciám Oubrecht.
Investície a čo s tým súvisí
Hovorca mesta ďalej uvádza, že k problematike Lúčok bolo v minulosti uskutočnených niekoľko rokovaní na rôznej úrovni mestského úradu, ale aj organizácií spravujúcich inžinierske siete, najmä Považskej vodárenskej spoločnosti a Slovenského plynárenského priemyslu.
„Na rozdiel od Stredoslovenskej energetiky, ktorá elektrické rozvody realizovala z vlastných prostriedkov, ostatné spoločnosti nemajú záujem realizovať vlastné investície do rozvodov vody a plynu v tejto lokalite,“ vysvetľuje hovorca.
Dodáva, že vzhľadom na tieto okolnosti mesto pripravilo projektové dokumentácie vodovodu, plynovodu, verejného osvetlenia a v rámci projektu opravy komunikácie aj čiastočné riešenie odvedenia dažďových vôd. Výstavba splaškovej kanalizácie sa nepredpokladá. „Projekty však riešia len 550 metrov dlhý úsek cesty od napojenia na ulicu Moyzesovu, v ďalšej časti, kde je cesta užívaná najmä vlastníkmi chatovej oblasti Dráhy, sa predpokladá len vykonávanie najnevyhnutnejšej údržby,“ dopĺňa Oubrecht.
Prípravou projektov podľa stanoviska hovorcu mesto deklaruje záujem o dobudovanie inžinierskych sietí a vybavenia v lokalite. „Inou otázkou je realizácia. Z ekonomických dôvodov nie je v návrhu rozpočtu pre rok 2012 s touto akciou uvažované," vysvetľuje hovorca.
Ďalej dodáva, že existujúci stav je z dlhodobého hľadiska neprijateľný, ale výška investície je v súvislosti s kritickým stavom financií, ktoré má štát poukazovať samospráve a nedeje sa tak, celkom nad rámec možností mesta.
Pre nedostatok peňazí sa obmedzuje aj údržba. „Čo sa týka údržby, z toho istého dôvodu mesto vykonáva nevyhnutnú bežnú údržbu na vlastných komunikáciách, takmer výlučne len odstraňovaním porúch ohrozujúcich bezpečnosť cestnej premávky komunikácií s vyššou intenzitou dopravy alebo hustotou osídlenia,“ uzatvára stanovisko mesta Oubrecht.