POVAŽSKÁ BYSTRICA. Jedna z najvýznamnejších skupín autorov vystavuje na Považí, hoci ani jeden z výtvarníkov nepochádza z tejto lokality.
Dramaturgia galérie rozhodla o tom, že po niekoľkých amatérskych kolektívnych vý-stavách sa predstavia v Považskej Bystrici práve Galandovci. Celá výstava je koncipovaná zo súkromných zbierok trojice zberateľov.
Formovanie skupiny
Výtvarná Skupina Mikuláša Galandu sa formovala na konci päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Ich tvorba už v začiatkoch existencie skupiny deklarovala snahu zodpovedajúco zúročiť umenie slovenskej moderny a súčasne vytvárať také diela, ktoré korešpondujú s požiadavkami moderného umenia. Pre výtvarníkov, ktorí sa hlásili k tejto výtvarnej skupine, bol veľmi dôležitý odkaz v tvorbe M. A. Bazovského, C. Majerníka, E. Zmetáka, no najmä M. Galandu a Ľ. Fullu.
Výstavy a zmeny
„Hoci výtvarníci združení v tejto skupine počas jedenástich rokov spočiatku vychádzali zo spoločnej filozoficko-estetickej bázy, u každého z nich prirodzene došlo k vyprofilovaniu vlastného individuálneho výtvarného programu,“ povedal kurátor výstavy Milan Mazúr.
Na historicky prvej výstave autorov v Žiline (1957) vystavovali: Andrej Barčík, Róbert Dúbravec, Zdeno Horecký, Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Miroslav Marček, Milan Paštéka, Ľudovít Štrompach, Ivan Štubňa, Pavol Tóth a Ever Púček ako hosť.
Do roku 1968 sa uskutočnili ešte ďalšie štyri výstavy. Od druhej sa ako jej členovia prezentovali už iba autori A. Barčík, V. Kompánek, R. Krivoš, M. Laluha, M. Paštéka, I. Štubňa a P. Tóth, ku ktorým sa pridal Anton Čutek, od tretej výstavy Andrej Rudavský a skupina už vystavovala len v tomto zložení.
Kolekcia diel
Kurátor ďalej zdôraznil, že je veľmi dobré, keď sa autori prezentujú na Považí. „Kolekcia je veľmi vyvážená. Je dobré, že ju predstavujeme mladšej generácii. Diela, ktoré sú vystavené, sú smerované na výtvarníkov, ktorí svoju výtvarnú činnosť zavŕšili v skupine,“ skonštatoval Mazúr.
„Na výstave sa nájdu diela z okolia. Napríklad Vladimír Kompánek zachytil miestne zvyky. Pravidelne sa zúčastňoval fašiangov. Zachytáva ich na obrázkoch zo Sádočného, Šebešťanovej, Prečína či Papradna. Vyjadril ich tetuškami zababušenými do huní a halien. Výnimočné sú Krivošove maľby domčekov a chalúpok, návštevníkom sa budú určite páčiť Barčíkove excelentné kresby aktov,“ dodal Mazúr. Výstava potrvá do 4. marca 2012.